آموزش رهایی از مشکلات مالی (شن روان و اثر آن در زندگی )

 

این  مقاله نیمه کاره است سعی میکنم هر ماه مقداری از مطالب ان را تکمیل  کنم 

 

می دانم که بیشتر عزیزان مشکلات مالی دارند مقاله (شن روان و اثر آن در زندگی ) به شما کمک میکند تا مشکلات مادی  خود را  رفع کنید    

 

مطالعه این مقاله در زندگی جوانانی که هنوز ازدواج نکرده اند یا تازه ازدواج کرده و هنوز بچه دار نشده اند تاثیر بسیار بیشتری دارد با این حال به همه عزیزان در هر سنی توسیه میکنم این مقاله را با دقت مطالعه کنند زیرا مطالعه آن حتما در بهتر شدن زندگی آنها موثر است

 

 

 

می دانم که بیشتر عزیزان مشکلات مالی دارند مقاله (شن روان و اثر آن در زندگی ) به شما کمک میکند تا مشکلات مادی خود را رفع کنید.

کتاب های زیادی در باره موفقیت نوشته شده ولی فکر میکنم هیچ کدام انها با موقعیت و شرایط زندگی در ایران هماهنگ نیست در نتیجه انقدر که باید مفید واقع نمی شود . ولی در این کتاب از تجربه واقعی افرادی که واقعا موفق یا شکست خورده اند استفاده شده پس با مطالعه دقیق حتما راه موفقیت خودتان را پیدا خواهید کرد.

مطالعه این مقاله در زندگی جوانانی که هنوز ازدواج نکرده اند یا تازه ازدواج کرده و هنوز بچه دار نشده اند تاثیر بسیار بیشتری دارد با این حال به همه عزیزان در هر سنی توسیه میکنم این مقاله را با دقت مطالعه کنند زیرا مطالعه آن حتما در بهتر شدن زندگی آنها موثر است.

ممکن است مطالب این مقاله برای برخی عزیزان غیر قابل قبول یا حتی آزار دهنده باشد ولی بدانید موفقیت مالی و تا اندازه ای موفقیت معنوی شما به رعایت این قوانین بستگی دارد. وقتی کسی مشکلات مالی زیادی دارد عصبی و ناراحت میشود . مشکلات مالی روی زن و فرزند او هم اثر بدی می گذارد و باعث بر هم خوردن آرامش خانواده او نیز می شود. در نتیجه کل خانواده در برخورد با یکدیگر دچار مشکل میشوند . و مهر و محبت جای خود را به ناراحتی میدهد . پس می بینید مشکلات مادی مشکلات معنوی را هم ایجاد می کنند.

شن روان چیست ؟ 

حتما در برخی فیلم ها دیده اید که قهرمان داستان پایش را روی زمینی نرم می گذارد و آرام آرام در زمین فرو می رود هر چه بیشتر تلاش میکند بیشتر فرو میرود و در نهایت در شن روان یا همان زمین نرم فرو رفته و خفه می شود در این شرایط دست و پا زدن باعث فرو رفتن بیشتر در شن روان میشود.

حالا شن روان چه تاثیری روی زندگی شما دارد ؟ 

شما که مسئول اقتصادی خانواده هستید گاهی دچار مشکلات شدید خصوصا مشکلات مالی میشوید مشکلات مالی درست مثل شن روان است اگر تصمیم درست گرفته نشود هر کاری که انجام دهید مثل دست و پا زدن بیهوده است و باعث فرو رفتن بیشتر شما در شن روان مالی میشود. که در نهایت نابودی اقتصادی و حتی نابودی خود خانواده را به همراه دارد .در این شرایط بیشتر افراد برای اینکه زودتر از گرفتاری مالی خلاص شوند دست به قمار می زنند و  اندک پولی را که دارند قمار میکنند. پول نزول میکنند. به افراد نادرست اعتماد می کنند و یا با خرید یک فلزیاب یا ردیاب تلاش میکنند از این شن روان اقتصادی خارج شوند . در حالی که تمام این کارها دست پا زدن بیهوده و فرو رفتن بیشتر در شن روان است..

دقت کنید مرد خانواده دیواری است که زن و فرزند به آن تکیه میکنند همه به مرد خانواده تکیه میکنند. پس مرد باید به چه چیزی تکیه کند ؟مرد به پس انداز و دارایی خود تکیه می کند. پس انداز و دارایی مانند دیواری محکم است که مرد به ان تکیه میکند و خانواده را پایدار نگه میدارد . البته باید کلمه مرد را با مسئول یا رئیس خانواده عوض کنم چون گاهی یک زن به تنهایی مسئول و سرپرست چند کودک و شاید پدر و مادر پیر است . اگر این دیوار محکم نباشد فرو می ریزد وقتی این دیوار فرو ریخت کل خانواده فرو می ریزد .

پس چه باید کرد ؟

اولین کار حفظ  آرامش است وقتی مشکلات مالی زیاد شده و از هر طرف  به شما فشار می آورد فکر تان درست کار نمی کند و بیشتر فکر ها . تصمیم ها و راه حل ها اشتباه هستند . همیشه گفته شده   بهترین درمان   پیشگیری است. پس زمانی که مشکلات مالی ندارید به فکر محکم و قوی کردن اقتصاد زندگی خود باشید.

چگونه مشکلات مالی را از بین ببریم ؟

برای رفع مشکلات مالی باید این مسیر ها را دنبال کنید.

۱- شناسایی و جلوگیری از بار اضافی

۲- شناسایی وگاهش هزینه های اضافی

۳- روزمرگی چیست و چگونه باید از ان خارج شویم؟

۴ – روش درست بدست آوردن سرمایه کار

۵-  روش های مختلف کسب درامد

۶ – شرکت های کلاه بردار و روش های کلاه برداری

۷- بی فکری و تصمیم های غلط عامل اصلی بدبختی

۸- سریعترین راه برای پولدارشدن یا بدبختی

۹- داستان هایی از موفقیت و شکست

۱۰- حالا که مشکل داریم و زیر بار قرض و نزول هستیم چه کنیم؟

۱۱- تحصیل دانشگاهی درست و غلط و اثر آن در میزان درامد ( چرا اینقدر لیسانس بیکار داریم)

۱۲- خانه مغازه ماشین کدام یکی را اول بخریم ؟

۱۳- خانواده بی مسئولیت

۱۴-تفریح درست – تفریح  و خوشگذرانی حد و اندازه دارد

۱۵- دزدی بانک های امریکایی از مردم امریکا و اثر ان بر اقتصاد ایران

۱- شناسایی و جلوگیری از بار اضافی:

اولین کار اضافه نکردن بار بیشتر بر روی شانه های خودتان است وقتی صد کیلو بار بر پشت دارید اضافه کردن حتی یک کیلو بار اضافی میتواند شما را به زمین بزند.

