آموزش رهایی از مشکلات مالی (شن روان و اثر آن در زندگی )

 

این  مقاله کامل شده

 

می دانم که بیشتر عزیزان مشکلات مالی دارند مقاله (شن روان و اثر آن در زندگی ) به شما کمک میکند تا مشکلات مادی خود را رفع کنید.

 

کتاب های زیادی در باره موفقیت نوشته شده ولی فکر میکنم هیچ کدام انها با موقعیت و شرایط زندگی در ایران هماهنگ نیست در نتیجه انقدر که باید مفید واقع نمی شود . ولی در این کتاب از تجربه واقعی افرادی که واقعا موفق یا شکست خورده اند استفاده شده پس با مطالعه دقیق حتما راه موفقیت خودتان را پیدا خواهید کرد.

 

مطالعه این مقاله در زندگی جوانانی که هنوز ازدواج نکرده اند یا تازه ازدواج کرده و هنوز بچه دار نشده اند تاثیر بسیار بیشتری دارد با این حال به همه عزیزان در هر سنی توصیه میکنم این مقاله را با دقت مطالعه کنند زیرا مطالعه آن حتما دربهتر شدن زندگی آنها موثر است.

 

 

ممکن است مطالب این مقاله برای برخی عزیزان غیر قابل قبول یا حتی آزار دهنده باشد ولی بدانید موفقیت مالی و تا اندازه ای موفقیت معنوی شما به رعایت این قوانین بستگی دارد. وقتی کسی مشکلات مالی زیادی دارد عصبی و ناراحت میشود . مشکلات مالی روی زن و فرزند او هم اثر بدی می گذارد و باعث بر هم خوردن آرامش خانواده او نیز می شود. در نتیجه کل خانواده در برخورد با یکدیگر دچار مشکل میشوند . و مهر و محبت جای خود را به ناراحتی میدهد . پس می بینید مشکلات مادی مشکلات معنوی را هم ایجاد می کنند.

شن روان چیست ؟

حتما در برخی فیلم ها دیده اید که قهرمان داستان پایش را روی زمینی نرم می گذارد و آرام آرام در زمین فرو می رود هر چه بیشتر تلاش میکند بیشتر فرو می رود و در نهایت در شن روان یا همان زمین نرم فرو رفته و خفه می شود در این شرایط دست و پا زدن باعث فرو رفتن بیشتر او در شن روان میشود.

 

حالا شن روان چه تاثیری روی زندگی شما دارد ؟

شما که مسئول اقتصادی خانواده هستید گاهی دچار مشکلات شدید خصوصا مشکلات مالی میشوید مشکلات مالی درست مثل شن روان است اگر تصمیم درست گرفته نشود هر کاری که انجام دهید مثل دست و پا زدن بیهوده است و باعث فرو رفتن بیشتر شما در شن روان مالی میشود. که در نهایت نابودی اقتصادی و حتی نابودی کل خانواده را به همراه دارد .در این شرایط بیشتر افراد برای اینکه زودتر از گرفتاری مالی خلاص شوند دست به قمار می زنند و  اندک پولی را که دارند قمار میکنند. پول نزول میکنند. به افراد نادرست اعتماد می کنند و یا با خرید یک فلزیاب یا ردیاب تلاش میکنند از این شن روان اقتصادی خارج شوند . در حالی که تمام این کارها دست پا زدن بیهوده و فرو رفتن بیشتر در شن روان است.

دقت کنید مرد خانواده دیواری است که زن و فرزند به آن تکیه می کنند همه به مرد خانواده تکیه میکنند. پس مرد باید به چه چیزی تکیه کند ؟مرد به پس انداز و دارایی خود تکیه می کند. پس انداز و دارایی مانند دیواری محکم است که مرد به ان تکیه میکند و خانواده را پایدار نگه می دارد . البته باید کلمه مرد را با مسئول یا رئیس خانواده عوض کنم چون گاهی یک زن به تنهایی مسئول و سرپرست چند کودک و شاید پدر و مادر پیر است . اگر این دیوار محکم نباشد فرو می ریزد وقتی این دیوار فرو ریخت کل خانواده فرو می ریزد .

پس چه باید کرد ؟

اولین کار حفظ  آرامش است وقتی مشکلات مالی زیاد شده و از هر طرف به شما فشار می آورد فکر تان درست کار نمی کند و  بیشتر فکر ها . تصمیم ها و راه حل ها  اشتباه هستند . همیشه گفته شده  بهترین درمان  پیشگیری است. پس زمانی که مشکلات مالی ندارید به فکر محکم و قوی کردن اقتصاد زندگی خود باشید .

چگونه مشکلات مالی را از بین ببریم ؟

برای رفع مشکلات مالی باید این مسیر ها را دنبال کنید.

 

۱- شناسایی و جلوگیری از بار اضافی

۲- شناسایی وگاهش هزینه های اضافی

۳- روزمرگی چیست و چگونه باید از ان خارج شویم؟

۴ – روش درست بدست آوردن سرمایه کار

۵-  روش های مختلف کسب درامد

۶- بانک و  وام  خانودگی چیست؟

۷ – شرکت های کلاه بردار و روش های کلاه برداری

۸- بی فکری و تصمیم های غلط عامل اصلی بدبختی

۹- سریعترین راه برای پولدارشدن یا بدبختی

۱۰- داستان هایی از موفقیت و شکست

۱۱- حالا که مشکل داریم و زیر بار قرض و نزول هستیم چه کنیم؟

۱۲- تحصیل دانشگاهی درست و غلط و اثر آن بر میزان درامد ( چرا اینقدر لیسانس بیکار داریم)

۱۳-چگونه پس انداز کنیم؟ خانه مغازه ماشین کدام یکی را اول بخریم ؟

۱۴- خانواده بی مسئولیت

۱۵-تفریح درست – تفریح  و خوشگذرانی حد و اندازه دارد

۱۶- دزدی بانک های امریکایی از مردم امریکا و اثر ان بر اقتصاد ایران

 

**********************************************************

 

۱- شناسایی و جلوگیری از بار اضافی:

اولین کار اضافه نکردن بار بیشتر بر روی شانه های خودتان است وقتی صد کیلو بار بر پشت دارید اضافه کردن حتی یک کیلو بار اضافی میتواند شما را به زمین بزند.

 

بار اضافی چیست ؟

اول خرید لوازمی که زیاد مهم نیست خصوصا بصورت قسطی است. چون با این کار وسیله ۵۰ هزار تومانی را ۶۰ هزار تومان می خرید و این یعنی بار اضافی . از خرید چیزهایی که وجود انها واقعا  مهم نیست جلوگیری کنید .اینکه خرید چه چیز مهم است به میزان درآمد و پس انداز شما بستگی دارد. یک مثال می زنم تا متوجه شوید .دو نفر برای خود و خانواده لباس می خرند نفر اول ۲۰۰ هزار تومان هزینه میکند و نفر دوم ۵۰ میلیون تومان .در این داستان یکی ولخرجی زیادی کرده و دیگر خیلی خسیس بوده و خیلی کم هزینه کرده به نظر شما ولخرج کیست ؟ شاید شما بگویید کسی که ۵۰ میلیون هزینه کرده  ولخرج است . در صورتیکه ولخرج  واقعی کسی است که ۲۰۰ هزار تومان خرج کرده و فردی که ۵۰ میلیون هزینه کرده آدم خیلی خسیسی است چرا ؟

از نظر اقتصاد مهم نیست شما چقدر هزینه می کنید مهم میزان دارمد و پس انداز شما است کسی که ۲۰۰ هزار تومان خرج کرده در ماه ۸۰۰ هزار تومان درآمد دارد و هیچ پس اندازی ندارد و کسی که ۵۰ میلیون هزینه کرده روزی ده میلیون  تومان درآمد دارد و چند میلیاد پس انداز دارد . ذهن خود را در گیر سوال های عجیب نکنید . چرا ان نفر اول ماهی  ۸۰۰  هزار تومان دارمد دارد ولی نفر دوم روزی ده میلیون تومان این افکار شما را در شن روان فرو می برد. فکرتان را روی زندگی خودتان متمرکز کنید.

 

مهم این است شما چقدر درامد دارید ؟ و چقدر پس انداز میکنید ؟

 

فقط روی زندگی خودتان و اینکه چگونه برای آینده برنامه ریزی می کنید تمرکز کنید

 

برخی عزیزان فقط روی زندگی دیگران تمرکز میکنند .حسن چه کار میکند ؟ تقی ماشین خریده؟ از کجا پول خرید ماشین را بدست آورده ؟ فلانی چقدر پول دارد؟ محمد چرا زنش را طلاق داده ؟ کسانی که روی چنین چیزهایی فکر و تمرکز میکنند در زندگی مادی و معنوی پیشرفت نمیکنند چرا؟ شبانه روز ۲۴ ساعت است ۸ ساعت آن را که خواب هستید .حدود یک الی دو ساعت صرف غذا خوردن میشود .برای رفتن به محل کار بسته به فاصله مکان زندگی نیم الی۲ ساعت زمان را از دست می دهید . زمان کار حداقل ۸ ساعت در روز است . زمان خرید خوراکی های مهم مثل نان و غیره حدود یک ساعت . حدودا ۱۹ ساعت زمان تلف میشود تا فقط زنده بمانید . یعنی خوابیدن – رفت امد ها – تهیه غذا –  خوردن غذا- حدودا ۱۹ ساعت .ایا از باقی وقت برای برنامه ریزی درست جهت پیشرفت استفاده میکنید ؟ یا آن را با کارهایی مثل نشستن در قهوه خانه و کشیدن سیگار – دیدن فیلم و فوتبال – صحبت کردن های بی فایده در مورد دیگران – سرک کشیدن در زندگی دیگران اینکه فلانی چه کار میکند یا نمیکند – در گوشه ای نشتن و افسوس زندگی دیگران را خوردن – اینکه اگر پدر پولداری داشتم چه میشد ؟ اگر پول داشتم چه چیزهایی میخریدم ؟  و غیره….  این افکار و تلف کردن وقت شما را به جایی نمی رساند . دقت کنید ۱۹ الی ۲۰ ساعت در روز فقط برای زنده ماندن تلف شده  . برای ایجاد یک تغییر بزرگ  در زندگی یا حداقل بوجود آوردن وضعیت مادی بهتر حداکثر ۵ ساعت در روز وقت دارید و باید از ان  برای آموختن کار یا حرفه ای که نمی دانید .یا پیشرفت فنی در حرفه ای که دارید یا فکر و برنامه ریزی درست برای پیشرفت و موفقیت در زندگی استفاده کنید. پس موفق کسی است که کمتر وقت تلف کند . و بیشتر زمان خود را صرف برنامه ریزی برای پیشرفت و یا آموختن چیزی که برای پیشرفت او موثر است کند .

 

تمرکز فکر و کار و پس انداز همه چیز برای موفقیت .هر چه بیشتر تلاش کنید زودتر موفق میشوید

 

برخی تمام وقت خود را صرف یاد گرفتن چیزهایی میکنند که هیچوقت بدرد انها نمیخورد. حفظ کردن نام همه فوتبالیست ها و اینکه در هر کدام از مسابقات فوتبال چه اتفاقی افتاده . نام  و خاطرات همه هنر پیشه ها یا خوانندها تاریخ ساخت و مشخصات فنی انواع خودرو ها . وقتی شما فروشنده یا تعمیرکار خودرو نیستید این معلومات به چه درد شما می خورد . تمام

وقت و ذهن خود را روی پیشرفت و موفقیت متمرکز کنید .

در واقع کتاب های موفقیت هم به شما اموزش میدهند تا فقط بر روی هدف تان تمرکز کنید

 

بالا بردن پس انداز بدون ریسک و خطر  :

چطور بدون ریسک و خطر یا با کمترین مقدار ریسک و خطر میزان درامد و پس انداز خود را بالا ببرید توجه کنید که کار کردن زیاد خیلی بهتر از قمار روی پولی است که پس انداز کرده اید.

تا جای ممکن اول هزینه های اضافی و بیهوده را کاهش دهید:

بچه دار شدن؟

اگر تازه ازدواج کرده اید حتی اگر مشکل مالی ندارید یک تا دوسال بچه دار نشوید حداقل یک تا دو سال طول میکشد تا دو نفر یکدیگر را بصورت کامل بشناسند و با اخلاق یکدیگر اشنا شوند. اگر در این مدت زن و شوهر نتوانند با هم کنار بیایند چه بالایی بر سر ان کودک بیچاره می آید. پس اول ببینید از نظر اخلاقی و فکری میتوانید با هم کنار بیایید یا نه برخی بزرگتر ها میگویند زود بچه دار شوید شاید به خاطر بچه مشکلات شما حل شود .اینکار اشتباه است کودک نیاز به حمایت پدر و مادر دارد حالا شما انتظار دارید کودک بیچاره پیوند شما را محکم کند . بله ممکن است زن یا مرد به خاطر بچه کوتاه بیایند ولی همیشگی نیست و پس از مدت کوتاهی مشکل دو برابر میشود حالا مشکل یک بچه هم اضافه شده پس اول با مطالعه و کمک گرفتن از مشاور متخصص که در اغلب شهر ها بصورت رایگان  در دسترس است مشکلات خودتان را حل کنید . وقتی دیدید زندگی شما زیبا شده و جای یک کوچولوی شیرین خالی است بچه دار شوید ولی نه صبر کنید صبر کنید بچه دار شدن به این راحتی نیست بچه دارایی نیست مسئولیت است بچه خانه و ماشین و لباس نیست .اگر در خرید لباس عجله کنید و لباس اندازه شما نباشد آن را به یکی می بخشید یا ان را  می فروشید حتی آن را دور می اندازید

 

ولی با بچه خودتان نمیتوانید این طور رفتار کنید.

 

بعد از بچه دار شدن نمی توانید ان را  به کسی هدیه بدهید  پس اول ببینید برای قبول این مسئولیت امادگی لازم را دارید یا نه . رابطه خوب زن و شوهر قدم اول است. ایا شما معلومات لازم جهت اموزش و نگهداری از کودک را دارید ؟ ایا از نظر مالی توان نگهداری از  کودک را دارید؟ برای افزایش معلومات کتاب های تربیت کودک را که روانشناسان متخصص تربیت کودک نوشته اند و کتاب هایی در رابطه با مراقبت های بهداشتی و آموزشی کودکان را مطالعه کنید ( هر کتابی مفید نیست کتاب حتما باید توسط یک روانشناس و متخصص تربیت کودک نوشته شده باشد  )سعی کنید با مطالعه پدر و مادری بهتر از پدر و مادر خودتان باشید .شما خودرو و گوشی مدل بالا می خرید چون بهتر از مدل قدیمی است حالا میخواهید به فرزند خودتان یک پدر و مادر مدل پایین بدهید. این درست نیست شما در قبال ان کودک مسئول هستید پس سعی کنید بهترین پدر و مادری باشید که می توانید و اگر واقعا توانایی ندارید زندگی یک کودک را خراب نکنید

 

     

یک خاطره تعریف میکنم :

 

در زمان سربازی در مکان بدی خدمت می کردم برای نگهداری گوشت یخچال نداشتیم  گوشت می گندید و کرم می کرد . حتی  یک بار تکه ای از گوشت گندیده  را به یک توله سک دادیم بو کرد و نخورد من گفتم ببین ما چه بدبختی هستیم  گوشتی را که توله سک نمی خورد  ما می خوریم ان هم بصورت جیره بندی هر روز فقط به اندازه یک بند انگشت در آب نمک جوشیده. آب خوردن ما از یک جوی کوچک پر از انگل و مدفوع حیوانات تامین میشد . در فصل زمستان و سرمای ۴۰ درجه زیر صفر در اتاقی می خوابیدیم که پنجره ان با نایلون پوشیده شده بود و در آن یک پتوی یخ زده بود و گاهی گرگ به داخل اتاق حمله میکرد سه عدد نان لواش جیره روزانه ما بود .فقط یک نان لواش کامل مال ما بود  بیشتر قسمت های دو نان دیگر را  موش ها می خورند و ما هم از گشنگی و ناچاری نصفه دیگر  نان ها را  می خوردیم . این ها را نگفتم که دل تان را به درد آورم یکی از سرباز ها حرفی زد که شنیدن آن از همه این سختی ها بدتر بود . او گفت چرا پدرم به من زندگی داد.

 

مرا دوست داشت یا من نتیجه یک شب هوس رانی او هستم. اگر پدرم مرا  دوست داشت پس این زندگی نکبت بار چیست؟

 

 پس اول ببینید می توانید یک آینده کمی بهتر از خودتان برای او فراهم کنید. منظور رفتن به سربازی نیست .سربازی دو سال است بد یا خوب تمام میشود ولی اگر غذای کودک خوب و مفید نباشد مغز و جسم او خوب رشد نمی کند .ممکن است ظاهرا جسم خوب رشد کند ولی مغز او حتما خوب رشد نمی کند پس در تحصیل و آموزش پیشرفت نمی کند حتی آموختن یک حرفه و صنعت برای او بسیار سخت می شود و مجبور است همان راهی را برود که من و شما رفته ایم زندگی در سختی با کار فراوان و دستمزد کم پس قبل از بچه دارشدن به آینده و زندگی او توجه کنید دوست دارید فرزند شما چه جور زندگی کند در فقر یا خوشبختی. اصلا بچه خودتان را دوست دارید. یا فقط برای این بچه دار میشوید که به مردم بگویید ببینید من هم میتوانم بچه دار شوم حالا دیگر مهم  نیست چه بلایی سرش می آید. شاید از هفت سالگی او را فرستادم سر کار تا کمک خرج باشد. واقعا دوست دارید چه جور پدر و مادری باشید تصمیم با شما است. برخی هم می گویند با بچه دارشدن نام ما پایدار می ماند اگر واقعا دوست دارید نام تان پایدار باشد باید خودتان تلاش کنید. ادیسون لامپ برق را اختراع کرد و نامش برای همیشه در یاد ها قرار گرفت. اگر او را نمی شناسید حتما انشتاین را می شناسید. با بچه های فراوان نامی از کسی به جا نمی ماند. باید کار بزرگی انجام دهید تا یاد شما در خاطره ها باقی بماند.