بار اضافی چیست ؟

اول خرید لوازمی که زیاد مهم نیست خصوصا بصورت قسطی است. چون با این کار وسیله ۵۰ هزار تومانی را ۶۰ هزار تومان می خرید و این یعنی بار اضافی . از خرید چیزهایی که وجود انها واقعا  مهم نیست جلوگیری کنید .اینکه خرید چه چیز مهم است به میزان درآمد و پس انداز شما بستگی دارد. یک مثال می زنم تا متوجه شوید .دو نفر برای خود و خانواده لباس می خرند نفر اول ۲۰۰ هزار تومان هزینه میکند و نفر دوم ۵۰ میلیون تومان .در این داستان یکی ولخرجی زیادی کرده و دیگر خیلی خسیس بوده و خیلی کم هزینه کرده بنظر شما ولخرج کیست ؟ شاید شما بگویید کسی که ۵۰ میلیون هزینه کرده  ولخرج است . در صورتیکه ولخرج واقعی کسی است که ۲۰۰ هزار تومان خرج کرده و فردی که ۵۰ میلیون هزینه کرده آدم خیلی خسیسی است چرا ؟

از نظر اقتصاد مهم نیست شما چقدر هزینه می کنید مهم میزان دارمد و پس انداز شما است کسی که ۲۰۰ هزار تومان خرج کرده در ماه ۸۰۰ هزار تومان درآمد دارد و هیچ پس اندازی ندارد و کسی که ۵۰ میلیون هزینه کرده روزی ده میلیون  تومان درآمد دارد و چند میلیاد پس انداز دارد.ذهن خود را در گیر سوال های عجیب نکنید . چرا ان نفر اول ماهی  ۸۰۰  هزار تومان دارمد دارد ولی نفر دوم روزی ده میلیون تومان این افکار شما را در شن روان فرو می برد. فکرتان را روی زندگی خودتان متمرکز کنید.

مهم این است شما چقدر دارمد دارید ؟ و چقدر پس انداز میکنید ؟

فقط روی زندگی خودتان و اینکه چگونه برای آینده برنامه ریزی می کنید تمرکز کنید

برخی عزیزان فقط روی زندگی دیگران تمرکز میکنند .حسن چه کار میکند ؟ تقی ماشین خریده؟ از کجا پول خرید ماشین را بدست آورده ؟ فلانی چقدر پول دارد؟ محمد چرا زنش را طلاق داده ؟ کسانی که روی چنین چیزهایی فکر و تمرکز میکنند در زندگی مادی و معنوی پیشرفت نمیکنند چرا؟ شبانه روز ۲۴ ساعت است ۸ ساعت آن را که خواب هستید .حدود یک الی دو ساعت صرف غذا خوردن میشود .برای رفتن به محل کار بسته به فاصله مکان زندگی نیم الی ۲ ساعت زمان را از دست می دهید . زمان کار حداقل ۸ ساعت در روز است . زمان خرید خوراکی های مهم مثل نان و غیره حدود یک ساعت . حدودا ۱۹ ساعت زمان تلف میشود تا فقط زنده بمانید . یعنی خوابیدن – رفت امد ها – تهیه غذا –  خوردن غذا- حدود ۱۹ ساعت .ایا از باقی وقت برای برنامه ریزی درست جهت پیشرفت استفاده میکنید ؟ یا آن را با کارهایی مثل نشستن در قهوه خانه و کشیدن سیگار – دیدن فیلم و فوتبال – صحبت کردن بی فایده در مورد دیگران – سرک کشیدن در زندگی دیگران اینکه فلانی چه کار میکند یا نمیکند – در گوشه ای نشتن و افسوس زندگی دیگران را خوردن –اینکه اگر پدر پولداری داشتم چه میشد ؟ اگر پول داشتم چه چیزهایی میخریدم ؟  و غیره….  این افکار و تلف کردن وقت شما را به جایی نمی رساند . دقت کنید ۱۹ الی ۲۰ ساعت در روز فقط برای زنده ماندن تلف شده  . برای ایجاد تغییر بزرگ و  حداقل بوجود آوردن خوشبختی مادی در روز حداکثر ۵ ساعت طلایی برای آموختن چیزی یا حرفه ای که نمی دانید .یا پیشرفت فنی در حرفه ای که دارید یا فکر و برنامه ریزی درست برای پیشرفت و موفقیت در زندگی وقت دارید . پس موفق کسی است که کمتر وقت تلف کند . و بیشتر زمان خود را صرف برنامه ریزی برای پیشرفت و یا آموختن چیزی که برای پیشرفت او موثر است کند .

تمرکز فکر و کار و پس انداز همه چیز برای موفقیت .هر چه بیشتر تلاش کنید زودتر موفق میشوید

برخی تمام وقت خود را صرف یاد گرفتن چیزهایی میکنند که هیچوقت بدرد انها نمیخورد. حفظ کردن نام همه فوتبالیست ها و اینکه در هر کدام از مسابقات فوتبال چه اتفاقی افتاده . نام  و خاطرات همه هنر پیشه ها یا خوانندها تاریخ ساخت و مشخصات فنی انواع خودرو ها . وقتی شما فروشنده یا تعمیرکار خودرو نیستید این معلومات به چه درد شما می خورد . تمام وقت و ذهن خود را روی پیشرفت و موفقیت متمرکز کنید .

بالا بردن پس انداز بدون ریسک و خطر  :

چطور بدون ریسک و خطر یا با کمترین مقدار ریسک و خطر میزان درامد و پس انداز خود را بالا ببرید توجه کنید که کار کردن زیاد خیلی بهتر از قمار روی پولی است که پس انداز کرده اید.

تا جای ممکن اول هزینه های اضافی و بیهوده را کاهش دهید:

بچه دار شدن؟ 

اگر تازه ازدواج کرده اید حتی اگر مشکل مالی ندارید یک تا دوسال بچه دار نشوید حداقل یک تا دو سال طول میکشد تا دو نفر یکدیگر را بصورت کامل بشناسند و با اخلاق یکدیگر اشنا شوند. اگر در این مدت زن و شوهر نتوانند با هم کنار بیایند چه بالایی بر سر ان کودک بیچاره می آید. پس اول ببینید از نظر اخلاقی و فکری میتوانید با هم کنار بیایید یا نه برخی بزرگتر ها میگویند زود بچه دار شوید شاید به خاطر بچه مشکلات شما حل شود .اینکار اشتباه است کودک نیاز به حمایت پدر و مادر دارد حالا شما انتظار دارید کودک بیچاره پیوند شما را محکم کند . بله ممکن است زن یا مرد به خاطر بچه کوتاه بیایند ولی همیشگی نیست و پس از مدت کوتاهی مشکل دو برابر میشود حالا مشکل یک بچه هم اضافه شده پس اول با مطالعه و کمک گرفتن از مشاور متخصص که در اغلب شهر ها بصورت رایگان   در دسترس است مشکلات خودتان را حل کنید . وقتی دیدید زندگی شما زیبا شده و جای یک  کوچولوی شیرین خالی  است بچه دار شوید ولی نه صبر کنید صبر کنید بچه دار شدن به این راحتی نیست بچه دارایی نیست مسئولیت است بچه خانه و ماشین و لباس نیست .اگر در خرید لباس عجله کنید و لباس اندازه شما نباشد آن را به یکی می بخشید یا به یکی هدیه میدهید حتی آن را دور می اندازید 

    

ولی با بچه خودتان نمیتوانید اینطور رفتار کنید.