 

 پیر مردی در خاطره ها  :

 

روزی برای گردش به شهر ی رفتم  خانه ای به عنوان موزه جهت بازدید مردم وجود داشت. داخل شدم  مسئول این خانه گفت کار بزرگ و مهم مرد صاحب خانه این بود که با صد ها زن ازدواج کرده بود گفتم کجای این کار مهم و بزرگ است.او گفت این کار از انجایی بزرگ است که او با همه زن های بیچاره بیمار بد نام ازدواج می کرد و انها را از بد نامی و بدبختی نجات می داد . از انها حمایت  و از بیماران بی سر پرست نگهداری می کرد ازدواج برای هوس رانی نبود برای کمک و انسان دوستی بود .سال های زیادی است که او مرده ولی یاد جوانمردی او هنوز زنده است و خانه او خاطره این مرد بزرگ را برای میهمانان این شهر بازگو میکند.

 

این در حالی است که به بهانه های مختلف به زن های بیوه یا طلاق گرفته خانه اجاره نمیدهند و یا بدتر از ان با بی رحمی کرایه خانه و پیش پول دو برابر از انها می گیرند در محیط کار و محله هم به روش های مختلف با حرف ها و پیشنهاد های  بی شرمانه  انها را ازار می دهند . خودشان را ادم با شرف و با خدا می دانند در حالی که ازار دیگران به هر بهانه ای کاری شیطانی است  .

 

برای اینکه نام تان در یاد ها باقی بماند سعی کنید تا میتوانید از خود خاطره خوش و کار خیر بجا بگذارید

 

۲- شناسایی و کاهش هزینه های اضافی:

ترک سیگار و هزینه های بیهوده:

اگر سیگاری هستید هر چه زودتر آن را ترک کنید.

سیگار عامل هزاران نوع بیماری است  شاید بگویید پدر بزرگ من تا ۹۰ سالگی سیگار میکشید و سالم بود تا اینکه بر اثر تصادف مرد. دوست عزیز سیگار سم است بدن یکی ضعیف است و سم زودتر در او  اثر میکند و بدن دیگری قوی تر است و سم دیرتر اثر میکند. کشیدن سیگار و قلیان باعث ضعیف شدن و در نهایت  از بین رفتن ریه شده .سیگار و قلیان انواع سرتان و ناراحتی قلبی را ایجاد میکند . شما زمانی متوجه این موضوع میشوید که دیگر خیلی دیر شده است  هر چه بیشتر سیگار بکشید بیشتر به ان اعتیاد پیدا میکند . ممکن است حالا روزی یک عدد سیگار بکشید ولی کم کم  روزی یک پاکت سیگار میکشید. این کار سلامت شما و نزدیکان شما را به خطر می اندازد و هم ضرر مالی فراوانی به همراه دارد . قیمت ارزانترین ترین سیگار هر پاکت حدود هزار و پانصد تومان است اگر روزی یک پاکت سیگار ارزان مصرف میکنید ۴۵ هزار توان در ماه پول سیگار میدهید و در سال حدود ۵۴۰ هزار تومان این ارزان ترین سیگار است و به همراه ان کبریت یا فندک هم هست و به همراه ان حتما قلیان و صد در صد مشکلات تنفسی که توان کاری شما را کاهش میدهد و هزینه های بیماری ناشی از سیگار کشیدن که به هزینه های شما اضافه میشود و تازه فقط همین نیست چون سیگار یک ماده اعتیاد اور است پس از چند سال  روزی یک پاکت سیگار کارایی لازم را ندارد و باید روزی دو پاکت سیگار استفاده کنید و شاید در پایان مجبور شوید از مواد مخدر دیگری هم استفاده کنید .  به هر حال تا وقت باقی است هر چه زود تر هر نوع مواد مخدر مثل سیگار و انواع دیگر را ترک کنید و پولی که بیهوده دود میشود را  پس انداز کنید شاید بگویید ماهی ۵۰ هزار تومان که پول نیست ولی قطره قطره جمع میشود. ماهی ۵۰ هزار توان سالی  ۶۰۰ هزار تومان و در ده سال شش میلیون تومان فقط با نکشیدن سیگار پس انداز می کنید هزینه درمانی شما هم کمتر میشود توان کاری شما هم بیشتر میشود و احتمال اعتیاد شما به مواد مخدر قویتر هم از بین می رود ممکن است بگویید من  بدلیل فشار فکری و گرفتاری سیگار می کشم  سیگار مرا ارام میکند سیگار مدتی کوتاه شما را ارام میکند پس از  ان باید سیگار بیشتری بکشید تا ارام شوید بهترین کار برای بدست اوردن ارامش تنفس عمیق است.

تنفس عمیق برای ایجاد ارامش :

 

هوا را به ارامی وارد سینه یا ریه خود کنید.  هوا باید به ارامی و بصورت کامل ریه شما را پرکند  میتوانید در دل از یک الی ۴  شروع به شمارش کنید. با شماره یک به ارامی نفس کشیدن را شروع کنید و وقتی به عدد ۴ رسیدید ریه یا سینه شما باید کاملا پر شود حالا دوباره به ارامی تا شماره ۴ بشمارید و پس از ان با ۴ شماره ارام هوا را از ریه های تان خارج کنید اگر ده بار اینطور نفس بکشید می بینید انقدر ارام شده اید که خوابتان گرفته حالا   ۲۰ بار نفس بکشید بیشتر و بهتر ارام میشوید خودم هر وقت اعصابم خراب است و فکر های بد مرا ازار میدهد در خیابان یا بهتر از ان در پارک راه میروم وهمینطور نفس می کشم . در ابتدا تنفس با این روش مشکل است . از طرفی فکر های بد دائم شما را ناراحت میکند . ولی پس از مدتی ارام میشوید و همه فکر های بد از بین میروند . فقط ارام و راحت نفس بکشید  و نفس ها را بشمارید . روشی عالی و مفید برای ایجاد ارامش این روش بهتر از سیگار و داروی اعصاب است فقط باید مدتی تمرین و عادت کنید موفق باشید  .

 

فقط چیزهای مهم را خریداری کنید و تا میتوانید پس انداز کنید تا بتوانید با پس اندازی که دارید یک کار یا سرمایه گذاری جدید ایجاد کنید.

 

دود سیگار برای کودکان خطر  بیشتری دارد و انواع ناراحتی ریوی و حساسیت را در انها ایجاد میکند

  

آرزو های خود را برای چندین سال فراموش کنید .

 

خانه بزرگ و قشنگ- ماشین قشنگ- لباس زیبا – طلا و جواهر- همه آرزوی داشتن انها را دارند . ولی در رابطه با آرزو دو چیز مهم وجود دارد که هیچگاه نباید فراموش کنید . اول  هر آرزویی و هر نیازی در زمان درست خودش باید برآورده شود . اگر فردی قبل از بیمار شدن دارو  مصرف کند بیشتر بیمار میشود و اگر بعد مرگ دارو مصرف کند بی فایده است. همه میگویند خانه و ماشین عالی در جوانی خوب است در زمان پیری اینها به چه درد میخورد بله تا اندازه ای حق با شما است .ولی اگر همه چیز را بدون زحمت و زود بدست آورید قدر ان را نخواهید داشت و از ان به درستی استفاده نخواهید کرد تا دلتان بخواهد افراد پولدار و ثروتمندی را دیده ام که هر چیزی را  برای بچه های خود خریده اند. ولی هر چه سعی کردند نتوانستند لیاقت و شایستگی زندگی کردن و حتی پول و ثروتی را که دارند به بچه های خود  بدهند . یکی غرق در خوشی و مواد مخدر شده و یا با ماشین داخل دره می رود و یا بعد مرگ پدر دارایی او را به باد میدهد و در بدبختی از دنیا می رود . تعداد بسیار کمی از این بچه ها  در زندگی موفق میشوند. و دلیل موفقیت برخی از انها حتما اموزش درست پدر مادر و همینطور هوش و استعداد انها بوده . شما هم اگر به یک باره پولدار شوید به احتمال زیاد خودتان را نابود میکنید . چرا چون کسی در کنارتان نبوده تا نهوی استفاده درست از پول را به شما اموزش دهد در نتیجه احتمال اینکه با پول خودتان را نابود کنید زیاد است . ولی اگر ارام ارام پولدار شوید اول از همه راه پولدار شدن و راه حفظ و نگهداری از پول را یاد میگیرید . یعنی هم ثروت بدست می اورید و هم لیاقت حفظ ان ثروت را بدست می اوید و امیدوارم یاد بگیرید به درستی از پول استفاده کنید . اگر داستان زندگی هنر پیشه ها و خواننده های معروف خارجی را مطالعه کنید انهایی که ناگهان معروف و پولدار شده اند معمولا بر اثر اعتیاد به مواد مخدر و کارهای  اشتباه دیگر در جوانی از دنیا رفته اند .چرا ؟ چون استعداد و لیاقت پولدار شدن را داشته اند ولی توان و لیاقت استفاده درست از پول را نداشتند. پول چاقوی دو لبه است .

 

توجه :

مطالب این کتاب شما را خسته و افسرده کرده؟ فکر میکنید توان انجام این کارها را ندارید ؟ هر جور فکر کنید زندگی شما همانطور میشود. پس تنبلی .افسردگی . و ناتوانی را کنار بگذارید مانند یک سرباز جنگجو برای رسیدن به خوشبختی مادی تلاش کنید. امیدوارم از این خوشبختی عاقلانه استفاده کنید و خوشبختی معنوی را هم بدست اورید.

 

قانون جذب موفقیت و خوشبختی :

 

کتاب های مختلفی در باره قانون جذب نوشته شده .قانون جذب میگوید اگر به چیزهای بد فکر کنید همان بلا سرتان می اید و اگر به خوشبختی فکر کنید خوشبختی به سراغ تان می اید ولی این بدان معنی نیست که برای بدست اوردن خوشبختی فقط باید در یک اتاق دراز بکشیم و دائم در ذهن خود تکرار کنیم که خوشبختم .  شما باید در مسیر موفقیت گام بردارید به این که موفقیت چقدر دور است فکر نکنید  . شما  با  فکر و برنامه ریزی گام بردارید و اطمینان داشته باشید در هرگام  به موفقیت نزدیک تر میشوید  .

 

۳- روزمرگی چیست و چگونه باید از ان خارج شویم

روزمره گی چیست ؟ روزمره گی  از نظر من یعنی برای تهیه غذای  امروز یا حداقل این ماه باید کار کنید برای  پولدار شدن شما  به مقداری ارامش فکری  و سرمایه  نیاز دارید این ارامش فکری  و سرمایه زمانی ایجاد میشود که شما از روزمره گی خارج شوید یعنی به اندازه مخارج زندگی چند ماه  اینده و یک سرمایه گذاری کوچک پول  پس انداز داشته باشید قرض کردن و حتی  هدیه گرفتن  این پول از پدر و مادر  کمکی به شما  نمی کند و حتی ممکن است شانس موفقیت شما را کاهش دهد.

 

۴- روش درست بدست آوردن سرمایه کار :

چرا وام و قرض خصوصا نزول کردن پول خطر ناک است ؟

اگر  سرمایه مورد  نیاز جهت کار جدید را وام بگیرید مجبور هستید فورا کار را شروع کنید در این شرایط وقت چندانی برای فکر کردن و برسی مشکلات و خطرات  پیش رو ندارید سریع عمل میکنید و راحت ریسک و قمار میکنید و راحت شکست میخورید ممکن است در جواب بگویید چندین نفر با قرض و وام  و حتی نزول گرفتن کار و کاسبی خود را بهبود بخشیده پولدار شدند در جواب باید بگویم  احتمالا ان افراد  چند سال  در تجارت یا شغل  خودشان تجربه داشته  یا اینکه خیلی خوش شانس بوده اند . ولی شما هنوز کسب و کار جدید را شروع نکرده اید و هیچ تجربه ای از مشکلات و خطرات کار جدید ندارید ممکن است پس از چند ماه فعالیت در کار جدید ضرر کنید و این موضوع باعث شود تا در روش کار  و کسب خودتان تغییراتی ایجاد کنید از طرفی روی شانس هم نباید حساب باز کنید حساب کردن روی شانس یعنی قمار احتمال باخت در قمار همیشه بیشتر است. سرمایه گذاری در یک کار جدید به اندازه کافی ریسک دارد پس نباید با قرض کردن پول یا گرفتن وام مشکلات خود را اضافه کنید از ان بد تر نزول گرفتن است افرادی هستند که با گرفتن وسیقه خوب مثل خانه و زمین  پول زیادی را به عنوان نزول در اختیار  شما قرار میدهند و ظاهرا افراد خوب و مهربانی هستند هر بار که در پرداخت پول دیر کرد داشته باشید با مهربانی به شما میگویند اشکالی ندارد هر وقت داشتی بده فقط کمی سود بیشتری از شما میگیرند و برای اطمینان باید چند تا چک کوچک را هم امظا کنید انها دوستان شما نیستند قصد انها کمک به شما نیست   منظور اصلی انها گرفتن سود  و پول از شما نیست انها میخواهند خانه و زمین شما را  مفت از چنگ شما در بیاورند. پس نزول یعنی بدبختی حتی خرید لباس و غیره بصورت قستی  یعنی شروع بدبختی. مگر خرید لوازم مهم مثل یخچال در صورتی که خرید یخچال دست دوم و ارزان امکان پذیر نباشد   .  شما باید  برای مدتی طولانی  پول پس انداز کنید تا با خیال راحت بتوانید زندگی جدید را شروع کنید .

  

دقت کنید در کشور ما گاهی تورم  در مدتی کوتاه بالا میرود مثلا در طول چند هفته قیمت لوازم چند برابر میشود پس در چنین شرایطی  خرید لوازم مهم بصورت قسطی میتواند مفید باشد .

 

نزول یعنی بدبختی – خرید لوازم غیر ضروری بصورت قسطی  یعنی بدبختی

 

ضمانت کردن وام برای دیگران:

 هوشیار باشید اگر برای کسی جهت گرفتن وام ضمانت میکنید دقت کنید. مبلغ وام باید به اندازه ای باشد که  پرداخت آن توسط شما تاثری در زندگی تان نداشته باشد. چرا ؟ شاید فردی که ضمانت او را کرده اید به هر دلیلی نخواهد و یا نتواند وام را پرداخت کند .  حتی ممکن است از دنیا برود اگر پرداخت وام از توان شما خارج  باشد . حتما هر چه دارید را  از دست  می دهید .افراد درست کار زیادی از روی انسانیت ضمانت پرداخت وام دیگران  را قبول کرده و بعد هر چه داشتند را از دست داده اند.

 

اگر برای پرداخت وام کسی ضمانت میکنید دقت کنید. اگر او پرداخت نکند شما باید پرداخت کنید.حتی ممکن است اقسات چندین ماه را پرداخت  نکند و ناگهان می بیند  بانک همه داریی های شما را گرفته .  و کمکی از دست کسی  بر  نمی اید .

 

چرا  هدیه گرفتن پول از پدر و مادر مشکل ساز است ؟

وقتی شما سرمایه مورد نیاز را بدون زحمت بدست می اورید لایق ان سرمایه نیستید پس احتمال اینکه ان سرمایه را راحت از دست بدهید زیاد است . اگر پدر یا برادرتان امادگی کمک مالی به شما را دارد در ابتدا سعی کنید با تلاش زیاد لایق ان سرمایه باشید. وقتی  خودتان کار میکنید تا  سرمایه لازم را بدست اورید دائم فکر میکنید با سرمایه چه کار کنم تا موفقیت بیشتر و زود تری داشته باشم هر روز فکر میکنید و گاهی  با افرادی که چنین مشاقلی دارند ملاقات میکنید  با مشکلات انها اشنا میشوید ممکن است امروز به فکر خرید و فروش خودرو باشید و فکر کنید سود زیادی دارد ولی بعد چند ماه متوجه میشوید چندین نفر در این شغل بد جور ضرر کرده اند و یا با تجربه های مفید  افرادی اشنا میشوید که مانع ضرر و ورشکستگی شما در اینده خواهند شد . خوب اگر شما سرمایه لازم  را  خیلی راحت از پدر می گرفتید بدون تجربه و دانش لازم  در همان ماه اول ضرر می کردید به نظر من بهترین کار این است اگر کارگر یک کارخانه هستید و قصد دارید در اینده فروشنده خودرو شوید بعد تعطیل شدن از کارخانه بجای رفتن به منزل و استراحت  یا گردش با دوستان به عنوان کارگر با دستمزد بسیار کم و حتی رایگان  در چند فروشگاه خورو مشغول کار شوید با اینکار از نزدیک با مشکلات کار اشنا میشوید و تجربه بدست می اورید در اینده  این تجربه به شما کمک زیادی خواهد کرد.