بعد بچه دار شدن نمی توانید ان  به کسی هدیه بدهید  پس اول ببینید برای قبول این مسئولیت امادگی لازم را دارید یا نه . رابطه خوب زن و شوهر قدم اول است. ایا شما معلومات لازم جهت اموزش و نگهداری از کودک را دارید ؟ ایا از نظر مالی توان نگهداری از  کودک را دارید؟ برای افزایش معلومات کتاب های تربیت کودک را که روانشناسان متخصص تربیت کودک نوشته اند و کتاب هایی در رابطه با مراقبت های بهداشتی و آموزشی کودکان را مطالعه کنید ( هر کتابی مفید نیست کتاب حتما باید توسط یک روانشناس و متخصص تربیت کودک نوشته شده باشد  )سعی کنید با مطالعه پدر و مادری بهتر از پدر و مادر خودتان باشید .شما خودرو و گوشی مدل بالا می خرید چون بهتر از مدل قدیمی است حالا میخواهید به فرزند خودتان یک پدر و مادر مدل پایین بدهید. این درست نیست شما در قبال ان کودک مسئول هستید پس سعی کنید بهترین پدر و مادری باشید که می توانید و اگر واقعا توانایی ندارید زندگی یک کودک را خراب نکنید .

     

یک خاطره تعریف میکنم

در زمان سربازی در مکان بدی خدمت می کردم برای نگهداری گوشت یخچال نداشتیم  گوشت می گندید و کرم می کرد . حتی  یک بار تکه ای از گوشت گندیده  را به یک توله سک دادیم بو کرد و نخورد من گفتم ببین ما چه بدبختی هستیم  گوشتی را که توله سک نمی خورد  ما می خوریم ان هم بصورت جیره بندی هر روز فقط به اندازه یک بند انگشت در آب نمک جوشیده. آب خوردن ما از یک جوی کوچک پر از انگل و مدفوع حیوانات تامین میشد . در فصل زمستان و سرمای ۴۰ درجه زیر صفر در اتاقی می خوابیدیم که پنجره ان با نایلون پوشیده شده بود و در آن یک پتوی یخ زده بود و گاهی گرگ به داخل اتاق حمله میکرد سه عدد نان لواش جیره روزانه ما بود .فقط یک نان لواش کامل مال ما بود  بیشتر قسمت های دو نان دیگر را  موش ها می خورند و ما هم از گشنگی و ناچاری نصفه دیگر  نان ها را  می خوردیم . این ها را نگفتم که دل تان را به درد آورم یکی از سرباز ها حرفی زد که شنیدن آن از همه این سختی ها بدتر بود . او گفت چرا پدرم به من زندگی داد. مرا دوست داشت یا من نتیجه یک شب هوس رانی او هستم. اگر پدرم مرا  دوست داشت پس این زندگی نکبت بار چیست؟

 پس اول ببینید می توانید یک آینده کمی بهتر از خودتان برای او فراهم کنید اگر غذای کودک خوب و مفید نباشد مغز و جسم او خوب رشد نمی کند .ممکن است ظاهرا جسم خوب رشد کند ولی مغز او حتما خوب رشد نمی کند پس در تحصیل و آموزش پیشرفت نمی کند حتی آموختن یک حرفه و صنعت برای او بسیار سخت می شود و مجبور است همان راهی را برود که من و شما رفته ایم زندگی در سختی با کار فراوان و دستمزد کم پس قبل از بچه دارشدن به آینده و زندگی او توجه کنید دوست دارید فرزند شما چه جور زندگی داشته باشد. اصلا بچه خودتان را دوست دارید. یا فقط برای این بچه دار میشوید که به مردم بگویید ببینید من هم میتوانم بچه دار شوم حالا دیگر مهم  نیست چه بلایی سرش می آید. شاید از هفت سالگی او را فرستادم سر کار تا کمک خرج باشد. واقعا دوست دارید چه جور پدر و مادری باشید تصمیم با شما است. برخی هم می گویند با بچه دارشدن نام ما پایدار می ماند اگر واقعا دوست دارید نامتان پایدار باشد باید خودتان تلاش کنید. ادیسون لامپ برق را اختراع کرد و نامش برای همیشه در یاد ها قرار گرفت. اگر او را نمی شناسید حتما انشتاین را می شناسید. با بچه های فراوان نامی از کسی به جا نمی ماند. باید کار بزرگی انجام دهید تا یاد شما در خاطره ها بماند. 

: پیر مردی در خاطره ها 

روزی برای گردش به شهر ی رفتم  خانه ای به عنوان موزه جهت بازدید مردم وجود داشت. داخل شدم  مسئول این خانه گفت کار بزرگ و مهم مرد صاحب خانه این بود که با صد ها زن ازدواج کرده بود گفتم کجای این کار مهم و بزرگ است.او گفت این کار از انجایی بزرگ است که او با همه زن های بیچاره بیمار بد نام ازدواج می کرد و انها را از بد نامی و بدبختی نجات می داد . از انها حمایت  و  از بیماران بی سر پرست نگهداری میکرد ازدواج برای هوس رانی نبود برای کمک و انسان دوستی بود .سال های زیادی است که او مرده ولی یاد جوانمردی او هنوز زنده است و خانه او خاطره این مرد بزرگ را برای میهمانان این شهر بازگو میکند.

سعی کنید تا میتوانید از خود خاطره خوش و کار خیر بجا بگذارید. برای اینکه نام تان در یاد ها باقی بماند

۲- شناسایی وگاهش هزینه های اضافی:

ترک سیگار و هزینه های بیهوده

اگر سیگاری هستید هر چه زودتر آن را ترک کنید

سیگار عامل هزاران نوع بیماری است  شاید بگویید پدر بزرگ من تا ۹۰ سالگی سیگار میکشید و سالم بود تا اینکه بر اثر تصادف مرد. دوست عزیز سیگار سم است بدن یکی ضعیف است و سم زودتر در او  اثر میکند و بدن دیگری قوی تر است و سم دیرتر اثر میکند. کشیدن سیگار و قلیان باعث ضعیف شدن و در نهایت  از بین رفتن ریه شده و انواع سرتان و ناراحتی قلبی را ایجاد میکند . شما زمانی متوجه این موضوع میشوید که دیگر خیلی دیر شده است  هر چه بیشتر سیگار بکشید بیشتر به ان اعتیاد پیدا میکند . ممکن است حالا روزی یک عدد سیگار بکشید ولی کم کم  روزی یک پاکت سیگار میکشید. این کار سلامت شما و نزدیکان شما را به خطر می اندازد و هم از نظر مالی ضرر بزرگی به شما می زند. قیمت ارزانترین ترین سیگار هر پاکت حدود هزار و پانصد تومان است اگر روزی یک پاکت سیگار ارزان مصرف میکنید ۴۵ هزار توان در ماه پول سیگار میدهید و در سال حدود ۵۴۰ هزار تومان این ارزان ترین سیگار است و به همراه ان کبریت یا فندک هم هست و به همراه ان حتما قلیان و صد در صد مشکلات تنفسی که توان کاری شما را کاهش میدهد و هزینه های بیماری ناشی از سیگار کشیدن که به هزینه های شما اضافه میشود و تازه فقط همین نیست چون سیگار یک ماده اعتیاد اور است پس از چند سال روزی یک پاکت سیگار کارایی لازم را ندارد و باید روزی دو پاکت استفاده کنید و شاید در پایان مجبور شوید از مواد مخدر دیگر هم استفاده کنید.  