 

۵-  روش های مختلف کسب درامد

 

بنظر من بهترین کار با کمترین سرمایه اموختن یک حرفه صنعتی یا هنری است. زیرا به سرمایه کمی نیاز دارید  برای شروع  کار فروشندگی ممکن است  به چند میلیون تومان سرمایه نیاز داشته باشید. در صورتیکه میتوانید برای شاگردی و اموزش با یک برق کار ساختمانی همکاری کنید. اگر هوش و استعداد  و دقت لازم را داشته باشید بعد ۶ ماه میتوانید برای تعویض لامپ و رفع مشکلات برق منازل مشغول کار شوید سرمایه اصلی شما چند ابزار ساده است و فکر کنم حداکثر با ۲۰۰ هزار تومان مشکل شما حل میشود پس از چند ماه همکاری با یک استادکار و چند الکتریکی  چاپ کارت ویزیت و اعلامیه ارام ارام معروف میشوید ولی نباید به این مقدار قانع باشید باز باید سخت تلاش کنید فکر میکنید اولین چیزی که می خرید چیست خودرو نه این کار اشتباه است اول لوازم کار و بالا بردن تخصص. شما باید در کار خودتان بهترین باشید پس به دنبال اموختن چیزهای بیشتری در ارتباط با حرفه خودتان باشید. بعد به محل کار نیاز دارید  پس باید مغازه تهیه کنید شاید فقط بصورت سیار کار میکند پس به یک خودرو برای کار نیاز دارید خودرو شما دیگر وسیله تفریح نیست وسیله کار است  . پس  شما دو روش در پیش دارید سیار کار کنید یا در مغازه هر کدام مشکلات و منافع خودش را دارد ببینید کدام یک برای شما مفید تر و امکانپذیر تر است. مثلا قیمت مغازه گران و خرید ان مشکل تر است باید مالیات پرداخت کنید ولی در مغازه میتوانید انواع لوازم برقی را برای فروش عرضه کنید. شما همیشه جوان نیستید. باید به فکر دوران پیری تان هم باشید . وقتی مغازه دارید  مردم بیشتر به شما اعتماد میکنند در نتیجه کار و درامد بیشتری  خواهید داشت . همچنین با داشتن چندین شاگرد در دوران پیری با تلاش کمتر از نظر مادی در ارامش بیشتری خواهید بود. هر شغلی که دارید همیشه باید پیشرفت کنید و همیشه باید برای پیشرفت های سال بعد برنامه ریزی کنید دقت کنید بالاترین سرمایه یک کاسب و صنعت کار اعتبار و اعتماد مردم است به مشتری احترام بگذارید و سود لحظه ای را فدای یک عمر اعتبار و اعتماد نکنید این اعتبار است که درامد همیشگی  و موفقیت مالی شما را ضمانت میکند. برنامه ریزی انواع حرفه های فنی مثل یکدیگر است. اموختن حرفه. خرید ابزار. تهیه مکان. کار. پیشرفت از نظر دانش فنی و ابزار که در نهایت پیشرفت اقتصادی و مادی شما را به همراه دارد. در این زمینه برخی حرفه ها سخت تر است و نیاز به استعداد و  تلاش فراروان دارد مثل رشته الکترونیک  .تعمیر گوشی تلفن و تعمیر تلویزیون و غیره اگر استعداد و حوصله زیادی دارید میتوانید این رشته ها را دنبال کنید بنظر من این رشته  برای افراد با سن کم مناسب است .حداکثر ۱۶ الی ۲۰ سال تا  در سن ۲۵ سالگی اماده کار حرفه ای شوند در غیر اینصورت  برق و لوله کشی ساختمان خیلی بهتر است . اگر در شهر و استان شما بازار صنایع دستی مثل لوازم هنری . انواع تابلو گلدان دوخت لباس درست کردن گردن بند مصنوعی و غیره وجود دارد میتواند شغل پر سود باشد اموختن هنر و تولید کارهای هنری به شرط انکه در هنر با استعداد باشید بسیار عالی است .   

    

تولید یعنی تبدیل چیز کم ارزش به چیزی با ارزش خیلی بیشتر

 

یکی از راه های خوب ایجاد کارگاه های تولیدی کوچک از تولید مواد و محصولات غذایی مثل قارچ مرغ تا سبزی جات و غیره یا تولید لوازم مصرفی مثل مجسمه گردن بند مصنوعی گل مصنوعی و غیره  . با اینکه تولید  کار سختی است ولی من تولید را خیلی دوست دارم . به زبان ساده تولید یعنی تبدیل چیز کم ارزش به چیزی با ارزش . مثل تبدیل چوب به طلا .شاید خنده دار باشد مگر می توان چوب را به طلا تبدیل کرد. نه نمی توانیم چوب را به طلا تبدیل کنیم  ولی حتما میتوان کاری کرد تا قیمت و ارزش چوب از طلا بیشتر شود . نام این کار تولید است تبدیل چیز بی ارزش یا کم ارزش به چیزی با ارزش بالا. برای مثال خاک رس ارزش زیادی ندارد ولی با خاک رس می توانید یک گلدان معمولی بسازید که شاید قیمت ان حدود ۲۰ هزار تومان باشد ولی افرادی هستند که با همان مقدار خاک مجسمه یا گلدانی می سازند که چند صد هزار تومان ارزش دارد. متاسفانه بیشتر تولید کنندگان صنایع دستی در ایران در کارهایشان ابتکار عمل ندارند درست است که می گوییم صنایع دستی ولی قرار نیست انها را با همان قیافه و ظاهر صد سال پیش بسازیم ظاهر انها باید انقدر زیبا و فریبنده باشد تا هرشخصی با یک نگاه  انها را خریداری کنند. بانوان زیادی گل مصنوعی تولید میکنند ولی موفق در بین انها کسانی هستند که با دقت گل های بسیار زیبایی درست میکنند و  انها را با قیمت بسیار بالاتری می فروشند  .

 

دقت کنید و از لوازمی که دور برتان است به درستی استفاده کنید :

 

گوشی تلفن اینترنت شبکه های اجتماعی تلویزیون ماهواره ای فکر میکنم بیشتر مردم ایران به راحتی از این ابزار ها استفاده میکنند ولی متاسفانه به درستی از انها استفاده نمی کنند. بیشتر مردم شب روز از شبکه های اجتماعی و ماهواره استفاده میکنند .بیشتر مردم شب و روز گرفتار سایت ها و کانال های سرگرمی هستند . دائم مشغول پیامک دادن لایک کردن و لایک گرفتن . ایا روش بهتری برای استفاده از این وسایل وجود ندارد ؟ چرا حتما روش بهتری برای استفاده از این امکانات وجود دارد . برای مثال شما در زمینه تولید کارهای هنری مشغول کار هستید بجای دانلود بازی .

 

 نرم افزار دیکشنری را دانلود کنید سپس انگشتر یا جواهر را به زبان انگلیسی ترجمه کنید و ان را در گوگل جستجو کنید

make=  ساختن          make flower   =ساختن گل          make jewel  = ساختن جواهر  

 

سایت های خارجی و داخلی زیادی وجود دارند که روش ساختن انواع لوازم هنری یا صنعتی را به شما یاد میدهد یاد گرفتن زبان انگلیسی حتی به مقدار چند کلمه بسیار مفید است یادتان باشد کارگر ساده یعنی دستمزد کم و کارگر ماهر یعنی دستمزد بیشتر هر چه ماهر تر باشد دستمزد شما بیشتر است .یاد گرفتن زبان انگلیسی حتی به مقدار کم یک مهارت است در اینجا چند کلمه برای جستجو در اختیار شما قرار داده ام  تا ببینید دنیا چه خبر است مهارت بعدی مهارت استفاده از گوگل جهت جستجو و یافتن چیزها و اموزشهایی است که شما به انها نیاز دارید . با داشتن همین دو مهارت اولیه در دنیا سفر کنید و حرفه های مختلف را ببینید  و از اموزشهای رایگان انها استفاده کنید سپس هر کدام را برای مدتی کوتاه تمرین کنید ببینید در کدام یک مهارت یا ذوق  و سلیقه دارید از تشویق ها و انتقادهای اطرافیان خیلی زود شاد و غمگین نشوید تمرین کنید و کارهای خود را به همه نشان دهید . برای نشان دادن کالا های تان به دیگران مشکل دارید در یک روستای دور افتاده زندگی میکنید همین حالا  مشکل شما را حل میکنم .

 

زندگی در یک روستای دور افتاده جلوی پیشرفت شما را نمی گیرد :

 

اگر به اینترنت دسترسی دارید زندگی در یک روستای دور افتاده جلوی پیشرفت شما را نمی گیرد .با ایجاد یک کانال تلگرام . اینستاگرام یا سایت . از تولید خود عکس و خبر در اختیار همه مردم دنیا قرار دهید اگر زبان انگلیسی شما خوب باشد با نوشتن مطالب به زبان انگلیسی و فارسی بازار بزرگ تری ایجاد میکنید . مرحله بعدی بالا بردن بازدید است که این کار را شرکت های مختلف بصورت رایگان یا پولی برای شما انجام میدهند سایت و شبکه های رایگان معمولا خارجی هستند پس دانستن زبان انگلیسی کمک زیادی به شما میکند   .  با اختراع اینترنت دنیا کوچک شده حالا همه مردم دنیا در یک دهکده زندگی میکنند

  برای اموختن زبان انگلیسی یا هر حرفه و هنری نیازی به کلاس اموزشی نیست ۹۰ درصد اموزش ها در اینترنت وجود دارد فقط برای اموختن عملی حرفه های خطر ناک مثل برق پس از مطالعه کتاب ها و مقالات اموزشی برای کار عملی حتما از  وجود یک استاد استفاده کنید.

 

اگر در هنر یا صنعت استعداد لازم را نداریم چه کار کنیم ؟

 

عزیزان دقت کنید انجام کارهای فنی و هنری به سرمایه مالی کم و استعداد فراوان نیاز دارد سرمایه اصلی در این کارها استعداد فرد است ولی استعداد همه برای رشته های هنر و صنعت کافی نیست در این حالت بهترین کار تجارت یا خرید و فروش است . شما میتوانید  با چند روز گردش در شهر  و برسی  راه های زیادی پیدا کنید برای مثال  اول کل فروشی های شهر خودتان  یا بزرگترین شهر نزدیک  را پیدا کنید  دو روز وقت بگذارید و با یک دفتر چه  و خودکار قیمت همه چیز را بپرسید  و یاد داشت کنید  به فروشنده نگویید تازه کار  هستید  بگویید  فروشنده هستم   قیمت همکاری چقدر است یا قیمت کل فروشی  – کل فروشی ها دو قیمت دارند یکی قیمت تک فروشی و دومی قیمت کل فروشی  برای مثال اگر یک عدد قوری بخرید ممکن است ۱۰۰ هزار تومان باشده  ولی ده عدد قوری را ممکن است  ۸۰ یا ۷۰ هزار تومان  بخرید. در کل هر  چه تعداد  بیشتری  بخرید انها سود کمتری از شما میگیرند  با برسی  قیمت لوازم  و ظروف پلاستیکی  یا شیشه ای  یا دفتر مداد  و لوازم دیگر از کل فروشی ها دفتر تان  را پر کنید . حالا به  شهر های کوچک یا به محلات بروید و از مغازه دارهای  خرده  فروش یعنی انهایی که لوازم را تکی به مصرف کننده میفروشند قیمت بگیرید و قیمت ها را یاد داشت کنید حالا میدانید چه چیزهایی را با چه  قیمت هایی میتوانید بخرید  و چند باید بفروشید  و چقدر سود میکنید در ابتدا  کم خرید کنید فروشندگی برای خود درد سرهایی دارد  کجا بفروشید چطور با مشتری برخورد کنید گاهی ممکن است کسی جلو فروش شما را بگیرد و غیره  ولی بعد چند ماه  راه روش کار را یاد میگیرید پس از ان  از سرمایه  بیشتری  استفاده کنید

 

بهترین روش سود بردن سرمایه گذاری است با خرید لوازم از مرکز فروش ان کالا یا کل فروشی و فروش ان به افرادی که به ان نیاز دارند

 

از روز مرگی خارج شوید ولی تنبلی نکنید همیشه برای مرحله بعدی زندگی خود برنامه ریزی کنید

 

 

۶-بانک و  وام خانودگی چیست؟

 

برخی خانوده های پر جمعیت یا دوستان خوب دور هم جمع میشوند و یک بانک کوچک درست میکنند . هر یک از اعضا در ماه  مبلغی به صندوق این بانک میدهند مثلا هر یک ۵۰ هزار تومان و هر ماه با انجام قرعه کشی پول جمع شده به یکی از اعضای بانک وام داده میشود . کسی که وام گرفته سر ماه باید ۵۰ هزار تومان سهم ماهیانه به همراه قسط وام  را پرداخت کند ممکن است این قسط ۲۵ هزار تومان یا ۵۰ هزار تومان باشد .مقدار سهم ماهیانه و مقدار قسط وام باید درست محاسبه شود تا به مشکل برخورد نکنید . و هر ماه با قرعه کشی یک نفر وام را دریافت میکند . از انجایی که این وام بدون سود است کمک بسیار خوبی برای اقتصاد خانواده است.اگر برای برنامه ریزی بانک خانوادگی نیاز با اطلاعات بیشتری دارید میتوانید عبارت                                                                                                                                     

صندوق های خانوادگی-  را در اینترنت جستجو کنید

 

دقت کنید به هیچ عنوان برای تشکیل بانک خانواده از افراد بد حساب و بدقول استفاده نکنید .

 

۷ – شرکت های کلاه بردار و روش های کلاه برداری :

مراقب کلاه بردارها باشید : اغلب افراد دنبال راه های ساده ای هستند که خیلی زود پولدار شوند به همین دلیل گرفتار افراد کلاه بردار میشوند

 

شرکت های حرمی چست؟

  شرکت های حرمی با تبلیغات فراوان و دادن وعده های فریبنده مردم را جذب میکنند این شرکت ها  به همه میگویند خیلی زود میتوانید پولدار شوید  یک چیز کم ارزش را به شما میدهند و میگویند  چند مشتری پیدا کن و این ها را بفروش  و سود ببر  بعد ان کسانی که این چیزها را از شما  خریده اند زیر مجموعه شما میشوند  و انها هم  این لوازم را میفروشند . با فروش همین لوازم برای بار دوم هم خودشان سود می برند  و هم یک سود دیگر به دست شما میرسد  فقط  ۶ ماه کار کنید کافی است  بعد از ان  فقط افرادی که زیر مجموعه  شما هستند  کار میکنند و لوازم را می فروشند و شما بدون کار کردن راحت پول در می اورید .  این یک روش کلاه برداری است  اول سر شما را کلاه می گذارند و بعد  به شما یاد میدهند تا سر دیگران را کلاه بگذارید  پس از مدتی با پول ها فرار میکنند ان موقع شما هستید با کلی شاکی و بدهکاری سعی کنید از راه درست و عاقلانه  به ارامی کار و به ارامی پولدار شوید راه نزدیک همیشه بهترین راه نیست .

 

 

سایت ها و گروه های قمار :

تمام سایت ها و گروه های قمار و شرط بندی به گونه ای برنامه ریزی شده تا سایت و گروه قمار همیشه برنده و قمار باز یا فردی که شرط بندی میکند فقط گاهی برنده شود پس به امید یک شانس بزرگ و رسیدن به ارزو ها اندک دارایی خود را به باد ندهید .ممکن است بگویید من دارایی چندانی ندارم یا با مبلغ کمی قمار میکنم ولی اشتباه میکنید از قدیم گفته اند اندک اندک جمع شود وانگی دریا شود. با پس انداز همین پول های کم پس از مدتی پول زیادی جمع میشود و با سرمایه گذاری درست مشکلات مالی شما حتما حل میشود. از طرفی با قمار کردن ارام ارام به ان اعتیاد پیدا میکنید ان موقع ممکن است تمام دارایی خود را  در قمار از دست بدهید.

 

کلاه برداری با ازدواج :

پدر دختر به دختر می گوید طلاق بگیر تا مهریه را گرفته و با سود ان زندگی کنیم همه جور ادم عجیبی در دنیا وجود دارد از پدری و مادری که بچه خودش را برای  گدایی یا مرگ و ازدواج  می فروشد گرفته تا  والدینی که از بچه های خود برای کلاه برداری استفاده میکنند واقعا که دنیای بدی است  .

چیزی که از والدین بد ناراحت کننده تر و بدتر است فرزند بد است فرزندانی که سر والدین  خوب و مهربان خود را کلاه میگذارند یا بیش از حد از انها  انتظار دارند. وظیفه پدر و مادر مراقبت از کودک تا سن ۱۸ سالگی است ولی امروزه مشکلات زندگی مثل سربازی  و دانشگاه باعث شده تا مشکلات پدر و مادر بیشتر شود برخی از فرزندان پس از پایان سربازی و دانشگاه به بهانه های مختلف دنبال کار نمی روند و اگر شاقل هستند در انتظار کمک مالی از طرف والین هستند و دائم می گویند پدرم پول دارد پس باید برایم خرج کند در صورتی که وظیفه پدر و مادر هم حد و اندازه دارد و حالا زمان تلاش خودتان است و این خودتان هستید که باید زندگی تان را بسازید  . معمولا فرزندانی که در انتظار کمک از طرف والدین یا دیگران هستند حتی با دریافت کمک مالی زیاد در زندگی نا موفق هستند .از قدیم گفته اند باد اورده را باد می برد .

هر چه از روش های مختلف کلاه برداری و نامردی بگویم کم گفتم در این رابطه فقط یک راهنمایی وجود دارد دقت کنید . دقت کنید .  و باز دقت کنید . هر وقت کسی از من تعریف می کند و می گوید تو چه ادم باهوش  قابل اعتماد  خوش صحبت مهربان و غیره هستی  من دستم را روی جیبم می گذارم و می گویم هیچکس بی دلیل از من تعریف نمی کند پس دقت کنید. اول سعی کنید همه اطرافیان خود را امتحان کنید بعد به انها اعتماد کنید . این را هم بگویم همه بد نیستند همه کلاه بردار نیستند ولی اگر کسی حرف از زرنگی و نامردی  زد و از نامردی تعریف میکند بدانید فرد قابل اعتمادی نیست

 

۸- بی فکری و تصمیم های غلط عامل اصلی بدبختی

 

هر جور فکر کنید همان جور زندگی می کنید. درست فکر کنید تا خوشبخت شوید

 

به دیدن دوستی که به تازگی پیوند کلیه انجام داده بود رفتم این دوست کلیه  را از جوانی خریده بود وقتی شندیم یک جوان مجبور شده کلیه خود را بفروشد خیلی ناراحت شدم ولی بعد تعجب کردم فکر میکنید  این جوان که تازه ازدواج کرده بود چرا کلیه خود را فروخت مشکلش چه بود با پول کلیه چه کرد ؟ با پول کلیه  یک تلویزیون ال سی دی خرید تا با همسرش بنشیند و تلویزیون ببیند خوب حالا بگویید بدبختی این جوان در بی پولی است یا در بی عقلی حالا که کلیه را فروخته باید از این پول برای کار کاسبی استفاده کند نه خرید تلویزیون  شما یی که دوست دارید از نظر مالی بی نیاز باشید و هر چه دوست دارید بخرید دقت کنید برای چندین سال ارزو های خود را فراموش کنید لباس نو  غذا های گران گردش تفریح زیاد. برنامه اصلی شما فقط کار و تلاش برای افزایش سرمایه است و سپس برنامه ریزی دقیق برای بهترین استفاده از سرمایه بدست امده. این روش بهترین راه پولدار شدن است. افراد زیادی را دیده ام که حتی پدر نداشتند چه رسد به پدر پولدار  حتی کفش نداشتند بعد ده یا ۱۵ سال تلاش حالا چندین خانه دارند فکر میکنید انها دزدی یا کلاه برداری کردند . نه برعکس انها  افراد بسیار قابل اعتمادی هستند انها کار کردند و کار کردند تا در اینده  بی پول نباشند همه میگویند من جوانم من حالا به خانه و ماشین نیاز دارم وقتی پیر شدم ده یا ۲۰ سال دیگر اینها به چه درد من میخورد من دوست دارم یک شبه پولدار شوم  خوب یک شبه هم میتوان پولدار شد و یک شبه هم  میتوان از دنیا رفت افراد جوان زیادی را می شناختم  که در مدت کوتاهی پولدار شدند حتی  در چند روز پول زیادی بدست اورند ولی بعد التماس میکردند که هر چه داریم میدهیم فقط ما را اعدام نکنید. هستند کسانی که انقدر پول دارند که قادر به شمردن نیستند ولی در بیابان ها سرگردان هستند غذای انها مار عقرب است و تنها استفاده انها از پول روش کردن اتش با پول است تا از سرما یخ نزنند هر کاری را پیشه کنی سابقه کاری شما میشود. اگر دزد باشی یا پزشک فرق نمی کند بعد چند سال به ان کار عادت میکنید و دیگر نمیتوانید ان کار را کنار بگذارید اگر فکر میکنید چند سال مواد می فروشم یا کلاه برداری میکنم بعد که پولدار شدم این کار را کنار میگذارم باید بگویم اشتباه میکنید وقتی به شغل یا کاری عادت کردید دیگر نمیتوانید ان را کنار بگذارید اگر کار شما خلاف قانون باشد از همان پول باید برای فرار کردن استفاده کنید بعد چند سال می بینید از ان همه پولی که بدست  اوردید فقط فرار کردن و بد نامی  برایتان مانده راه درست اولش و اخرش  مشخص است و  قبلا گفتم  اگر ادم بدی باشید ادم ها و دوستان خوب از شما دور میشوند زن و فرزند شما هم بد بودن را از شما یاد می گیرند و روزی همان بلایی را سرتان می اورند که  شما  سر دیگران اورده اید. بین نامردها مردانگی فقط حرف است . سعی می کنم راه خوشبختی مادی  و تا جای ممکن خوشبختی و ارامش معنوی را هم به شما نشان بدهم . زندگی مثل بازی  است یک روز شروع و یک روز تمام میشود برد باخت در بازی مهم نیست مهم درست بازی کردن است . سعی کنید  به عنوان یک فرزند . فرزند خوبی باشید به عنوان همسر. همسر خوبی باشید و به عنوان پدر یا مادر پدر و مادر خوبی باشید وحتی به عنوان پزشک . مهندس . بازاری …..  راحت کنم به عنوان یک انسان سعی کنید انسان باشید .

 

گفتار نیک پندارنیک کردارنیک

 

۹- سریعترین راه برای پولدارشدن یا بدبختی

 

اگر بد کنید حتما بد می بینید

 

راه میان بر همیشه نزدیک ترین راه  نیست  . گاهی میان بر  راهی به سوی گرفتاری  بیشتر و حتی نابودی است .  

 

برخی عزیزان برای اینکه به سرعت از مشکلات مالی خارج شوند .پولدار شده و خیلی زود به ارزوهای خود برسند دست قمار های خطر ناکی می زنند –دزدی – فروش مواد مخدر و کالاهای قاچاقی که مجازات سنگینی و حتی مرگ به همراه دارد- کلاهبرداری و حتی رفتن دنبال گنج  بارها گفتم اگر مشکلات مالی شما زیاد است رفتن دنبال گنج شما را گرفتار تر میکند هر کاری که انجام دهید  در ان کار مهارت پیدا  کرده و پیشرفت می کنید . هر کاری عوارض و مشکلات خودش را دارد. افرادی که خلاف کارند به هر حال در کار خود مهارت پیدا میکنند ولی بد نام هم میشوند و پس از مدتی تنها می مانند فقط افراد ی مثل خودشان دوربر انها را میگیرند فکرش را بکنید فرد کلاه بردار در کلاه برداری مهارت دارد ولی همیشه فراری است .دوستی ندارد تا در زمان گرفتاری کمکش کند چرا ؟چون سر همه افراد  و دوستان خوب را کلاه گذاشته فقط کلاه بردارانی مثل خودش دور برش هستند و در یک لحظه همان افراد هم سرش کلاه می گذارند اگر زن و بچه دارد باید خیلی مواظب باشد چون به عنوان رئیس خانواده بارها  به انها گفته و اموزش داده. ادم باید زرنگ باشد و سر هرکسی را که می تواند کلاه بگذارد حالا زن و فرزندش هم  کلاه بردارند و منتظر روزی که به پدر یا شوهر  ثابت کنند درسی را که  او اموزش داده به درستی یاد گرفته اند. درس نامردی  و نامردی پدر و مادر برادر خواهر  و فرزند نمی شناسد پس بدا به حال انها که شب ها را باید با یک چشم باز بخوابند تا نکند زن و فرزند و یا دوست و همکار بلایی سرشان بیاورند. پس کار خلافی که نامردی است انجام ندهید برخی عزیزان  در کردستان  از عراق و ترکیه لوازم خانگی را بصورت قاچاق وارد میکنند که به انها کوله  بر میگویند انها برای زن و فرزند جانشان را به خطر می اندازند و گاهی کشته میشوند کار انها خلاف قانون است ولی خلاف انسانیت و نامردی نیست زیر برای حفظ خانواده با مرگ دست و پنجه نرم میکنند .در همین جا به تمام کوله بران زحمتکش میگویم عزیزان خسته نباشید . پس بین کار خلاف قانون و کار خلاف انسانیت فرق بسیار زیادی وجود دارد .

 

گفتار نیک  پندارنیک  کردارنیک

 

۱۰- داستان هایی از موفقیت و شکست

 

مطالب زیر داستان های واقعی افراد موفق و یا ناموفق است که خودم شخصا با انها برخورد داشته ام مطالعه زندگی انها راه درست را به شما نشان میدهد .

دقت کنید کورکورانه راه و روش دیگران را تقلید نکنید. اول باید خود  و توانایی تان را با دقت شناسایی کنید برای مثال یک صافکار خودرو بسیار موفق را در نظر می گیرم همه صافکار های خودرو درکار موفق نیستند . صافکاری خودرو یک استعداد است اگر شما فرد دقیقی نیستید و بعد چند سال  تلاش در صافکاری هنوز کارتان خوب نیست . یا باید با تلاش و دقت بیشتر انقدر به دست استاد خیره شوید و انقدر آهن قراضه را چکش بزنید تا مهارت لازم را بدست اورید و یا اینکه دنبال کار دیگری بروید. راه موفقیت در هر کاری این است که شب و روز جهت بالا بردن کیفت  ان کار تلاش کنیم .برخی فکر میکنند همینکه کار تمام شد و پول را گرفتیم همه چیز تمام شده . برعکس گرفتن پول مهم نیست . شما باید ان کار را جوری انجام دهید که هیچ شخص دیگری نتواند ان کار را به خوبی شما انجام دهد . حتی اگر ان کار را مجانی انجام داده باشید نباید از کیفت کار کم کنید. انگاه می بینید همه به شما می گویند پنجه طلایی و پشت سر هم برای کار شما صف می کشند و دو برابر  پول می دهند تا  شما کارشان را بهتر انجام دهید . پس ارزش کار خود با بالا بردن کیفت کارتان بالا ببرید . به پول فکر نکنید.بعد می بینید ان قدر پول به سمت شما امده که انتظار ان را ندارید.  

 

پسر یتیم که باز حمت فراوان به یک مرد موفق تبدیل شد:

 

داستان از انجا شروع میشود یک پسر بچه ۱۳ ساله پدرش را که کارگری زحمتکش بود را از دست می دهد .این پسر بچه ۱۳ ساله با داشتن مادر و چند خواهر کوچک راهی جز کارگری نداشت . از اقوام و فامیل کسی به فکرشان نبود کودک به عنوان کار ساختمانی مشغول کار شد در ابتدا با کارهای ساده ولی خیلی زود فهمید درامد یک کارگر ساده بسیار کم است پس سعی کرد مهارت خود را بالا ببرد . دیوار چیدن را یاد گرفت و بنا شد  .شب ها به مدرسه شبانه می رفت تا شاید در اینده با داشتن مدارک تحصیلی کار راحت تر و بهتری پیدا کند .همزمان  مهارت های ساختمانی دیگری مثل کج کاری لوله کشی و سربندی را هم اموخت .وقتی با او اشنا شدم حدودا ۲۵ سال داشت یک قطعه زمین کوچک در محله فقیر نشین خرید هر زمان بیکار بود روی این زمین کار میکرد به کمک یک کارگر ساده پی ساختمان را کند  -دیوار چید -گچکاری – سیم کشی – لوله کشی و در انتها سربندی در واقع کل ساختمان را خودش به همراه یک کارگر تمام کرد. با فروش ان خانه یک زمین دیگر در کنارش خرید ان را هم با زحمت فراوان ساخت و فروخت. با پول بدست امده  ولخرجی و خوشگذرانی نکرد تمام درامد خود را در زمینه ساختمان سرمایه گذاری کرد . بعد ساخت چندین خانه کوچک یک تکه زمین در مکان بهتر خرید و یک اپارتمان چند طبقه ساخت این بار چند کارگر داشت .تازه با فروش ان اپارتمان یک پراید برای خودش خرید و بیشتر سرمایه خود را صرف ساخت  و فروش ساختمان کرد . این را هم بگویم با این همه کار و تلاش و لیسانس خود را هم گرفت . وقتی دو خواهرش ازدواج  میکردند جهیزیه خوبی به انها داد . خودش هم ازدواج کرد و خدا را شکر زندگی مادی و معنوی خوبی دارد . خلاصه بگویم یک کودک ۱۳ ساله بدون داشتن پدر و پول در طول ۱۵ سال تلاش خرج زندگی مادر و سه  خواهرش  را  تهیه کرد لیسانس گرفت صاحب  خانه و ماشین و پول فراوان شد و از همه مهم تر به یک الگوی عالی برای من شما تبدیل شد .

 

داستان زندگی کارگری ساده و کم سواد : 

 

یکی از داستان های واقعی ولی شگفت انگیز شنیدن داستان زندگی یک کارگر ساده با سه کلاس سواد است البته پیش اپیش از او عذر خواهی میکنم چون فکر میکنم با گفتن داستان زندگی او خیلی ها او را خواهند شناخت ولی از انجایی که به نظر من این عزیز یک الگوی بزرگ برای دانشجویان و کسانی است که دوست دارند در اینده به دانشگاه بروند . راهی جز بازگو  کردن داستان زندگی او ندارم .

داستان این مرد از انجا شروع میشود که کارگری با سه کلاس سواد و شاید هم کمی نا امید برای شغل کارگری ساده به یکی از پالایشگاه های شرکت نفت مراجعه  و خوشبختانه  شروع به کار میکند  .  تمام کارهای سخت با حقوق کم برای او بود .هر بار پالایشگاه دچار مشکل میشد افراد متخصص را با هزار التماس و دادن پول فراوان به ایران دعوت میکردند . وقتی مهندسین خارجی به ایران می امدند . نیاز به یک کارگر ساده داشتند تا ابزار ها و لوازم سنگین را با خود حمل کند . اگر هرکسی جای ان کارگر بود توجهی به کار مهندسین خارجی نمی کرد ولی کارگر  ما یک کارگر با هوش و کنجکاو بود و با دقت به دستان انها نگاه می کرد حتی گاهی درانجام کارها به انها کمک میکرد . پس از چندین سال فقط با داشتن سه کلاس سواد مهندس شده بود بله مهندس شدن به دانشگاه رفتن نیست مهندس یا پزشک یعنی کارگر خیلی خیلی ماهر . کسی که به دانشگاه رفته ولی واقعا مهارت ندارد عمر خود را تلف کرده است .بهتر است داستان مان را ادامه دهیم. در یکی از روزهایی که باز پالایشگاه به مشکل برمی خورد و مهندسین خارجی هم ناز می کنند. کارگر ما به مسئولین شرکت نفت می گوید انقدر به دستان مهندسین خارجی نگاه  و با انها کار گرده ام که حالا خودم میتوانم مشکل پالایشگاه را رفع کنم . شرایط جوری بود که مسئولین شرکت نفت راهی جز اعتماد به او نداشتند و کارگر ما در اولین امتحان مهندسی با موفقیت نمره قبولی گرفت . از ان به بعد هر بار که پالایشگاه به مشکل برمی خورد این کارگر  نه ببخشید دیگر کارگر نه این اقای مهندس با تجربه مشکلات را به خوبی حل میکند البته حقوق بسیارعالی هم دریافت می کند فکر میکنم از بیشتر تحصل کرده های دانشگاهی بیشتر درامد دارد و حتی شنیده ام  کشورهای خارجی هم به او پیشنهاد کار داده اند و او در جواب گفته در ایران انقدر به من پول می دهند که دیگر نیازی به کار برای شما نیست.

 

دانشگاه جای چه کسانی است؟

 

ایا رفتن به دانشگاه برای همه مفید است؟ حتما داستان زندگی این عزیزان تجربه بسیار مفیدی برای شما خواهد بود.  

 

داستان زندگی یک دانشجوی عاقل:

بیشتر کسانی که وارد دانشگاه میشوند فکر میکنند همین که یک ورق پاره به نام مدرک بگیرند مشکل شان حل میشود مدرک را نشان میدهند و یک کار خوب با درامد خوب بدست می اورند .در صورتیکه رفتن به دانشگاه برای گرفتن مدرک نیست برای اموختن تخصص است اگر شما درکاری تخصص داشته باشید و بتوانید با ان تخصص مشکل جامعه و مردم را حل کنید برای کاری که انجام می دهید دستمزد دریافت می کنید هر چه تخصص شما بیشتر و هر چه تخصص شما کم یاب تر باشد درامد  شما  هم بیشتر است برای مثال اگر شما جراح  مغز بسیار ماهری باشد و کسی مثل شما در کشور وجود  نداشته باشد بیماران برای درمان جلوی مطب شما صف می کشند .

 

البته در انتخاب رشته تحصیلی یا کار دقت کنید .  ایا استعداد یا توان آن کار را دارید؟

 

داستان این جوان از انجا شروع میشود که در رشته عمران  وارد دانشگاه می شود . فکرش این بود که  واقعا در این رشته تحصیلی موفق شود و به یک مهندس واقعی تبدیل شود  فقط داشتن مدرک برایش ارزش نداشت. پس تصمیم مهمی گرفت که زندگی او را تغییر داد . او به یک یک شرکت های راه سازی مراجعه کرد و به انها گفت که دانشجوی رشته عمران است و دوست دارد در ساعاتی که به دانشگاه نمی رود بصورت رایگان در شرکت انها کار کند و تجربه بدست اورد. بیشتر شرکت ها قبول نکردند و برخی هم با نا مهربانی جواب رد به او دادند. ولی دانشجوی جوان ما سرسخت تر از این حرف ها بود . از قدیم گفته اند جوینده یابنده است  در پایان دانشجوی ما هم توانست در یک شرکت راه سازی بصورت نیمه وقت  اما بدون دستمزد مشغول کار شود . دانشجوی ما تنبلی نمی کرد هرکاری که میتوانست انجام می داد و سعی می کرد همه چیز را  خوب یاد بگیرد و در همان حال به درس های دانشگاه هم توجه می کرد تا در امتحان دانشگاه هم موفق شود . پس از پایان تحصیلات دانشگاه خود را برای رفتن به سربازی اماده کرد و جهت خداحافظی به شرکت راه سازی رفت مسئول شرکت راه سازی گفت از کار کردن شما بسیار راضی بودم  وقتی سربازی شما تمام شد شما را با حقوق خوب استخدام می کنم برای افراد کاری و با تجربه همیشه کار هست. خلاصه  دانشجوی ما در مدت ۴ سال مدرک دانشگاهی گرفت و به همراه آن تخصص و سابقه کار .این درحالی است که بیشتر دانشجویان با تقلب یا التماس و حداکثر فقط با حفظ کردن مطالب نمره قبولی می گیرند .عزیزان اگر قرار بود کسی کتاب را حفظ کند و مانند طوطی ان را تکرار کند دیگر نیازی به زحمت شما نبود دستگاه ضبط صدا حدود صد سال است که اختراع شده . منظور از تحصیل یعنی اینکه شما بتوانید کاری را انجام دهید که بدون تحصیل قادر به انجام آن نیستید .