به هر حال تا وقت باقی است هر چه زود تر هر نوع مواد مخدر مثل سیگار و انواع دیگر را ترک کنید و پولی که بیهوده دود میشود را  پس انداز کنید شاید بگویید ماهی ۵۰ هزار تومان که پول نیست ولی قطره قطره جمع میشود ماهی ۵۰ هزار توان سالی  ۶۰۰ هزار تومان و در ده سال شش میلیون تومان فقط با نکشیدن سیگار پس انداز میکنید هزینه درمانی شما هم کمتر میشود توان کاری شما هم بیشتر میشود و احتمال اعتیاد شما به مواد مخدر قویتر هم از بین میرود ممکن است بگویید من  بدلیل فشار فکری و گرفتاری سیگار میکشم  سیگار مرا ارام میکند سیگار مدتی کوتاه شما را ارام میکند پس از ان باید سیگار بیشتری بکشید تا ارام شوید بهترین کاربرای یدست اوردن ارامش تنفس عمیق است.

تنفس عمیق برای ایجاد ارامش :

هوا را به ارامی وارد سینه یا ریه خود کنید.  هوا باید به ارامی و بصورت کامل ریه شما را پرکند  میتوانید در دل از یم ال ۴  شروع به شمارش کنید. با شماره یک به ارامی نفس کشیدن را شروع کنید و وقتی به عدد ۴ رسیدید ریه یا سینه شما باید کاملا پر شود حالا دوباره به ارامی تا شماره ۴ بشمارید و پس از ان با ۴ شماره ارام هوا را از ریه های تان خارج کنید اگر ده بار اینطور نفس بکشید میبینید انقدر ارام شده اید که خوابتان گرفته حالا   ۲۰ بار نفس بکشید بیشتر و بهتر ارام میشوید خودم هر وقت اعصابم خراب است و فکر های بد مرا ازار میدهد در خیابان یا بهتر از ان در پارک راه میروم و اینطور نفس میکشم اولیل  هم نفس کشیدن برایم سخت است  و از طرفی فکر های بد دائم مرا ناراحت میکند ولی پس از مدتی ارام میشوم همه فکر های بد از بین میرود فقط نفس میکشم و ارام راحت فقط نفس ها را میشمارم روشی عالی و مفید برای ایجاد ارامش بهتر از سیگار و داروی اعصاب فقط باید تمرین و عادت کنید موفق باشید فقط چیزهای مهم را خریداری کنید و تا میتوانید پس انداز کنید تا بتوانید با پس انداز ی که دارید یک کار و سرمایه گذاری جدید ایجاد کنید. 

دود سیگار روی کودکان اثر بد بیشتری دارد و انواع ناراحتی ریوی و حساسیت در انها ایجاد میکند

  

آرزو های خود را برای چندین سال فراموش کنید .

خانه بزرگ و قشنگ- ماشین قشنگ- لباس زیبا – طلا و جواهر- همه آرزوی داشتن انها را دارند . ولی در رابطه با آرزو دو چیز مهم وجود دارد که هیچگاه نباید فراموش کنید . اولی هر آرزویی و هر نیازی در زمان درست خودش باید برآورده شود . اگر فردی قبل از بیمار شدن دارو  مصرف کند بیشتر بیمار میشوید و اگر بعد مرگ دارو مصرف کند بی فایده است. همه میگویند خانه و ماشین عالی در جوانی خوب است در زمان پیری اینها به چه درد میخورد بله تا اندازه ای حق با شما است .ولی اگر همه چیز را بدون زحمت و زود بدست آورید قدر ان را نخواهید داشت و از ان به درستی استفاده نخواهید کرد تا دلتان بخواهد افراد پولدار و ثروتمندی را دیده ام که همه چیز به بچه های خود داده اند. ولی هر چه سعی کردند نتوانستند لیاقت و شایستگی زندگی کردن و حتی پول و ثروتی را که دارند به بچه های خود  بدهند . یکی غرق در خوشی و مواد مخدر شده و یا با ماشین داخل دره می رود و یا بعد مرگ پدر دارایی پدر را به باد میدهد و در بدبختی از دنیا می رود . و تعداد بسیار کمی از این بچه ها  در زندگی موفق میشوند. و دلیل موفقیت برخی از انها حتما اموزش خوب و درست پدر مادر و همینطور هوش و استعداد بچه های انها بوده . شما هم اگر به یک باره پولدار شوید به احتمال زیاد خودتان را نابود میکنید . چرا چون کسی در کنارتان نبوده تا به شما استفاده درست از پول را اموزش دهد در نتیجه احتمال اینکه با پول خودتان را نابود کنید زیاد است . ولی اگر ارام ارام پولدار شوید اول از همه راه پولدار شدن و راه حفظ و نگهداری از پول را یاد میگیرید . یعنی هم ثروت بدست می اورید و هم لیاقت حفظ ان ثروت را بدست می اوید و امیدوارم یاد بگیرید به درستی از پول استفاده کنید . اگر داستان زندگی هنر پیشه ها و خواننده های معروف خارجی را مطالعه کنید انهایی که ناگهان معروف و پولدار شده اند معمولا بر اثر اعتیاد به مواد مخدر و کارهای  اشتباه دیگر در جوانی از دنیا رفته اند .چرا ؟ چون استعداد و لیاقت پولدار شدن را داشته اند ولی توان و لیاقت استفاده درست از پول را نداشتند. پول چاقوی دو لبه است .

توجه

مطالب این کتاب شما را خسته و افسرده کرده؟ فکر میکنید توان انجام این کارها را ندارید ؟ هر جور فکر کنید زندگی شما همانطور میشود. پس تنبلی .افسردگی . و ناتوانی را کنار بگذارید مانند یک سرباز جنگجو برای رسیدن به خوشبختی مادی تلاش کنید. امیدوارم از این خوشبختی عاقلانه استفاده کنید و خوشبختی معنوی را هم بدست اورید.