 

داستان زندگی دختر هنرمند:

 

این داستان از انجا شروع میشود که دوستی مرا به خانه خود دعوت میکند تابلوی نقاشی بسیار زیبایی که روی دیوار نسب شده بود نظرم را جلب کرد .پرسیدم کار کیست گفت این هنر دختر ۱۴ ساله من است . گفتم دخترتان واقعا هنرمند است.از ان روز به بعد هر بار به خانه دوستم می رفتم از دیدن نقاشی های زیبای روی دیوار لذت می بردم . این دختر هنرمند با رتبه بسیار عالی در امتحان کنکور قبول شد و در فکر تحصیل در رشته پزشکی بود ولی پدرش گفت تو استعداد زیادی در رشته هنر داری اطمینان دارم اگر دررشته هنر تحصیل کنی حتما موفقیت  بیشتری بدست می اوری . دختر هم قبول کرد و در دومین سال تحصیل چنان موفقیتی بدست اورد که تابلوهای نقاشی او در کنار استادان به نمایش گذاشته شد و حتی قبل از پایان تحصلات دانشگاهی به عنوان استاد نیمه وقت در همان دانشگاه مشغول کار شد . و پس از چندین سال تلاش حالا موفقیت و درامد بسیار خوبی دارد  . ایا من و شما هم میتوانیم با تحصیل در رشته هنر مثل او موفق و پولدار شویم ؟  جواب این سوال را خودتان باید بدهید. اگر استعداد لازم را دارید حتما موفق می شوید و اگر استعداد لازم را ندارید فکر می کنم رفتن به دانشگاه وقت تلف کردن باشد . کسی در دانشگاه مهندس و پزشک یا هنرمند  نمی شود .شخص با این استعداد به دنیا  می اید  و فقط برای  بالا بردن مهارت و گرفتن مدرک به دانشگاه می رود .  اگر دقت کنید دور بر شما  مهندسین یا پزشکان فراوانی وجود دارند که توانایی کار در رشته ای را که تحصیل کرده اند ندارند.

 

مهندس کامپیوتر یک شرکت بزرگ با مدرک سوم راهنمایی:

 

جای تعجب است ولی واقعیت دارد یک شرکت بزرگ کامپیوتری توسط چند مهندس کامپیوتر پولدار تاسیس میشود ولی جز هزینه کردن کاری از انها ساخته نبود .در عوض جوانی ۲۰ ساله  مهندس واقعی این شرکت بود .یک برنامه نویس نابغه که از بد روزگار پولی برای ادامه تحصیل نداشت . با خرید کتاب و مطالعه فراوان استاد شده  بود. انقدر توانایی و استعداد داشت که همه کاره شرکت شد . پس از چند سال شعبه دیگری از این شرکت در خارج از ایران تاسسیس شد و این جوان نابغه هم در خارج از کشور مشغول کار شد . پس قبل از تحصیل یا انتخاب شغل استعداد خود را ازمایش کنید .

 

دانشجوی بی پول همراه با تحصیل یک شرکت کوچک جهت اسفالت خیابان تاسیس کرد :

 

یک راننده تاکسی برایم تعریف کرد جوانی را سوار ماشین کردم جوان دانشجو بود و از یک استان دیگر برای تحصیل به استان گیلان امده بود راننده گفت وقتی شنیدم جوان دانشجو است گفتم چه فایده جوانان درس میخوانند ولی کار نیست  جوان دانشجو در جواب گفت چه فراوان است کار . جوان خودش باید کاری باشد و اینگونه  داستانش را تعریف کرد پدر و مادرم فرهنگی بازنشته هستند برای همین من مجبورم هم کار کنم و هم درس بخوانم در روزهای اول تحصیل  در شهر شما کارگری میکردم  و با گروه شهرداری کوچه و خیابان شهر را اسفالت میکردم  البته کارگر ساده بودم و با بیل و فرغن برای اسفالت خیابان ها تلاش میکردم .شاید خیلی ها می گفتند فلانی پدر و مادرش فرهنگی خودش هم دانشجو ببین گارگر ساده است . ولی برای من کار عار نبود. بعد چند ماه تجربه زیادی پیدا کردم داشتن سواد و تحصیل به دردم خورد فهمیدم اگر مقداری سرمایه داشته باشم میتوانم چند بیل و گلنگ و فرغن و کارگر داشته باشم چون خودم کارگری کرده بودم و در حین کار با مسئولین شهر داری  و قیمت ها و کمبود گروه های اسفالت شهرداری اشنا شده بودم با شهرداری صحبت کردم  و  برای اسفالت خیابان اعلام امادگی کرده و قیمت مناسب هم پیشنهاد دادم قیمتی که خودم سود ببرم و شهرداری هم با رضایت کار را به من بدهد. وقتی شهرداری قبول کرد با پدرم صحبت کردم که وام بگیرد ولی قسط وام را خودم بدهم چون واقعا پرداخت قسط وام برای پدرم امکان پذیر نبود .حالا هم دانشجو هستم و هم یک شرکت کوچک اسفالت با ۲۰ کارگر راه اندازی کرده ام  . این جوان از پدرش کمک مالی گرفت چون با کارگری و دقت در کار اطلاعت لازم برای شروع کار را بدست اورده بود در نتیجه درصد موفقیت این جوان در کسب و کار جدید بسیار بالا بود در غیر این صورت احتمال ورشکستگی او زیاد بود. برای همین از قدیم گفته اند باد اورده را باد می برد. شما باید لایق پولدار شدن باشید و این لیاقت با کار تلاش  صبر و تحمل سختی ها بدست می اید. بارها دیده و شنیده اید فردی سال ها تلاش کرد و صاحب چندین کارخانه شد و پول و ثروت زیادی بدست اورد. ولی بعد او  فرزندش پول ثروت پدر را به باد داده و حالا فقیر و بدبخت است. چرا چنین شد ؟ چرا پسر پولدار بدبخت شد ؟ چون لایق سرمایه ای که پدر به او داده بود نبود حتما می گویید من لایق هستم  ولی پدر  سرمایه ای ندارد تا به من بدهد یا  پول دارد ولی به من نمی دهد . در جواب باید بگویم ببخشید شرمنده شما هنوز لیاقت تان را ثابت نکرده اید این دانشجو با یک روش درست لیاقت خود را به پدر ثابت کرد و هم از روش مناسبی برای پولدار شدن استفاده کرد 

 

بعد سال ها تلاش و گدایی در پیری:

 

روزی در خیابان با دوستی در حال صحبت بودم پیر مردی با عصا در حال گدایی بود دوستم گفت این پیر مرد را می شناسی گفتم نه گفت او نجار بسیار خوبی بود در بازار مغازه نجاری داشت . گفتم  پس چرا گدایی میکند دوستم گفت استاد نجار به فکر دوران پیری نبود نه بیمه بازنشستگی داشت و نه سرمایه کافی برای دوران پیری برای همین وقتی ناتوان شد کم کم هر  چه داشت را فروخت تا حالا که برای گذران زندگی راهی جز گدایی ندارد .

این ماجرا قصه  قدیمی مورچه و جیرجیرک را به یادم  می اورد مورچه تمام تابستان و بهار و حتی پاییر را کار میکرد و برای زمستان غذا ذخیره میکرد جیرجیرک به او میخندید آواز میخواند و میگفت کار بیجا مال خر است . برف سنگین زمستان فرا رسید جیرجیرک از روی ناچاری برای گدایی به خانه مورچه رفت  و گفت غذا و جای گرم ندارم مورچه گفت پس فصل تابستان و بهار را چه میکردی جیرجیرک گفت برای شادی شما اواز میخواندم  مورچه گفت پس اکنون برقص . زندگی ما انسان ها هم ۴ فصل دارد. فصل بهار از کودکی تا ۱۸ سالگی باید از این فصل به خوبی استفاده کنیم  و تا میتوانیم  به همراه تحصیل حتما حرفه های مفید را هم یاد بگیریم . تا برای فصل تابستان اماده باشیم فصل تابستان زمان کار و معروف شدن به عنوان استادکار یا بازاری است بعد ان فصل پاییز است فصل کار و جمع اوری برای گذراندن فصل زمستان است . زمستان فصلی از زندگی شما است که توان کار ندارید کمر درد .پا درد و مشکلات دیگر به شما اجازه کار کردن نمی دهند . افرادی که به فکر فردا نیستند و می گویند خدا بزرگ است ان موقع  یک کاری میکنیم . باید بدانند از قدیم گفتند از تو حرکت از خدا برکت تا شما برای اینده برنامه ریزی و تلاش نکنید از خدا هم چیزی به شما نمی رسد

داستان های فراوانی از موفقیت یا شکست افراد وجود دارد اگر با دقت به انها گوش کنید میتوانید از تجربه انها استفاده و از شکست خودتان جلو گیری کنید.

 

میوه فروش بی فکر:

 

میوه فروشی با گاری کوچک خود میوه می فروخت و دائم از زندگی و کمبود مالی شاکی بود دائم میگفت پدرم هیچ پولی به من نمیدهد هیچ کمکی نمیکند دلم برایش سوخت گفتم چقدر درامد داری گفت برای همین گاری میوه میگرم . چند روز طول میکشد تا همه را بفروشم . سود خوبی دارد معمولا بعد فروش چند هفته ای را استراحت میکنم . چون پول خیلی زیادی بدست می اورم بعد یک ماه به بار فروشی رفته و میوه را نسیه میخرم و دوباره روز از نوع .گفتم واقعا بدبختی البته نه از نظر مالی از نظر عقلی گفت چرا ؟ در جواب گفتم بدبختی تو از تنبلی و بی فکری  است . شما چند روز کار میکنید و پول خوبی بدست می اورید . بعد انقدر می خورید و می خوابید که همه پول تمام میشود .ان  موقع باز میوه را نسیه میخرید. اگر بجای تنبلی هر روز کار کنید و بجای ولخرجی پس انداز کنید. بعد چند سال یک مغازه می خرید و دیگر زیر باران و برف یا  افتاب داغ  با گاری کاسبی نمی کنید. و اگر باز عاقل باشید بعد ده یا  بیست سال هم مغازه دارید و هم خانه و ماشین و شاید چند کارگر جوان که در مغازه شما مشغول کار هستند . ولی اگر تنبلی و بی فکری کنید بعد  بیست سال چه دارید ؟ هیچ . پس از سال ها که پیر شدید. به همراه گاری یک عصا هم دارید و با تن پیر و ناتوان در برف و باران مشغول هل دادن گاری میوه هستید  تا اجاره خانه را فراهم کنید  . پس می بینید گرفتاری  مالی از افکار و تصمیم  های غلط و اشتباه بوجود می اید مهم نیست پدر برای شما مال و ثروت به ارث گذاشته یا نه اگر تفکر شما درست نباشد. اگر برنامه ریزی درست نداشته باشید تمام مال و ثروت را از دست می دهد و برعکس با برنامه ریزی و تصمیم درست مشکلات مالی شما حتما حل میشود

برنامه ریزی یک میوه فروش عاقل:

 

در محله ما جوانی با یک گاری کوچک میوه فروشی می کرد  بجای اجاره یک خانه کامل یک اتاق اجاره کرده بود دائم کار می کرد و تا می توانست پس انداز می کرد. با تلاش زیاد توانست در یک منطقه دور افتاده که هنوز برق نداشت تکه زمینی بخرد و ارام ارام شروع به ساختن خانه کرد یادم هست که می گفت هر وقت میوه لازم دارید از من بخرید من ان را تا دم در خانه برای شما می اورم خانه سازی دارم میوه ای را که لازم دارید از من بخرید. ادم با ادب و درستکاری بود مردم هم از او خرید میکردند . به هر حال یک اتاق را اماده کرد و چند سال را در همان یک اتاقی که ساخته بود زندگی کرد .سپس ارام ارام  خانه را تکمیل کرد . پس از سال ها خانه او دو طبقه و دو واحد جدا دارد یک طبقه را اجاره داده و خدا را شکر زندگی خوبی دارد . شاید کار او از نظر شما عجیب یا سخت به نظر اید . ولی کار او  بسیار عاقلانه و بدون ریسک و خطر همراه  با موفقیت  بالا بود .   چرا؟ 

 

بیشتر افراد سعی میکنند با اجاره یک خانه خوب ظاهر زندگی خود را زیبا کنند ولی این کار عاقبت خوشی ندارد . در قسمت خرید خانه دلیل ان را توضیح میدهم.

 

۱۱- حالا که مشکل مالی داریم و زیر بار قرض و نزول هستیم چه کنیم؟

 

 قبلا گفتم وقتی ناراحت یا عصبانی هستید و از همه مهم تر وقتی مشکل مالی دارید هر تصمیمی که بگیرید اشتباه است و هر کاری که می کنید ضرر می کنید بهترین کار این است که اگر میتوانید چند روز یا حتی چند ساعت استراحت کنید پارک بروید به درختان نگاه کنید نفس عمیق بکشید مدتی به چیزهای زیبا فکر کنید به درختان و چیزهایی که در اطراف شما قرار دارند با دقت نگاه کنید . ذهن خود را با چیزهایی به جز مشکل تان مشغول کنید وقتی ارام شدید بدون غصه خوردن سعی کنید کار یا مسیری را پیدا کنید که با ایجاد کمترین خطر و مشکل در کمترین زمان ممکن مشکل تان را حل کند. بار ها برای خودم پیش امده که دچار مشکل مالی و بسیار نارحت و گرفته بودم در این شرایط هر کاری را که قبول می کردم و انجام میدادم تلاش و زحمت و ضرر من دو برابر بود . به تدریج  فهمیدم هر گاه خیلی ناراحتم یا ضرر کرده ام و گرفتارم دیگر بجای کار کردن یا گرفتن تصمیم های سریع  و اشتباه  استراحت کنم به خودم ارامش بدهم و سپس با فکر ارام  روز بعد کار را ادامه دهم . بار ها با تمام وجود این موضع را حس کردم . بخند تا دنیا به تو بخندد در حال گرفتاری خندیدن  سخت است ولی داشتن ارامش غیر ممکن نیست . همیشه بگویید این هم می گذرد حالا که به سن پیری رسیده ام با چندین نوع ناراحتی و درد گرفتارم باز می گویم جای نگرانی نیست این هم می گذرد . و روزی همه درد ها از بین می رود . پس مردانه  مقاومت کنید  زیرا زن هایی مقاوم تر از کوه به شما نگاه می کنند . پس تلاش کنید تا کم نیاورید .

  

چه مقدار گرفتار هستید :

آیا فقط بی پول هستید؟ یا بی پول و بیکار هستید؟ یا بی پول و بیکار و بدهکار هستید ؟ ایا بدهی شما به دوستان است؟ یا به بانک  ؟  و یا از ان بدتر  در دام  نزول گرفتار شده اید؟ خوب این ها درجات گرفتاری است امیدوارم در زندگی درست برنامه ریزی کنید تا هیچوقت در چنین شرایط  سختی گرفتار نشوید .

 

هرچقدر گرفتار تر باشید برای رهایی باید با شدت و دقت بیشتری برنامه ریزی و فعالیت کنید

 

در ابتدای کار فروش همه لوازم منزل و چیزهای دیگری که وجود انها ضروری و مهم نیست . ممکن است بگویید ابرویم میرود  ابروی شما زمانی میرود که کاملا ورشکست شده اید زن و بچه شما خانه ای برای زندگی ندارند و شاید ان موقع شما در زندان باشید پس سعی کنید هر طور که شده جلو پاشیده شدن خانواده را بگیرید میدانم برای شما و خانوداه شما مشکل جدی پیش امده ولی قبل از اینکه مشکل کاملا غیر قابل حل شود باید ان را حل کرد تبدیل نزول به وام یا قرض از دوستان و نزدیکان  . در این شرایط قرض کردن  از نزدیکان بهتر از وام است . به ترتیب نزول خیلی خیلی بد و خطر ناک– وام گرفتن بد –  قرض گرفتن زیاد خوب نیست .  چرا  چون اگر پول نزول کنید دائم بر میزان بدهی شما افزوده میشود ظلاهرا شما مشکل را بدون فروش لوازم خانه و کاملا  ابرو مندانه حل کرده اید . ولی اشتباه می کنید اخر ماه مشکل شما با شدت دو برابر و حتی بیشتر برمی گردد و در پایان مشکل قابل حل شما به مشکل غیر قابل حل تبدیل میشود پس اول هر چیز قابل فروش را بفروشید تا بدهی خود را صاف کنید بعد از اشنایان خود کمک بخواهید رو راست بگویید مشکل دارم همه چیز را فروختم این مقدر کم دارم امید وارم کسانی برای کمک به شما وجود داشته باشند . اگر پیدا نکردید ناچار  باید وام بگیرید و اگر نشد مجبور هستید دو یا سه برابر کار کنید . سخت  است میدانم ولی چاره ای نیست . کسی که در حال غرق شدن است باید تلاش کند تا غرق نشود .در این شرایط سخت  ممکن است  زن و فرزندان شما هم با کار کردن در رفع مشکل کمک تان کنند . ناراحت کننده است ولی باز چاره ای وجود ندارد . برای همین به شما توصیه میکنم قبل از گرفتاری مالی توان مالی خود را بالا ببرید و با کار و پس انداز بیشتر سرمایه بیشتری برای کار بهتر فراهم کنید . جلوی تمام هزینه های اضافی را بگیرید . برای مثال وقتی قسط وام یا نزول چند ماه عقب افتاده و طلب کار دائم مزاحم تان میشود و یا از بانک خبری به دستان می رسد باید با تلاش زیاد هر چه زود تر از شر بدهی ها خلاص شد .در این شرایط دعوت کردن میهمان و پذیرایی از ان یا خرید لباس غیره به بهانه اینکه ابروی مان در خطر است کار بسیار اشتباهی است .برخی می گویند مگر میهمان چقدر غذا می خورد مگر قیمت یک لباس چقدر است گرفتاری من با صد هزار تومان حل نمی شود . با این طرز فکر مشکل تان حل نمیشود و یا اگر حل شود به سختی حل میشود .چرا  ؟ بجای اینکه ذهن شما روی رفع مشکل متمرکز باشد روی خرید گردش و مهمانی متمرکز میشود تا به خودتان می آیید می بینید روز گذشته و شب فرا رسیده در رخت خواب به خودتان  می گویید امروز که هیچ فردا یه کاری میکنم خدا بزرگ است . خلاصه یک جوری مشکل را حل میکنم .در صورتی که باید تمام فکر شما روی رفع مشکل متمرکز شود. دائم نگویید یک جوری مشکل حل میشود .یا اینکه یک جوری پول تهیه میشود به جای ان بگویید مشکل را باید با این روش حل کنم. یا با این روش پول لازم را بدست اورم . قبل از انکه خیلی دیر شود باید راهی برای رفع مشکل را پیدا و به ان عمل کنید .از قدیم گفته اند قطره قطره جمع شود وانگهی دریا شود .یعنی با بی توجهی و بی دقتی مشکلات کوچک قابل حل جمع میشود و به مشکل بزرگ غیر قابل حل تبدیل میشود و باز همین پول های کوچک جمع میشود و به سرمایه بزرگ تبدیل میشود.پس با صرفه جویی و پس انداز سکه صد تومانی شروع کنید .یک قللک کوچک تهیه کنید بجای خرید قللک از یک جعبه کوچک استفاده کنید با این کار اولین صرفه جویی و پس انداز را انجام داده اید.  به خودتان قول دهید هر سکه ای که بدست من رسید داخل این جعبه جمع میکنم .سر ماه ببینید چقدر جمع کرده اید باز به خودتان بگویید هر وقت هوس سیگار میکنم پولش را در جعبه پس انداز میکنم کشیدن سیگار مثل اتش زدن پول است بعد چند ماه به پول هایی که اتش نزده اید نگاه کنید .

 

هر چه زود تر مشکل را حل کنید  مشکل راحت تر حل میشود در غیر اینصورت مشکل قابل حل به مشکل غیرقابل حل تبدیل میشود

 

پس به اینجا رسیدیم وقتی مشکل مالی شدید داریم .با تمام قدرت به مشکل حمله می کنیم  وگرنه مشکل مالی حتما ما را از پا در می اورد. همانطور که گفتم در این مسیر اولین کار فروش لوازمی است که وجود انها مهم نیست و دیگری کاهش هزینه ها تا جای ممکن و کار کردن تا جای ممکن حتی ده یا ۱۵ ساعت در روز .می گویید غیر ممکن است من سال ها روزی ۱۵ تا ۱۸ ساعت کار میکردم و گاهی پس از دو روز کار ۸ ساعت و حتی کمتر می خوابیدم . اگر با دقت به مردم دور بر خودتان نگاه کنید خیلی ها با همین شدت کار میکنند . در باره مشکل خود با دوستان و فامیل صحبت کنید و از انها کمک بخواهید .به فکر حفظ ابرو نباشید .اگر مشکل شما حل نشود چه اتفاقی برای شما می افتد. خانه تان را از دست میدهید یا بدتر از ان به زندان می روید در این شرایط دیگر دارایی و ابرویی برای شما باقی نمی ماند. از ان گذشته وقتی اشنایان ببینند شما تمام دارایی تان را فروخته اید و با کار زیاد شب و روز در حال تلاش هستید احتمال اینکه به شما کمک کنند خیلی بیشتر از زمانی است که ببینند شما  لوازمی برای فروش دارید ولی از انها انتظار دارید با پول و پس انداز شان به شما کمک کنند . اگر کسی به شما کمک نکرد باید به فکر گرفتن وام باشید و اگر باز امکانش نبود از روی اجبار باید خطر نزول را قبول کنید .تا جای  ممکن بجای نزول بیشتر کار کنید کارگری یا فروشندگی در روز و شب ها کار نگهبانی در کارخانه یا مکانی دیگر سعی کنید تا میتوانید با کار فراوان و فروش لوازمی که وجود انها مهم نیست حتی لباس های دست دوم خودتان و قرض کردن از دوستان واشنایان مشکل را حل کنید حتی موقع فروش لوازم میتوانید یک روز را مشخص و دوستان و اشنایان را خبر کنید تا انها با خرید لوازم به شما کمک کنند .توجه کنید دوست اشنا و فامیلی که در زمان گرفتاری بدرد شما نمی خورد ارزشی ندارد. پس نگران قطع رابطه انها نباشید . دوستانی مهم هستند که در زمان گرفتاری به درد شما می خورند . همیشه عاقلانه  رفتار کنید. همیشه مقدار ی پس انداز داشته باشید .  اگر دائم اشتباه کنید . دیگر کسی کمک تان نمیکند .  

 

دقت کنید اگر دائم اشتباه کنید . دیگر کسی کمک تان نمیکند

 

حداقل مقدار پس انداز چقدر است ؟

سعی کنید به ازای هر یک از اعضای خانواده حداقل به اندازه درامد یک ماه پس انداز داشته باشید .یعنی اگر تعداد اعضای خانواده شما سه نفر و درامد شما ماهی دو میلیون تومان است .در اولین قدم باید شش میلیون تومان پس انداز داشته باشید بیشتر افراد بجای پس انداز لوازم غیر ضروری را بصورت اقساط خریداری میکنند که کار درستی نیست اگر به یک مشکل مالی کوچک برخورد کنید چه کار میکنید . مثلا اگر بیکار یا بیمار شوید  ان موقع با مشکل  پرداخت اقساط . هزینه زندگی .هزینه درمان و یا مشکلات بیکاری چه کار میکنید .

 

همیشه برای مقابله با مشکلات احتمالی اماده باشید . تنها کسی که همیشه بدون منت در زمان مشکلات به داد شما می رسد پولی است که پس انداز کرده اید . پس تا میتوانید پس اندازتان را افزایش دهید.

 

خطر نزول و وام :

 

قبل از گرفتن وام یا نزول دقیق فکر کنید ایا میتوانید اقساط وام یا نزول را به موقع پرداخت کنید . نگویید یک جوری اقساط وام را جور می کنم . درست و دقیق حساب کنید تا در پرداخت اقساط وام به مشکل بر نخورید .گاهی افراد در پرداخت قسط وام یا نزول کوتاهی میکنند . می گویند خدا بزرگ است . خلاصه یه جوری وام یا نزول را پرداخت میکنیم .این فکر کاملا اشتباه و خطرناک است .سعی کنید اقساط وام را یک الی چند روز جلو تر پرداخت کنید . بانک ها و از ان بد تر نزول خورها از دیر شدن قسط ناراحت نمی شوند چرا ؟ خیال انها راحت است قبل از دادن وام یا نزول ضمانت لازم را دریافت کرده اند پس اگر مدتی در پرداخت اقساط تاخیر داشته باشید خانه ماشین یا هر چیزی که ضمانت وام  است را از دست می دهید . برخی فکر می کنند  بانک انها را از خانه شان بیرون نمی کند و یا اگر بیرون کنند . پس از فروش خانه  فقط مبلغ  وام را   بر میدارد و مابقی پول که حق  وجدانی انها است را به انها می دهد . شما اشتباه میکنید .اگر در پرداخت اقساط وام چندین ماه پشت سر هم دیرکرد داشته باشید بانک انقدر جریمه دیرکرد از شما می گیرد که در نهایت کل خانه مال انها میشود .پس هنگام گرفتن وام دقت کنید ایا واقعا قادر به پرداخت وام هستید . بار دیگر تکرار میکنم اگر وام دیگران ضمانت می کنید همیشه برسی و دقت کنید ایا برای فرد قابل اعتمادی ضمانت می کنید یا نه و اینکه اقساط وام هر ماه سر موقع پرداخت میشود یا نه برخی از مردم بی خیال  و بی رحم هستند موقع نیاز التماس میکنند. ولی بعد با بی رحمی جواب محبت شما را میدهند .بارها چنین افرادی انقدر در پرداخت اقساط وام تاخیر داشته اند که در پایان بانک اموال و داریی ضامن را ضبط کرده ضامن بیچاره به یک باره باید کل وام وکل جریمه تاخیر وام را پرداخت کند. پس در ضمانت وام  و یا دادن چک به دیگران دقت کنید .

 

۱۲- تحصیل درست و غلط و اثر ان در میزان درامد( چرا اینقدر لیسانس بیکار داریم)

  

یکی از راه های موفقیت تحصیل علم دانش است ولی اگر این گفته درست است چرا اینقدر تحصیل کرده بیکار داریم مطالعه این قسمت برای شما که در فکر تحصیل خود یا فرزند تان هستید مهم است

 

تحصیل در گذشته و امروز :

 

عزیزان  زیادی  برای  بدست  اوردن  یک شغل راحت  و کم زحمت به دانشگاه می روند . در گذشته  این حرف ها را  زیاد می شنیدم پسرم درس بخوان و مدرک بگیر ان موقع پشت یک میز می نشینی و فقط با امظا کردن کاغذ ها درامد بالایی خواهی داشت . هیچ کاری بهتر از درس خواندن نیست با داشتن مدرک بدون زحمت پول بدست می اوری  این حرف ها از کجا امده داستان چیست ؟ در زمان دوره قاجار بیشتر مردم ایران بی سواد بودند و شغل بیشتر مردم  کشاورزی یا کارگری بود فقط بچه های پولدار یا ارباب درس می خواندند البته ان زمان می گفتند سواد یاد می گیرم یا با سواد هستیم .  تنها چیزی که یاد می گرفتند و مهم بود خواندن و نوشتن بود. خواندن و نوشتن از نظر همه مردم یک کار بی فایده و وقت تلف کردن به حساب می امد. بعد ها  که مدارس دولتی ایجاد شد کسی دوست نداشت فرزندش را برای درس خواندن به مدرسه بفرستد به بچه ها می گفتند برو دنبال کار و صنعت درس و سواد یعنی چه. بچه های کارگر و کشاورز  اگر دوست داشتند بدون کمک پدر مادر کار می کردند  و درس می خواندند . این را هم بگویم در ان دوران بیشتر مردم لباس های پاره می پوشیدند و نوجوان ها  کت و شلوار پدر بزرگ را که مرده بود می پوشیدند . استین و پاچه شلوار لباس پدر بزرگ را تا می زدند تا اندازه  شان شود به این راحتی کسی لباس نو نمی دوخت .  بعد ها کار های دولتی ایجاد شد دولت افراد با سواد را استخدام کرد به انها حقوق خوبی می داد چون همه به لباس پاره و کهنه عادت داشتند دولت به کارمندان کت و شلوار نو داد مردم بیسواد به یک باره دیدند پسر فلان  بیچاره درس خوانده باسواد شده حالا پشت یک میز نشته و به یک پیر مرد ۴۰ ساله دستور میدهد حاجی برام چایی بیار. ان موقع در هر اداره ای یک مسئول چای وجود داشت و برای کارمندان چای می اورد همه می دیدند که با درس خواند لباس نو دارمد خوب و کلی احترام بدست می اید. در حالی که باقی مردم باید برای یک لقمه نان  از صبح تا شب زحمت بکشند همین شد که مردم به چشم دیدند و فهمیدند که اگر سواد داشتند وضعیت زندگی  و احترام شان خیلی بیشتر و بهتر بود . البته مردم فهمیدند ولی بد فهمیدند خصوصا  جوانان امروز که واقعا خیلی خیلی موضوع را بد فهمید ند می پرسید چرا ؟ چون همه با زحمت زیاد  و حتی تقلب و رشوه دادن به دانشگاه می روند همه تلاش میکنند تا به هر قیمتی که شده نمره بگیرند. تقلب دادن رشوه فکر میکنند مدرک را که گرفتند کار تمام است در حالی که تازه شروع  کار و بدبختی است. اجاز دهید واضح تر توضیح دهم یک مهندس ساختمان با تقلب  و رشوه مدرک می گیرد حالا مهندس است و برای شما  نقشه ساختمانی را می کشد  و پول خوبی هم می گیرد ولی چون مدرک مهندسی او با رشوه تقلب است نقشه ساختمان او هم بی ارزش و تقلبی است . پس نمی تواند خانه خوبی بسازد اگر خانه سرتان خراب نشود شانس اورده اید پزشک با مدرک تقلبی هم همینطور می توانم  هزار صفحه داستان  و خاطره در باره افرادی با مدارک تقلبی برایتان بنویسم این تحصیل کرده ها تحصیل کرده واقعی نیستند تحصیل کرده بیسواد هستند  ببخشید ولی این افراد عمر خود را با تحصیل تلف کرده اند یا با مدرکی که دارند  کاری پیدا نمی کنند و یا برخی شرکت ها از مدرک انها سو استفاده میکنند .

 

سو استفاده برخی صاحبان کارخانه از  افراد تحصیل کرده ولی بی سواد :

  

معمولا  بیشتر کارخانه های تولیدی نیاز به یک مهندس ناظر دارند یکی از روش هایی که انجام میدهند این است برای استخدام اگهی میدهند بعد یکی را برای کار دعوت میکنند و می گویند چند ماه را باید بدون حقوق کار کنید تا ببینیم کارت چطور است .مشخص است که کارش چطور است مهندس بی سواد کاری بلد نیست . ولی حق امظا دارد بدون دادن حقوق  از امظای او سواستفاده میکنند. بعد چند ماه  مهندس بی سواد خسته از کار و رفت و امد بدون حقوق استعفا میدهد . یا او را  اخراج میکنند  و یک مهندس بی سواد دیگر خوشحال از اینکه کاری بدست اورده به دام کارخانه دار می افتد البته خیلی از دست کارخانه دار ناراحت نشوید چون ارزش کار ان مهندس همینقدر است شرایط کار یک مهندس باسواد  را  بعدا توضیح میدهم . ولی بدبختی های مهندس بی سواد بیشتر از اینها  است .

یک مهندس شیمی به استخدام دائمی یک کارخانه تولید لوازم بهداشتی درامد حقوق خوبی به او نمیداند ولی به هر حال پولی میگرفت و برای او احترام زیادی قائل بودند . حتی به او گفتند نیازی نیست به کارخانه تشریف بیاورید. حتی اگر دوست دارید میتوانید جای دیگری هم مشغول کار شوید هر چیزی را که لازم است امظا کنید اخر شب به منزلتان یا هر جا که هستید می اوریم . واقعا صاحب کارخانه چه ادم نازنینی بود . با شنیدن این ما جرا زدم تو سر مهندس و گفتم واقعا که ادم نادانی هستی گفت چرا ؟  گفتم  کارخانه شما مواد شویند تولید میکند شما باید از ترکیب درست مواد اطمیمنان حاصل کنید مردم از ان مواد استفاده میکنند امظای شما زیر تمام برگه های کارخانه است یعنی شما تایید کردهاید همه مواد درست ترکیب شده . کارخانه دار که مهندس شیمی نیست او فقط به سود کارخانه فکر میکند اگر یکی مواد موجود نباشد یا مقدارش  کم و تاریخ گذشته باشد. میگوید اشکالی ندارد با همین چیزهایی که داریم شوینده تولید کنید. وقتی شوینده استاندارد نباشد موی سر یکی می ریزد و پوست فرد دیگری اسیب می بیند وقتی از کارخانه شکایت کنند صاحب کارخانه میگوید به من چه من که مهندس نیستم این اقای مهندس نوشته و امظا کرده  همه مواد درست ترکیب شده. ان موقع صاحب کارخانه با پول اضافی که بدست اورده تفریح میکند و به بدبختی شما می خندد شما هم با امظای مدارک از زندان لذت می برید .پس دقت کنید مشکل  فقط  گرفتن مدرک دانشگاهی نیست . مدرک باید  نشانه تخصص و قبول مسئولیت باشد .

 

شرایط کار یک مهندس باسواد :

 

مهندس قالب ساز:

یک مهندس قالب ساز در کارخانه ای مشغول کار شد بعد شش ماه اعلام کرد حقوق من کم است و استعفا می دهم  صاحب کارخانه با او صحبت کرد و گفت شما شش ماه است که مشغول کار شدی و باید برای افزایش حقوق چند سال سابقه  کار داشته باشید از انجایی که مهندس ما فرد با تجربه ای بود صاحب کارخانه حقوق او را زیاد کرد ولی بعد یک سال نیم  با اینکه چندین بار حقوقش را اضافه کرده بودند . مهندس استفا داد  و گفت در بیرون از کارخانه درامد خیلی خیلی بیشتری دارم

  متخصص و مهندس یعنی  این .یعنی انقدر توانایی داری که همه به تخصص شما نیاز دارند   .    