قانون جذب موفقیت و خوشبختی

کتاب های مختلفی در باره قانون جذب نوشته شده .قانون جذب میگوید اگر به چیزهای بد فکر کنید همان بلا سرتان می اید و اگر به خوشبختی فکر کنید خوشبختی به سراغ تان می اید ولی این بدان معنی نیست که برای بدست اوردن خوشبختی من باید در یک اتاق دراز بکشم و فقط در ذهن بگویم خوشبختم .شما باید در مسیر موفقیت گام بردارید به این فکر نکنید که موفقیت چقدر دور است شما با فکر و برنامه ریزی گام بردارید و اطمینان داشته باشید در هرگام به موفقیت نزدیک تر میشوید   

۳- روزمرگی چیست و چگونه باید از ان خارج شویم

روزمره گی چیست ؟ روزمره گی  از نظر من یعنی برای تهیه غذای  امروز یا حداقل این ماه باید کار کنید برای  پولدار شدن شما  به مقداری ارامش فکری  و سرمایه  نیاز دارید این ارامش فکری   و سرمایه زمانی ایجاد میشود که شما از روزمره گی خارج شوید یعنی به اندازه مخارج زندگی چند ماه  اینده و حتی یک سرمایه گذاری کوچک پول  پس انداز داشته باشید قرض کردن و حتی  هدیه گرفتن  این پول از پدر و مادر  کمکی به شما نمیکند و حتی ممکن است شانس موفقیت شما را کاهش دهد.

   

۴- روش درست بدست آوردن سرمایه کار :

چرا وام و قرض خصوصا نزول کردن پول خطر ناک است ؟

اگر  سرمایه مورد  نیاز جهت کار جدید را وام بگیرید مجبور هستید فورا کار را شروع کنید در این شرایط وقت چندانی برای فکر کردن و برسی مشکلات و خطرات  پیش رو ندارید سریع عمل میکنید و راحت ریسک و قمار میکنید و راحت شکست میخورید ممکن است در جواب بگویید چندین نفر با قوض و وام و  حتی نزول گرفتن کار و کاسبی خود را بهبود بخشیده پولدار شدند در جواب باید بگویم  احتمالا ان افراد  چند سال  در تجارت یا شغل  خودشان تجربه داشته اند یا اینکه خیلی خوش شانس بوده اند ولی شما هنوز کسب و کار جدید را شروع نکرده اید و هیچ تجربه ای از مشکلات و خطرات کار جدید خودتان ندارید ممکن است پس از چند ماه فعالیت در کار جدید ضرر کنید و این موضوع باعث شود تا  در روش کار  و کسب خودتان تغییراتی ایجاد کنید از طرفی روی شانس هم نباید حساب باز کنید حساب کردن روی شانس یعنی قمار احتمال باخت در قمار همیشه بیشتر است سرمایه گذاری در یک کار جدید به اندازه گافی ریسک دارد پس نباید با قرض کردن پول یا گرفتن وام مشکلات خود را اضافه کنید از ان بد تر نزول گرفتن است افرادی هستند که با گرفتن وسیقه خوب مثل خانه و زمین  پول زیادی را به عنوان نزول در اختیار  شما قرار میدهند و ظاهرا افراد خوب و مهربانی هستند هر بار که در پرداخت پول دیر کرد داشته باشید با مهربانی به شما میگویند اشکالی ندارد هر وقت داشتی بده فقط کمی سود بیشتر باید بدهی و برای اطمینان باید چند تا چک کوچک را امظا کنی انها دوستان شما نیستند قصد انها کمک به شما نیست   منظور اصلی انها گرفتن سود و  پول از شما نیست انها میخواهند خانه و زمین شما را  مفت از چنگ شما در بیاورند. پس نزول یعنی بدبختی حتی خرید لباس و غیره بصورت قستی  یعنی شروع بدبختی مگر خرید لوازم مهم مثل یخچال  اگر که خرید یچال دست دوم ارزان امکان پذیر نباشد . شما باید برای مدتی طولانی پول پس انداز کنید تا با خیال راحت بتوانید  زندگی جدید را شروع کنید

  

نزول یعنی بدبختی – خرید لوازم غیر ضروری بصورت قسطی  یعنی بدبختی

ضمانت کردن وام برای دیگران هوشیار باشید اگر برای کسی جهت گرفتن وام ضمانت میکنید دقت کنید. مبلغ وام باید به اندازه ای باشد که  پرداخت آن توسط شما تاثری در زندگی تان نداشته باشد. چرا ؟ شاید فردی که ضمانت او را کرده اید به هر دلیلی نخواهد و یا نتواند وام را پرداخت کند . حتی ممکن است از دنیا برود اگر پرداخت وام از توان شما خارج باشد . حتما هر چه را دارید از دست می دهید .افراد درست کار زیادی از روی انسانیت ضمانت پرداخت وام دیگران  را قبول کرده و بعد هر چه داشتند را از دست داده اند.

اگر برای پرداخت وام کسی ضمانت میکنید دقت کنید. اگر او پرداخت نکند شما باید پرداخت کنید.حتی ممکن است اقسات چندین ماه را پرداخت نکند و ناگهان می بیند بانک همه داریی های شما را گرفته .  و کمکی از دست کسی بر نمی اید .

چرا  هدیه گرفتن پول از پدر و مادر مشکل ساز است ؟

وقتی شما سرمایه مورد نیاز را بدون زحمت بدست می اورید لایق ان سرمایه نیستید پس احتمال اینکه ان سرمایه را راحت از دست بدهید زیاد است . اگر پدر یا برادرتا امادگی کمک مالی به شما را دارد در ابتدا سعی کنید با تلاش زیاد لایق ان سرمایه باشید. وقتی  خودتان کار میکنید تا  سرمایه لازم را بدست اورید دائم فکر میکنید با سرمایه چه کار کنم تا موفقیت بیشتر و زود تری داشته باشم هر روز فکر میکنید و گاهی  با افرادی که چنین مشاقلی دارند ملاقات میکنید  با مشکلات انها اشنا میشوید ممکن است امروز به فکر خرید و فروش خودرو باشید و فکر کنید سود زیادی دارد ولی بعد چند ماه متوجه میشوید چندین نفر در این شغل بد جور ضرر کرده اند و یا با تجربه های مفید این افراد اشنا میشوید که مانع ضرر و ورشکستگی شما در اینده خواهد شد خوب اگر شما سرمایه لازم  را  خیلی راحت از پدر میگرفتید بدون تجربه و دانش لازم  در همان ماه اول ضرر میکرید بنظر من بهترین کار این است اگر کار گر یک کارخانه هستید و قصد دارید در اینده فروشنده خودرو شوید بعد تعطیل شدن از کارخانه بجای رفتن به منزل و استراحت  یا گردش با دوستان به عنوان کارگر با دستمزد بسیار کم و حتی رایگان  در چند فروشگاه خورو مشغول کار شوید با اینکار از نردیک با مشکلات کار اشنا میشوید و تجربه بدست میاورید این تجربه چند ماه بعد  به شما کمک زیادی میکند