 

مهندس الکترونیک از دانشگاه شیراز :

یک جوان که تازه  از دانشگاه الکترونیک شیراز فارالتحصل شده بود برای کار به تهران رفت پدرش با من دوست بود در دوران دبیرستان زمانی که کامپیوتر تازه وارد بازار شده بود این جوان کار با کامپیوتر و رفع مشکلات نرم افزاری کامپیوتر را یاد گرفته بود با  الکترونیک اشنایی داشت و مدارهای ساده الکترونیک را می ساخت این مهارت ها و همچنین تحصیل در یک دانشگاه خوب برایش سودمند بود . برای همین خیلی زود در یک شرکت خصوصی که کارش خدمات و تعمیرات کارخانه ها بود مشغول کار شد . بعد شش ماه انچنان مهارتی در کار پیدا کرد که فهمید وقت اضافه حقوق است مسئول شرکت هم که دید به کارش نیاز دارد هر شش ماه حقوق او را اضافه می کرد و حتی سربازی او را خرید و در انتها  مهندس ما خودش یک شرکت تاسیس کرد زیرا متوجه شد اگر برای خودش کار کند درامدش خیلی بیشتر است  . متخصص و مهندس یا پزشک با سواد یعنی این . یعنی اینکه انقدر دانش و توانایی دارید که همه به دانش و تخصص شما نیاز دارند .

 

تحصیل علم دانش یعنی چه ؟

تحصیل کردن یعنی  اموختن مهارت و تخصص  پس اموختن مکانیکی  هم  اموختن مهارت است  و اگر همین مکانیک در رشته طراحی خودرو تحصیلات دانشگاهی داشته باشد یا فقط کتاب های  رشته طراحی خودرو و موتور را مطالعه کند یک مهندس با سواد است که مدرک ندارد و با فارغ التحصیل شدن از دانشگاه به  یک مهندس باسواد و با تجربه تبدیل میشود پس تحصیل کرده  واقعی کسی است  معلومات و دانش بیشتری از من و شما دارد و قادر به انجام کاری است که من شما توانایی انجام ان را نداریم وگرنه داشتن مدرک به تنهایی هیچ ارزشی ندارد . 

     

۱۳- چگونه پس انداز کنیم؟ خانه مغازه ماشین کدام یکی را اول بخریم ؟

مسیر پیشرفت مالی  و رسیدن به آرزوها  چگونه است؟

چه وقت زمان خرید- خودرو – لوازم لوکس و تفریح  و غیره فرا می رسد ؟

 

تمام تلاش ما این است که هر چه زودتر مشکلات مالی را رفع کنیم صاحب خانه و ماشین و غیره شویم . برای اینکه مشکلات مالی را زود تر حل کنیم باید سختی زیادی را تحمل کنیم . بدون تحمل سختی و بدون تلاش عاقلانه موفقیتی وجود ندارد .پس برای تحمل چندین سال سختی اماده شوید . اولین موضوع درامد است داشتن خودرو و خانه مهم نیست چرا ؟ چون بدون درامد خوب هر دو انها را از دست می دهید .پس برنامه اول بالا بردن درامد است . بالا بردن درامد هم به دو صورت انجام می شود .یا  سعی می کنید حرفه و مهارت خاصی را بدست اورید . مثلا بجای اینکه کارگر ساده باشید در رشته برق استادکار باشید .هر چه مهارت شما بیشتر و تخصص شما کم یاب تر باشد دستمزد و درامد شما هم بیشتر است .توجه کنید باید استعداد و توان لازم جهت درست انجام دادن ان حرفه را نیز  داشته باشید. اگر توان و استعداد لازم را ندارید بهتر است دنبال حرفه دیگری بروید و یا اینکه دنبال تجارت بروید . به هر حال در اینجا فرض میکنیم شغل شما مشخص است .حالا باید فکرکنید برای بهتر شدن کار و درامد به چه  چیزهایی نیاز دارید . ممکن است لازم باشید تا دریک دوره تخصصی شرکت کنید . از طرفی دوست دارید یک خودرو یا یک تلویزیون بخرید .همزمان هر دو کار را نمی توانید انجام دهید. پول کافی نیست یا خرید تلویزیون و یا شرکت در دوره . تصمیم درست شرکت در دوره اموزشی است حتی اگر زن و فرزند از تصمیم شما ناراحت شوند . یا اگر فروشنده سیار هستید .اجاره کردن یک مکان یا خرید لوازم بیشتر جهت فروش عاقلانه تر از خرید تلویزیون است . بطورخلاصه برای چند سال همه وقت و سرمایه شما صرف بهتر کردن و رفع مشکلات کسب کار میشود. تا درامد هر چقدر که امکان دارد بالا برود . وقتی درامد بالا رفت و پس انداز بیشتر شد . و برنامه ای برای افزایش درامد وجود نداشت .از این سرمایه برای تهیه خانه استفاده کنید. دقت کنید ممکن است خانه اجاره ای بسیار زیبا و در یک محله عالی قرار داشته باشد ولی خانه شما نیست . حاصل زحمت و درامد شما در پایان به جیب صاحب خانه و بنگاه ریخته میشود. درست مثل این است که جیب شما سوراخ باشد.هیچ پولی داخل جیب شما باقی نمی ماند . پس در ابتدا با اجاره یک اتاق ارزان در یک محله دور افتاده .تا می توانید پس انداز کنید .و یک تکه زمین ارزان بخرید . می دانم زمین ارزان در محله خوب وجود ندارد. ولی پله های نردبان را یکی یکی باید طی کنید. خرید زمین و ساختن یک اتاق  و زندگی در ان . باعث میشود در زندگی یک هدف بزرگ داشته باشید . ان هدف ساختن و کامل کردن خانه است . خوب در بد ترین حالت شما در اتاقی کوچک و در محله ای زندگی میکنید که ان را دوست ندارید ولی بهتر است کمی خوشبین باشید و  به قسمت خوب ان هم توجه کنید .دیگر از هر ماه پرداخت کرایه خانه خبری نیست. پس اگر یک یا چند ماه درامد خوب نبود صاحب خانه ای نیست تا شما را بیرون کند و اگر درامد و پس انداز خوب بود یک اتاق به دو اتاق و ارام ارام به یک خانه کامل تبدیل میشود . وقتی خانه کامل شد وقت رفتن به محله بهتر است .محله ای که دوست دارید انجا زندگی کنید . دوباره پس انداز برای خرید خانه بهتر در محله بهتر ولی این بار .یک سرمایه بزرگ حامی شما است .می پرسید کدام سرمایه ؟ همین خانه ای که با زحمت ساخته اید .اگر دقیق حساب کنید می بینید  ارزش خانه شما سه الی چهار برابر بیشتر از پولی است که برای ان خرج کرده اید تازه چندین سال از  اجاره خانه  و حق بنگاه و هزینه حمل و نقل لوازم منزل هم خبری نبوده .اگر خانه   اجاره می کرید حالا چیزی جز خاطرات مختلف از محله های مختلف و شاید مقدار زیادی بدهی نداشتید. هر سال اضافه کردن پیش پول و اجاره خانه جلو پیشرفت شما را می گیرد . فقط فکر کنید وقتی که پیر شدید و درامد شما کاهش پیدا کرد باز میتوانید یک خانه خوب در محله خوب اجاره کنید . نگویید ان موقع خدا بزرگ است خدا به شما عقل داده تا درست فکر و برنامه ریزی کنید .از قدیم گفته اند از تو حرکت از خدا برکت ولی حرکت شما باید عاقلانه باشد.

 

درست است که خدا بزرگ است ولی خدا مسئول نادانی و اشتباه شما نیست

 

حالا که جوان هستید خودتان را برای دوران پیری اماده کنید . در جوانی تحمل سختی ها اسان است . تحمل هوای سرد بدون بخاری و هوای گرم بدون کولر کار زیاد و استراحت کم و غیره قابل تحمل است ولی وقتی پیر شدید  گرما و سرمای زیاد می تواند مرگ بار باشد اگر یک روز ۵ ساعت کار کنید شاید روز بعد به سختی بیدار شوید همیشه نیاز به دکتر و دارو دارید . جوانی زودتر از انچه که فکر می کنید از شما دور میشود . انگاه جوانی به شما می گوید عمو دستت را به من بده و شما را از یک سمت خیابان به سمت دیگری می برد . بله درست به همین سرعت عمر و جوانی می گذرد .  سی یا چهل سال دور نیست همین امروز است و به سرعت فرا می رسد. پس درست برنامه ریزی کنید تا دچار مشکل نشوید. بعد از تهیه خانه میتوانید با خرید خوردو کمی تفریح کنید ولی دقت کنید . خودرو سرمایه نیست . با خرید خودرو  اسایش و شادی بدست می اورید ولی از نظر مالی ضرر می کنید ؟ هزینه تعمیر .بیمه . بنزین . روغن . و غیره اگر خوب حساب کنید می بینید استفاده از آژانس  بسیار با صرفه تر است خصوصا اگر پول خرید خودرو را در بانک سرمایه گذاری کنید . اگر قیمت خودرو ۵۰ میلیون تومان در نظر بگیریم .سودی که بانک به این مبلغ پرداخت میکند بین ۵۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان در ماه است حالا هزینه بنزین- روغن – بیمه – تعمیرگاه و غیره را هم اضافه کنید .می بینید استفاده از آژانس خیلی باصرفه تر است . البته تصمیم با خودتان است ولی تا می توانید با خرید ملک مثل خانه . مغازه و اجاره انها   یا سرمایه گذاری روی کار درامد خودتان را بالا ببرید. تا هزینه خرید و نگهداری از یک خودرو بر روی زندگی شما اثر منفی نداشته باشد. پس بصورت خلاصه کار پس اندازه برای داشتن کار بهتر با درامد بیشتر تلاش برای خانه دار شدن از یک اتاق تا یک خانه و بعد کار کمتر و استفاده از دارایی که جمع اوری کرده اید .  ایا  نزول – وام  و یا قرض گرفتن خوب است ؟ عزیزان بدترین کار نزول گرفتن است .نزول مانند یک زالو خون شما را می مکد و تا تمام خون شما را خشک نکند شما را رها نمیکند . پس نزول را فراموش کنید . بجای نزول از ولخرجی کم کنید و به پس انداز اضافه کنید .تا به دام نزول خوار نیفتید . وام گرفتن هم مشکلات زیادی ایجاد میکند و تفاوت زیادی با نزول  ندارد سود  -کارمزد – جریمه دیر کرد و غیره خرید لوازم منزل و خودرو بصورت قسطی  هم کار درستی نیست . چرا ؟ چون شما  وسیله را با قیمت گران تر خریده اید .البته  خرید لوازمی مثل یخچال که نداشتن ان ممکن است مشکلات بیشتری ایجاد کند اشکالی ندارد . از طرفی گاهی قیمت لوازم چنان با سرعت بالا می رود که گاهی خرید قسطی مفید به نظر میرسد ولی با این حال در خرید قسطی و گرفتن وام دقت کنید . و تا جای ممکن فقط برای خرید چیزهای مهم و یا افزایش سرمایه گذاری از وام استفاده کنید برای مثال شما فروشنده لباس هستید . و مقدار زیادی لباس خوب با قیمت عالی وجود دارد ولی شما سرمایه لازم را ندارید .اگر با گرفتن وام میتوانید در مدت کوتاهی تجارت پر سودی داشته باشید حتما این کار را انجام دهید

 

قبل خرید زمین برسی کنید که اینده این زمین چطور است برسی نقشه شهر توسط شهر داری ایا در اینده خیابانی از روی این زمین رد نمی شود اگر قرار است خیابان از کنار زمین رد شود بسیار عالی است چون ان موقع بر ارزش زمین شما اضافه   میشود .

 

چگونه پس انداز کنیم ؟

نگهدای و پس انداز پول در خانه کار درستی نیست زمانی قیمت یک خودرو ۵ میلیون تومان بود ولی پس از ده یا ۱۵ سال دیگر با ۵ میلیون تومان دوچرخه هم نمی توانید بخرید . پس نگهداری پول در خانه پول را بی ارزش میکند. بهترین کار پس انداز در بانک و دریافت سود است. البته این سود انقدر که فکر می کنید مفید نیست معمولا تورم بیشتر از سودی است که بانک به شما می دهد می پرسید تورم چیست ؟ به زبان ساده تورم یعنی مقدار گران شدن لوازم زندگی در طول یک سال و اگر دقت کنید ارزش پول هر سال کمتر میشود اگر حالا با یک میلیون تومان یک  موتورسیکلت می خرید سال دیگر با این پول دوچرخه هم نمی توانید  بخرید. اگر یک میلیون تومان را در بانک پس انداز کنید مجموع پول شما و سود بانکی حداکثر یک میلیون دویست هزار تومان خواهد شد  .در صورتیکه قیمت موتورسیکلت از یک میلیون به یک میلیون سیصد یا حتی بیشتر افزایش یافته .به زبان ساده افزایش قیمت بیشتر از  سود بانکی است چه می توان کرد حداقل با سود بانکی کمتر ضرر میکنید راه دیگر خرید طلا است

 طلای نو وگران نخرید :

اگر برای زیبایی طلا می خرید. خرید طلای نو و زیبا کار بدی نیست . ولی اگر منظور شما پس انداز است .خرید طلای نو کار اشتباهی است . برخی طلا را بصورت قسطی می خرند و فکر میکنند با این روش پس انداز کرده اند . در صورتیکه این کار ضرر است نه پس انداز .خرید طلا برای پس انداز چگونه است ؟ اول باید در باره قیمت طلا چیزی را یاد بگیرید .قیمت طلای خام .کارمزد . ارزش افزوده . چه معنایی دارد ؟ قیمت طلای خام یعنی قیمت طلای خراب انگشتر شکسته و غیره. طلا ساز طلای خراب را مثلا به قیمت گرمی ۵۰ هزار تومان خریداری میکند . با ان یک انگشتر می سازد . برای ساختن انگشتر  مثلا گرمی ۲۰ هزار تومان دستمزد می گیرد. زرگر با سود گرمی ده هزار تومان طلا را به شما می فروشد و گرمی ده هزار تومان هم دولت به عنوان مالیات از شما می گیرد پس طلای گرمی ۵۰ هزار تومانی را صد هزار تومان خریده اید. اگر طلا را قسطی خریده باشید ممکن است قیمت تا گرمی ۱۲۰ هزار تومان هم بالا برود .اگر طلای خریداری شده خیلی زیبا باشد دستمزد ساخت ان هم بالاتر می رود یعنی طلا ساز بجای گرمی ۲۰ هزار تومان ممکن است ۴۰ یا ۵۰ هزار تومان دستمزد بگیرد . خوب تا حالا شما طلای گرمی ۵۰ هزار تومانی را صد یا حتی صد و پنجاه هزار تومان خریده اید ولی موقع فروش همین طلا را به قیمت طلای خام یعنی ۵۰ هزار تومان از شما می خرند . چقدر ضرر. ولی ده سال بعد موقع فروش طلا ان را گرمی صد یا صد و پنجاه هزار تومان خریداری می کنند  . خوشحال می شوید و میگوید .خدا را شکر چقدر سود بردم .زیاد خوشحال  نباشید طلا ساز زرگر و دولت سود برده  شما سود نبرده اید ضرر کرده اید. برای سود بردن طلای دست دوم بدون کارمزد بخرید .زرگر ها  طلای دست دوم را خیلی ارزان می خرند یعنی به قیمت طلای خام البته طلای خام دو قیمت دارد قیمتی که طلای خام را به شما می فروشند و چند هزار تومان ارزان تر در هر گرم قیمتی است که طلای خام را از شما می خرند .پس اگر شما طلای خام یعنی دستبند و انگشتر دست دوم بخرید ان را به قیمت گرمی ۵۰ هزار تومان میخرید و وقتی گران شد باز به قیمت طلای خام مثلا صد هزار تومان می فروشید و دیگر برای پرداخت کارمزد ساخت طلا و اگر کمی زرنگ باشید مالیات خرید را پرداخت نمی کنید. ایا با این همه زرنگی و حساب و کتاب شما سود برده اید متاسفانه نه شما سود نبرده اید فقط ارزش پول خود را تا جای ممکن حفظ کرده اید. یعنی اگر با پولی که طلا خریده اید می توانستید یک خودرو بخرید بعد ده سال با فروش ان طلا ها باز میتوانید همان خودرو را بخرید پس سود نبرده اید ضرر هم نکرده اید فقط سرمایه را حفظ کرده اید .  البته در ایران گاهی تورم بصورت چشمگیری بالا میرود و قیمت طلای شما چند برابر میشود اگر قبل از اینکه این تورم روی افزایش خانه اثر بگذارد برای خرید خانه عمل کنید  خلی به نفع  شما است .

راه دیگر حفظ سرمایه خرید ملک است .بهترین ملک خانه و مغازه است چون با اجاره ان پول دریافت می کنید فروش انها  ساده تر از فروش زمین است .خرید زمین سود کمتری دارد فروش ان هم مشکل است اجاره دادن ان هم خیلی سخت است هنگام خرید به اینده زمین و خانه توجه کنید مدارک شهرداری مهم است ممکن است چند سال پس از خرید زمین در کنار ان خیابان بزرگی ساخته شود در این صورت قیمت زمین به مقدار زیادی بالا می رود و برعکس ممکن است جاده از روی زمین رد شود که متاسفانه ضرر میکنید مواظب افراد کلاه بردار هم باشید

 

بهترین روش سود بردن سرمایه گذاری است که در جای خودش بصورت کامل توضیح میدهم

 

زن و شوهری که هر دو شاغل بودند با پس انداز کمی که داشتند و با کمک وام و رهن  خانه ای را خریداری کرده و با تلاش فراوان اقساط ان را پرداخت میکردند معمولا چنین افرادی با تلاش فراوان چند بجای تفریح در زمینه مسکن سرمایه گذاری میکنند . درست است زندگی انها خیلی سخت است ولی پس از چند سال سرمایه بزرگی دارند  و با فروش خانه ها می توانند در یک کار جدید سرمایه گذاری کنند و در دوران پیری محتاج نباشند و با هر مشکل کوچکی زندگی انها به هم نریزد راحت تان کنم دیواری محکم  ساخته و به ان تکیه میکنند .