۵-  روش های مختلف کسب درامد

بنظر من بهترین کار با کمترین سرمایه اموختن یک حرفه صنعتی یا هنر است. زیرا به سرمایه کمی نیاز دارید  برای شروع  فروشندگی ممکن است شما به چند میلیون تومان سرمایه نیاز داشته باشید در صورتیکه میتوانید برای شاگردی و اموزش با یک برق کار ساختمانی همکاری کنید. اگر هوش و استعداد  و دقت لازم را داشته باشید بعد ۶ ماه میتوانید برای تعویض لامپ و رفع مشکلات برق منازل مشغول کار شوید سرمایه اصلی شما چند ابزار ساده است و فکر کنم حداکثر با ۲۰۰ هزار تومان مشکل شما حل میشود پس از چند ماه همکاری با یک استادکار و چند الکتریکی  چاپ کارت ویزیت و اعلامیه ارام ارام معروف میشوید ولی نباید به این مقدار قانع باشید باز باید سخت تلاش کنید فکر میکنید اولین چیزی که می خرید چیست خودرو نه این کار اشتباه است اول لوازم کار و بالا بردن تخصص شما باید در کار خودتان بهترین باشید پس به دنبال اموختن چیزهای بیشتر در ارتباط با حرفه خودتان باشید بعد به محل کار نیاز دارید  پس باید مغازه تهیه کنید شاید فقط بصورت سیار کار میکند پس به یک خودرو برای کار نیاز دارید خودرو شما دیگر وسیله تفریح نیست وسیله کار است  . پس  شما دو روش در پیش دارید سیار کار کنید یا در مغازه هر کدام مشکلات و منافع خودش را دارد ببینید کدام یک برای شما مفید تر و امکانپذیر تر است مثلا قیمت مغازه گران و خرید ان مشکلتر است باید مالیات پرداخت کنید ولی در مغازه میتوانید انواع لوازم برقی را برای فروش عرضه کنید. شما همیشه جوان نیستید. باید به فکر دوران پیری تان هم باشید . وقتی مغازه دارید  مردم بیشتر به شما اعتماد میکنند وکارهای بیشتری  میگیرید همینطور داشتن چندین شاگرد پس در دوران پیری با تلاش کمتر از نظر مادی در ارامش بیشتری هستید هر شغلی دارید همیشه باید پیشرفت کنید و همیشه باید برای پیشرفت های سال بعد برنامه ریزی کنید دقت کنید بالاترین سرمایه یک کاسب و صنعت کار اعتبار و اعتماد مردم است به مشتری احترام بگذارید و سود لحظه ای را فدای یک عمر اعتبار و اعتماد نکنید این اعتبار است که درامد همیشگی  و موفقیت مالی شما را ضمانت میکند 

————–

سرمایه گذاری برای خرید و فروش

انواع حرفه های فنی مثل هم هستند اموختن حرفه خرید ابار تهیه مکان کار  پیشرفت از نظر دانش فنی و ابزار

که در نهایت پیشرفت اقتصادی و مادی شما را به همراه دارد در این زمینه برخی حرفه ها سخت تر است و نیاز به استعداد و تلاش فراروان دارد

مثل رشته الکترونیک تعمیر گوشی تلفن و تعمیر تلویزیون و غیره اگر استعداد و حوصله زیادی دارید میتوانید این رشته ها را دنبال کنید بنظر من این رشته برای افراد با سن کم مناسب است

حداکثر ۱۶ الی ۲۰ سال که تا ۲۵ سالگی اماده کار حرفه ای شود در غیر اینصورت  برق و لوله کشی ساختمان

 خیلی بهتر است کارهای دیگری هم هست مثل نقاشی یا کاغذ دیواری

اگر در شهر و استان شما فروش لوازم هنری مثل انواع تابلو گلدان دوخت لباس درست کردن گردنبند مصنوعی

و غیره فروش دارد درست کردن این جور لوازم هم سود خوبی دارد

***

عکس داخل سایت گذاشته شود

اموختن هنر و تولید کارهای هنری   تولید یعنی تبدیل چیز کم ارزش به چیز با ارزش خیلی بیشتر

*********************————-

دوست عزیز  شما میتوانید  با چند روز گردش در شهر  و برسی  راه های زیادی پیدا کنید برای مثال  اول کل فروشی های شهر خودتان  یا بزرگترین شهر نزدیک  را پیدا کنید  دو روز وقت بگذارید و با یک دفتر چه  و خودکار قیمت همه چیز را بپرسید  و یاد داشت کنید  به فروشنده نگویید تازه کار  هستید  بگویید  فروشنده هستم   قیمت همکاری چقدر است یا قیمت کل فروشی  – کل فروشی ها دو قیمت دارند یکی قیمت تک و دومی قیمت کلی  برای مثال اگر یک عدد قوری بخرید ممکنه ۱۰۰ هزار تومان باشه  ولی اگر ده تا قوری بخرید شاید ۸۰ یا ۷۰ هزار تومان هم به شما  بفروشه در کل هر  چه تعداد  بیشتر بخری

انها سود کمتری از شما میگیرند  با برسی  قیمت لوازم  و ظروف پلاستیکی  یا شیشه ای  یا دفتر مداد  و لوازم دیگر در کل فروشی  دفتر تان  را پر کنید  حالا به  شهر های کوچک یا به محلات بروید و از مغازه دارهای  خرده  فروش یعنی انهایی که لوازم را تکی به مصرف کننده میفروشند قیمت بگیرید و قیمت ها را یاد داشت کنید

حالا میدانید چه چیزهایی   با چه  قیمت هایی میتوانید بخرید   و چند بفروشید   و چقدر سود میکنید در ابتدا  کم خرید کنید فروشندگی برای خود درد سرهایی دارد  کجا بفروشید چطور با مشتری برخورد کنید گاهی ممکنه کسی جلو فروش شما را بگیرد و غیره  ولی بعد چند ماه  راه روش کار را یاد میگیرید پس از ان  از سرمایه  بیشتری   استفاده کنید

  —-

از روز مرگی خارج شوید ولی تنبلی نکنید

————————————–

۶ – شرکت های کلاه بردار و روش های کلاه برداری

مراقب کلاه بردارها باشید

اغلب افراد دنبال راه های ساده ای هستند که خیلی زود پولدار شوند به همین دلیل

گرفتار افراد کلاه بردار میشوند

شرکت های حرمی

سایت هاو گروه های قمار

کلاه برداری با ازدواج پدر دختر به دختر می گوید طلاق بگیر تا مهریه را بدم بازار و با سود ان زندگی کنیم

——————————

۷- بی فکری و تصمیم های غلط عامل اصلی بدبختی

هر جور فکر کنید همان جور زندگی میکنید. درست فکر کنید تا خوشبخت شوید

به دیدن دوستی که به تازگی پیوند کلیه انجام داده بود رفتم این دوست کیله را از جوانی خریده بود وقتی شندیم یک جوان مجبور شده کلیه خود را بفروشد خیلی ناراحت شدم ولی بعد تعجب کردم فکر میکنید  این جوان که تازه ازدواج کرده بود چرا کلیه خود را فروخت مشکلش چه بود با پول کلیه چه کرد ؟ پول کلیه را داد یک تلویزیون ال سی دی خرید تا با همسرش بنشیند و تلویزیون ببیند خوب حالا بگویید بدبختی این جوان در بی پولی است یا در بی عقلی حالا که کلیه را فروخته باید از این پول برای کار کاسبی استفاده کند نه خرید تلویزیون  شمایی که دوست دارید از نظر مالی بی نیاز باشید و هر چه دوست دارید بخرید دقت کنید برای چندین سال ارزو های خود را فراموش کنید لباس نو  غذا های گران گردش تفریح زیاد. برنامه اصلی شما باید فقط کار تلاش برای اینکه سرمایه خود را زیاد کنید و برنامه ریزی دقیق برای بهترین استفاده از سرمایه بدست امده. این روش بهترین راه پولدار شدن است. افراد زیادی را دیده ام که حتی پدر نداشتند چه رسد به پدر پولدار  حتی کفش نداشتند بعد ده یا ۱۵ سال تلاش حالا چندین خانه دارند فکر میکنید انها دزدی یا کلاه برداری کردند . نه برعکس اینها  افراد بسیار قابل اعتمادی هستند انها کار کردند و کار کردند تا در اینده  بی پول نباشند همه میگویند من جوانم من حالا به خانه و ماشین نیاز دارم وقتی پیر شدم ده یا ۲۰ سال دیگر اینها به چه درد من میخورد من دوست دارم یک شبه پولدار شوم  خوب یک شبه هم میشود پولدار شد و یک شبه همه میتوان از دنیا رفت افراد جوان زیادی را می شناسم  در مدت کوتاهی پولدار شدند حتی  در چند روز پول زیادی بدست اورند ولی بعد التماس میکردند که هر چه داریم میدهیم فقط ما را اعدام نکنید هستند کسانی که انقدر پول دارند که قادر به شمردن نیستند ولی در بیابان ها سرگردان هستند غذای انها مار عقرب است و تنها استفاده انها از پول روش کردن اتش با پول است تا از سرما یخ نزنند هر کاری را پیشه کنی سابقه کاری شما میشود اگر دزد باشی یا پزشک فرق نمیکند بعد چند سال به ان کار عادت میکنی و دیگر نمیتوانی ان کار را کنار بگذاری اگر فکر میکنی چند سال مواد میفروشم یا کلاه برداری میکنم بعد که پولدار شدم این کار را کنار میگذارم باید بگویم اشتباه میکنی وقتی به شغل یا کاری عادت کردی دیگر نمیتوانی ان را کنار بگذاری اگر کار شما خلاف قانون باشد از همان پول باید برای فرار کردن استفاده کنی بعد چند سال میبینی از ان همه پولی که دراوردی فقط فرار کردن و بد نامی ان برایت مانده راه درست اولش اخرش  مشخص است و  قبلا گفتم  اگر بد باشی ادم خوب دور برت نیست زن و فرزند شما هم با دیدن شما بد میشوند وهمان بلایی را که شما سر دیگران می اوری انها سر شما می اورند بین نامردها مردانگی فقط حرف است سعی کنم هم راه خوشبختی مادی را نشان شما بدهم و هم تا جای ممکن خوشبختی و ارامش معنوی زندگی مثل بازی   است یک روز شروع و یک روز تمام میشود برد باخت در بازی مهم نیست مهم درست بازی کردن است  به عنوان یک فرزند فرزند خوبی باش به عنوان همسر. همسر خوبی باش و به عنوان پدر یا مادر پدر و مادر خوبی باش وحتی به عنوان پزشک مهندس بازاری …..  راحت کنم به عنوان یک انسان سعی کن انسان باشی

۸- سریعترین راه برای پولدارشدن یا بدبختی

میان بر زدن

راه میان بر همیشه راه نزدیک نیست و بیشتر مواقع  راهی به گرفتاری  بیشتر و  حتی نابودی است . 

برخی عزیزان برای اینکه به سرعت از مشکلات مالی خارج شوند .پولدار شده و خیلی زود به ارزوهای خود برسند دست قمار های خطر ناکی می زنند –دزدی – فروش مواد مخدر و کالاهای قاچاقی که مجازات سنگینی و حتی مرگ به همراه دارد- کلاهبرداری و حتی رفتن دنبال گنج  بارها گفتم اگر مشکلات مالی شما زیاد است رفتن دنبال گنج شما را گرفتار تر میکند ما هر کاری که انجام دهید  در ان کار مهارت پیدا  کرده و پیشرفت می کنید . هر کاری عوارض و مشکلات خودش را دارد. افرادی که خلاف کارند به هر حال در کار خود مهارت پیدا میکنند ولی بد نام هم میشوند و پس از مدتی تنها میمانند فقط افراد ی مثل خودشان دوربر انها را میگیرند 

فکرش را بکنید فرد کلاه بردار در کار مهارت دارد ولی همیشه فراری است فکرش را بکنید فرد کلاه بردار در کار مهارت دارد ولی همیشه فراری است فکرش را بکنید فرد کلاه بردار در کار مهارت دارد ولی همیشه فراری است

در زمان گرفتاری کمکش کند چرا ؟چون سر همه افراد  و دوستان خوب را کلاه گذاشته فقط کلاه بردارانی مثل خودش دور برش هستند و در یک لحظه همان افراد هم سرش کلاه میگزارند اگر زن و بچه دارد باید خیلی مواظب باشد چون به عنوان رئیس خانواده بارها  به انها گفته و اموزش داده ادم باید زرنگ باشه و سر هرکسی را که میتواند کلاه بگذارد حالا زن و فرزندش هم  کلاه بردارند و منتظر روزی که به پدر یا شوهر  ثابت کنند که ذرسی را که از او اموزش داده درست یاد گرفته اند درس نامردی و نامردی پدر و ماردر برادر خواهر  و فرزند نمی شناسد پس بدا به حال انها که شب ها باید با یک چشم باز بخوابند تا نکند زن و فرزند و یا دوست و همکار بلایی سرش بیاورد. پس کار خلافی که نامردی است انجام ندهید برخی عزیزان  در کردستان  از عراق و ترکیه لوازم خانگی را بصورت قاچاق وارد میکنند که به انها کوله بر میگویند انها برای زن و فرزند جانشان را به خطر می اندازند و گاهی کشته میشوند کار انها خلاف قانون است ولی خلاف انسانیت و نامردی نیست زیر برای حفظ خانواده با مرگ دست و پنجه نرم میکنند .در همین جا به تمام کوله بران زحمتکش میگویم عزیزان خسته نباشید . پس بین کار خلاف قانون و کار خلاف انسانیت فرق بسیار زیادی وجود دارد .

۹- داستان هایی از موفقیت و شکست

در ابتدا باید بگویم مطالب زیر داستان ها واقعی افراد موفق و یا ناموفق است که خودم شخصا با انها برخورد داشته ام مطالعه زندگی انها راه را به شما نشان میدهد .