 

توجه : شما میتوانید هنگام خرید خانه ان را رهن یا اجاره دهید در  این شرایط پس انداز + وام + رهن یا پیش پول برابر است با قیمت خانه یعنی شما مبلغ پیش پول اجاره یا رهن به به صاحب خانه میدهید و با چند سال رهن یا اجاره خانه و دادن اقساط وام میتوانید صاحب یک خانه شوید 

 

۱۴- خانواده بی مسئولیت:

 

شیر زنانی مسئول خانواده هستند ولی شوهران  انها مردانی بی مسئولیت هستند. زن و بچه کار میکنند و مرد مفت خور یا بدتر از ان معتاد و بیکار است . زن بی چاره زجر میکشد و تحمل میکند . بهترین راه حل برای چنین خانواده ای عاقل شدن مرد و تغییر رفتار است و یا زن باید تصمیم مردانه بگیرد و ان مرد بی مسئولیت را هر چه زودتر از زندگی خود خارج کند وگرنه چنین مردی تا اخر عمر مثل زالو خون زن و بچه ها را می مکد . متاسفانه برخی خانواده ها با جدایی زن و شوهر مخالفت میکنند . و میگویند زن با لباس سفید خانه شوهر می رود و با کفن سفید خارج میشود . این حرف درد ناکی است اگر خودت زن بودی یا جای ان زن بودی این کار را میکردی ؟ پدر و مادر نباید دخترشان را در بدبختی رها کنند . برعکس باید او را حمایت کنند تا زندگی بهتری داشته باشد   . بله طلاق چیز بدی است و اثر بدی روی کودکان و حتی زن و مرد می گذارد. برای همین میگویم چند سال اول زندگی مشترک بچه دار نشوید . از طرفی زن هایی هم هستند که نتیجه زحمات مرد را بر باد میدهند و همیشه زندگی خود را با دیگران مقایسه میکنند .مثلا میگویند شوهر فلانی برای زنش ماشین خریده من از ان زن چه کم دارم . باید به این خانم بگویم از اول باید چشمت را باز میکردی و با یک مرد پولدار تر ازدواج میکردی تا بتواند دائم چیزهای گران برایت بخرد مرد قول چرا جادو نیست که بشکن بزند و پول ظاهر کند پول با زحمت  زیاد بدست می اید.  حالا که انتخاب  شما این مرد با این درامد بوده باید با او همکاری کنی حتی شده برای کمک به اقتصاد خانواده کار کنی بله  زن و شوهر با هم کار کنند تا زندگی بهتری برای خودشان بسازند. درود به زن ها و مردهایی که هر دو کار میکنند و مشکلات زندگی را با هم حل میکنند. چنین خانواده ای حتما در مدت کوتاهی سر بلند و موفق خواهد بود .

 

درود به زن ها و مردهایی که هر دو کار میکنند و مشکلات زندگی را با هم حل میکنند

 

۱۵-تفریح درست – تفریح  و خوشگذرانی حد و اندازه دارد .

 

برخی از مردم واقعا نمی دانند تفریح چیست و چگونه باید تفریح کرد. البته به نظر من بیشتر مردم ایران تا کنون در باره چگونه تفریح کردن اموزش ندیده  و حتی فکر هم نکرده اند . یکی از این تفریحات بد سیگار قلیان و مواد مخدر است . حتما میگویید دیگر چه کار کنیم فقط همین تفریح وجود دارد . سوال من این است اگر سیگار و مواد مخدر نبود . شما با بریدن انگشت یا کورکردن چشمتان تفریح می کردید . چون استفاده از سیگار و مواد مخدر درست مثل بریدن انگشت دست خودتان است . سیگار ریه های شما را بیمار میکند قلب شما را ضعیف میکند . ضرر قلیان چندین برابر سیگار است . هر دو اینها مواد مخدر و سرتان زا هستند ولی چون شما را ارام ارام و در خماری و بی خبری بیمار میکنند و میکشند شما فکر میکنید سیگار ضرری ندارد . با خرید و استفاده از سیگار و مواد مخدر دیگر سالیانه پول زیادی که باید پس انداز کنید را از دست می دهید و از طرفی سلامتی خود را هم از دست می دهید . تازه بعد این همه ضرر باید برای بدست اوردن سلامتی خود دوباره هزینه کنید و این همه پول میتواند برای کار مفید تر مصرف شود.حتما می پرسید اگر سیگار بد است چرا تولید میشود ؟ تولید میکنند تا جیب شما را خالی کنند و هر چه بیشتر سیگار بکشید بیشتر به ان اعتیاد پیدا می کنید و باید باز هم بیشتر سیگار بکشید . کسی چنین مشتری خوبی را به این راحتی از دست نمی دهد . شما با کشیدن سیگار بیمار میشوید. شما پول و سلامتی خود را به باد می دهید فروشندگان و تولید کنندگان سیگار و توتون بیمار نمی شوند انها با بیماری و بدبختی شما پولدار میشوند . پس به فکر جان و ضرر مالی خودتان باشید . تازه سیگار کشیدن برای نزدیکان شما خصوصا کودکان بیشتر از همه ضرر دارد. پس هر چه زود تر سیگار و هر نوع مواد مخدر دیگر را ترک کنید .

تفریح بد دیگر قمار است افراد نادان زیادی را دیده ام که در قمار همه زندگی خود را باخته اند  و حتی دختر شان را به یک پیرمرد باخته اند .به چشم خود دیده ام  که بعد از مرگ پیرمرد پسران او دختر بی چاره را همراه با دو فرزند با بی رحمی از خانه بیرون کرده اند .کناه  ان دختر چیست ؟ که پدرش یک قمار باز  بی شرف است ؟ کناه او چیست که پیر مرد قمار باز از انسانیت بویی نبرده ؟

 

بهترین روش تفریح :

اولین و بهترین روش تفریح ورزش است برای ورزش کردن به پول زیادی نیاز ندارید با خرید یک عدد توپ ده الی ۲۰ نفر میتوانند با هم فوتبال یا ورزش های دیگری انجام دهند. دویدن .کوه نوردی. یوگا .  بدون کلاس های اموزشی با استفاده از شبکه های اجتماعی و اینترنت میتوانید همه این ها را یاد بگیرید .

 

بازی های گروهی یا فردی :

انواع مختلف بازی برای سرگرمی وجود دارد مثل بازی های پر تحرک که ورزش هم به حساب می اید و بازی های ارام دسته جمعی که در خانه میتوانید با انها سرگرم شوید .

 

مطالعه یکی از بهترین روش های تفریح :

مطالعه یکی از بهترین روش های تفریح است  با مطالعه چیزهایی را که نمیدانید می اموزید .با مطالعه طرز فکر شما عوض میشود دنیا را بهتر می بینید نوع و روش صحبت کردن و تصمیم گرفتن شما تغییر کرده و خیلی بهتر و دقیق تر میشود البته دقت کنید هر کتابی ارزش مطالعه ندارد کتاب های فنی و هنری  بسیار عالی هستند. انتخاب کتاب های اجتماعی سخت است چون کتاب با محتوای غلط و اشتباه فراوان است نویسنده کتاب  مهم است بهترین راهنمایی من مطالعه کتاب های ترجمه شده است . دنبال کتاب های علوم غریبه  و جادو و مثل ان نروید روی مطالب این کتاب ها نمی توان حسابی باز کرد

 

گردش دسته جمعی در پارک یا خارج از شهر :

حتی اگر مشکل مالی دارید میتوانید در یک روز تعطیل اندک غذای اماده شده برای نهار را بردارید و در نزدیک ترین پارک یا طبیعت به همراه خانواده یا دوستان برای مدتی کوتاه نوع دیگری زندگی کنید . اینقدر نگویید ماشین نداریم سخت است زندگی با همین سختی ها و تفاوت ها زیبا میشود . نیمه پر لیوان را ببینید و تا می توانید شاد باشید  وقتی به خانه برگشتید می بینید که انقدر خسته شده اید که راحت می خوابید . فقط دقت کنید زباله ها را در پارک یا خارج شهر رها نکنید شما غذا ها و خوردنی ها را در یک کیف گذاشته و با خود برده اید .حالا همان زباله ها را در کیف گذاشته و در نزدیک ترین  سطل زباله قرار دهید. این کار نشانه هوش ادب و تربیت شما است . از طرفی اگر دوباره برای تفریح به همان مکان برگردید مکانی تمیز در انتظار شما است. توجه: برخی زباله های پلاستیکی حدود ۴۰۰ سال سالم باقی می مانند یعنی تا چند نسل  بعد از شما  .

 

حتما با کمی تفکر و نگاه دقیق به اطراف میتوانید انواع تفریح سالم و ارزان قیمت را شناسایی و از ان لذت ببرید

 

پول چاقوی دوبله است ایا  برای در دست گرفتن ان امادگی دارید  ؟

 

بله دوستان پول چاقوی دولبه است  هم میوه را پوست میکند و هم دستان را می برد پس باید برای در دست گرفتن پول لیاقت لازم را داشته باشید وگرنه همین پول گردن شما را می برد افراد زیادی پولدار شدند و البته لیاقت  پولدار شدن را داشتند. با بدختی و  زحمت زیاد پولدار شدند پس لیاقت پولدار شدن را داشتند. ولی نگه داشتن پول و ثروت هم لیاقت و قدرت زیادی لازم دارد وقتی پولدار می شوید هر چه بخواهید میخرید . می خورید. می پوشید و تفریح میکنید ولی باید مقاوم باشید تفریح حد و اندازه دارد وگرنه همین تفریح شما را بدبخت میکند و میکشد .

چند داستان واقعی:

 دزدی را گرفتند از او سوال کردند چرا دزدی میکنی و چند بار زندان افتاده ای داستان زندگی خودت را بگو دزد گفت معتاد  راهی جز دزدی ندارم دائم به زندان می افتم وقتی ازاد هستم کنار خیابان بین زباله ها  می خوابم برای تهیه غذا و مواد میشوم دوباره به جرم دزدی به زندان میروم.  از او پرسیدند کسی را نداری زن و بچه  از اول اینطور بدبخت و آواره بوده ای مرد دزد گفت نه در جوانی شاگرد یک صافکاری خودرو  بودم خیلی زحمت کشیدم تا یک صافکار ماهر شدم انقدر کارم عالی بود که همه برای کارم صف می کشیدند برای همین خیلی پولدار شدم برای خودم مغازه خریدم حالا دیگر صاحب مغازه خودم بودم برای خودم کار می کردم وضعیت مالی من هر روز بهتر می شد خانه و ماشین خریدم  حتی انقدر وضعیت مالی من عالی بود که بجای یک ماشین ده تا ماشین سواری خریدم و انها را به راننده ها ی دیگر اجاره می دادم چندین شاگرد داشتم حتی اگر کار نمی کردم در ماه کلی دارمد داشتم از او پرسیدند پس چه شد . زن بچه و ان همه مال و ثروت چه شد در جواب گفت تفریح زیاد خوشی بیش از اندازه رفتن دنبال عیاشی و خوش گذرانی بعد ارام ارام مشروب و مواد بجای کار همیشه خواب بودم هر کسی توانست سرم را کلاه گذاشت دیگر کسی به من کار نمی داد اگر هم کار می داد حالی  برای کار نبود زن و بچه ام مرا رها کردند هر چه با زحمت جمع کردم به باد رفت و حالا  این زندگی من است که می بینید.

  البته پول به روش های مختلف انسان را نابود می کند فقط خوش گذرانی زیاد  و مواد مخدر نیست فرد دیگری غرق در پول و غرور با هرکسی که  مشکل داشت می گفت می زنم این بابا را می کشم مگر دیه او چقدر است انقدر دارم که زن و بچه او را هم می کشم انقدر گفت  و گفت تا یک روز فردی را کشت . خانواده او  هم رضایت ندادند و حالا حاجی پولدار و قدرتمند با هم ابروی خودش را برد و هم به فنا رفت پس باید لایق نگه داشتن پول باشید پول  و حتی قدرت زیادی خطر ناک است اگر ارام ارام و با برنامه ریزی درست پولدار شوید سعی کنید از پول برای بالا بردن معلومات و طرز تفکرتان استفاده کنید کمی  مطالعه و تفریح درست لیاقت و توانایی شما را بالا می برد تا پول وسیله خدمت  به شما باشد نه وسیله نابودی شما در داستان های گفته شده روش هایی برای پولدارشدن هم وجود داشت مثل یاد گرفتن حرفه و تلاش برای استاد شدن

 

۱۶- دزدی بانک های امریکایی از مردم امریکا و اثر ان بر اقتصاد ایران :

 

با دیدن یک مستند خارجی متوجه شدم بانک های امریکایی با ایجاد رونق اقتصادی مردم که را به گرفتن وام تشویق میکنند مردم که می بینند وضع اقتصادی خوب شده  با گرفتن  وام از بانک ها کسب کار خود را توسعه می دهند خانه و ماشین می خرند در نهایت بیشتر مردم به بانک ها بدهکار میشوند. پس از مدتی بانک ها که گردش پول را در اختیار دارند با ایجاد مشکلات مالی رکود اقتصادی ایجاد و کسب کار مردم را دچار مشکل می کنند .در این شرایط پرداخت اقساط وام برای بسیاری از مردم غیر ممکن میشود .ان موقع بانک ها اموال مردم را تصرف می کنند . از انجایی که بانک هایی امریکایی اقتصاد جهان را کنترل می کنند . مشکلات مالی روی ایران هم اثر می گذارد و شما دائم شاهد رونق و رکود اقتصادی در ایران هستید. در نتیجه  فقط شرکت ها و کارخانه هایی که اماده این شرایط هستند قادر به مقاومت هستند و بقیه ورشکست میشوند . پس همیشه موقع گرفتن وام و سرمایه گذاری دقت کنید . من متخصص اقتصاد و سرمایه گذاری نیستم فقط سعی کردم تا جایی که توان و تجربه ام به  من  اجازه  می دهد شما را راهنمایی کرده و مسیر را نشان تان دهم .حتما متخصصین   زیادی در رشته های اقتصاد و سرمایه گذاری در ایران هستند .  با مطالعه کتاب ها یا مشاوره حضوری با انها موفقیت شما بیشتر خواهد بود .

 

سرنوشت شما به دو موضوع مهم بستگی دارد :

 

اتفاق هایی که قبول و رد انها به دست شما نیست  مثل به دنیا امدن در شهر و استان . بد یا خوب و پولدار یا بی پول بودن پدر و مادرکه انتخاب انها  به دست شما نیست. پس فکر کردن به انها و ازار دادن خود فایده ای برای شما ندارد. فکر خود را روی چیزی بگذارید که در اینده شما موثر است و تنها چیزی که روی اینده شما موثر است تصمیم های خوب و بدی است که خودتان می گیرید پس با دقت و تفکر و مطالعه زیاد تصمیم بگیرید . برخی عزیزان جهت تصمیم های مهم نزد فالگیر  رمال . دعا نویس و غیره می روند عزیزان این کار اشتباه است انها اینده را پیش بینی نمی کنند .انها از نادانی شما استفاده میکنند . اگر مشکل مالی دارید یا می خواهید یک تجارت جدید را شروع کنید به یک وکیل اقتصادی یا مشاور اقتصادی مراجعه کنید . برای اطمینان از اینکه زن یا مرد مورد نظر شما فرد مناسبی جهت ازدواج است یا نه . بجای فالگیر از یک فرد با تجربه و درستکار بخواهید تا در باره او و خانواده او تحقیق کند . در کشورهای  پیشرفته  برای این کارها  وکیل و کاراگاه متخصص وجود دارد ولی در ایران مردم دنبال فالگیر و رمال و دعا نویس می گردند  . مشکلات را با عقل و دانش حل کنید  نه با جهل و خرافات .

 

 

این کتاب در سال ۱۳۹۹ برای موفقیت عزیزانی که مشکلات مالی دارند نوشته و آن را رایگان به همه عزیزان هدیه می کنم امیدوارم پندهای این کتاب چراغ راه شما را روشن و مشکلات شما را کم کند.

علی رضایی . شهر رشت سال ۱۳۹۹

 

اگر در نوشتن مطالب و جمله بندی اشتباهی ملاحضه کردید به بزرگواری خودتان ببخشید من نویسنده نیستم

 

جهت دانلود این کتاب میتوانید به کانال تلگرام   l  @galexardl  مراجعه کنید

 

به ادامه مطالب توجه کنید

 

جهت مطالعه مطالب اموزشی بیشتر به سایت و کانال های تلگرام گلکسار مراجعه کنید ادرس کانال ها و سایت ها را در ادامه

 

                 www.GaLexar.com                              سایت اصلی شرکت گلکسار                   

 

                 www.GaLexar1.com                              سایت کمکی  شرکت گلکسار                

 

کانال های تلگرام شرکت گلکسار توجه کنید شرکت گلکسار چهار کانال تلگرام دارد و هر کدام برای هدف خاصی اماده شده و همه مطالب اموزشی انها رایگان است

      کانال کتابخانه عمومی گلکسار شامل کتاب های باستان شناسی و علوم غریبه موفقیت و غیره   @galexarco

کانال کتابخانه اختصاصی گلکسار فقط کتاب و فیلم های اموزشی تهیه شده توسط شرکت گلکسار@galexardl

        کانال سوال گلکسار شامل سوالات شما و پاسخ های تیم گلکسار @galexarsoal

کانال کاتالوگ فلزیاب حرفه ای و تمام اتوماتیک گلکسار ۶۰۰۰                         @galexarcatalog