دقت کنید کورکورانه راه و روش دیگران را تقلید نکنید. اول باید خودتان و توانایی تان را با دقت شناسایی کنید برای مثال یک صافکار خودرو بسیار موفق را در نظر میگیرم همه صافکار های خودرو درکار موفق نیستند صافکاری خودرو یک استعداد است اگر شما فرد دقیقی نیستید و چند سال در صافکاری تلاش کرده اید ولی کارتان خوب نیست یا باید با تلاش و دقت بیشتر انقدر به دست استاد خیره شوید و انقدر اهن قراضه را چکش بزنید تا مهارت لازم را بدست اورید و یا اینکه دنبال کار دیگری بروید راه موفقیت در هر کاری این است که تمام زندگی شما فقط موفقیت در بهتر انجام دادن ان کار باشد .برخی فکر میکنند همینکه کار تمام شد و پول را گرفتیم همه چیز تمام شده . برعکس گرفتن پول مهم نیست. شما باید ان کار را جوری انجام دهید که هیچ شخص دیگری نتواند ان کار را به خوبی شما انجام دهد حتی اگر ان کار را مجانی انجام دهید .انگاه میبینید همه به شما میگویند پنجه طلایی و پشت سر هم برای کار شما صف میکشند و دو برابر پول میدهند تا کارشان را بهتر انجام دهید . پس ارزش کار خود با بالا بردن کیفت کارتان بالا ببرید . به پول فکر نکنید پول خودش به سمت شما می اید انقدر که شما نتظار ان را ندارید.

پسر یتیم که باز حمت فراوان به یک مرد موفق تبدیل شد:

داستان از انجا شروع میشود یک پسر بچه ۱۳ ساله پدرش را ازدست میدهد پدری کارگر و زحمتکش این پسر بچه ۱۳ ساله با داشتن مادر و چند خواهر کوچک راهی جز کارگری نداشت . از اقوام و فامیل کسی به فکرشان نبود کودک به عنوان کار ساختمانی مشغول کار شد در ابتدا با کارهای ساده ولی خیلی زود فهمید درامد کارگر ساده بسیار کم است پس سعی کرد مهارت خود را بالا ببرد . دیوار چیدن را یاد گرفت و بنا شد  .شب ها به مدرسه شبانه می رفت تا شاید در اینده با داشتن مدارک تحصیلی کار راحت تر و بهتری پیدا کند .همزمان  مهارت های ساختمان سازی دیگری مثل کج کاری لوله کشی و سربندی را هم اموخت .وقتی با او اشنا شدم حدودا ۲۳ سال داشت یک قطعه زمین کوچک در محله فقیر نشین خرید هر زمان بیکار بود روی این زمین کار میکرد به کمک یک کارگر ساده پی ساختمان را کند  -دیوار چید -گچکاری – سیم کشی – لوله کشی و در انتها سربندی در واقع کل ساختمان با فروش ان یک زمین دیگر در کنارش خرید ان را هم با زحمت فراوان ساخت و فروخت با پول ولخرجی و خوشگذرانی نکرد بعد ساخت چندین خانه کوچک یک تکه زمین در مکان بهتر خرید و یک اپارتمان چند طبقه ساخت این بار چند کارگر داشت .تازه با فروش ان اپارتمان یک پراید برای خودش خرید و بیشتر سرمایه خود را صرف ساختن و فروش ساختمان کرد این را هم بگویم با این همه کار و تلاش و لیسانس خودرا هم گرفت . وقتی دو خواهرش ازدواج میکردند جهاز خوبی به انها داد خودش هم ازدواج کرد و خدا را شکر زندگی مادی و معنوی خوبی دارد . خلاصه بگویم یک کودک ۱۳ ساله بدون داشتن پدر و پول در طول ۱۵ سال تلاش خرج زندگی مادر و سه خواهرش را تهیه کرد لیسانس گرفت صاحب خانه و ماشین و پول فراوان شد و از همه مهمتر به یک الگوی عالی برای من شما تبدیل شد .  

داستان زندگی کارگری ساده و کم سواد :

یکی از داستان های واقعی ولی شگفت انگیز شنیدن داستان زندگی یک کارگر ساده با سه کلاس سواد است البته پیش اپیش از او عضر خواهی میکنم چون فکر میکنم با گفتن داستان زندگی او خیلی ها او را خواهند شناخت ولی از انجایی که بنظر من این عزیز یک الگوی بزرگ برای دانشجویان و کسانی است که دوست دارند در اینده به دانشگاه بروند .راهی جز بازگو کردن داستان زندگی او ندارم .

داستان این مرد از انجا شروع میشود کارگری با سه کلاس سواد و شاید هم کمی نا امید برای شقل کارگری ساده به یکی از پالایشگاه های شرکت نفت مراجعه  و خوشبختانه  شروع به کار میکند  .  تمام کارهای سخت و با حقوق کم برای او بود .هر بار پالایشگاه دچار مشکل میشد افراد متخصص را با هزار التماس و دادن پول فراوان به ایران دعوت میکردند . وقتی مهندسین خارجی به ایران می امدند. نیاز به یک کارگر ساده داشتند تا ابزار ها و لوازم سنگین را با خود حمل کند . اگر هرکسی جای ان کارگر بود توجهی به کار مهندسین خارجی نمیکرد ولی کارگر  ما یک کارگر با هوش و کنجکاو بود و با دقت به دستان انها نگاه میکرد حتی گاهی درانجام کارها کمک میکرد .پس از چندین سال فقط با داشتن سه کلاس سواد مهندس شده بود بله مهندس شدن به دانشگاه رفتن نیست مهندس یا پزشک یعنی کارگر خیلی خیلی ماهر . کسی که به دانشگاه رفته ولی واقعا مهارت ندارد عمر خود را تلف کرده است .بهتر است داستان مان را ادامه دهیم. در یکی از روزهایی که باز پالشگاه به مشکل برمیخورد و مهندسین خارجی هم ناز میکنند کارگر ما به مسئولین شرکت نفت میگوید .انقدر به دستان مهندسین نگاه کرده و با انها کار گرده ام که حالا خودم میتوانم مشکل پالایشگاه را رفع کنم . شرایط جوری بود که مسئولین شرکت نفت راهی جز اعتماد به او نداشتند و کارگر ما در اولین امتحان مهندسی با موفقیت نمره قبولی گرفت . از ان به بعد هر بار که پالایشگاه به مشکل برمیخورد  این کارگر  نه ببخشید دیگر کارگر نه این اقای مهندس با تجربه مشکلات را به خوبی حل میکند البته حقوق بسیارعالی هم دریافت میکند فکر میکنم از بیشتر تحصل کرده های دانشگاهی بیشتر درامد دارد و حتی شنیده ام  کشورهای خارجی هم به او پیشنهاد کار داده اند و او در جواب گفته در ایران انقدر به من پول می دهند که دیگر نیازی به کار برای شما نیست.

دانشگاه جای چه کسانی است؟

ایا رفتن به دانشگاه برای همه مفید است؟ حتما داستان زندگی این عزیزان تجربه بسیار مفیدی برای شما خواهد بود.  

داستان زندگی یک دانشجوی عاقل:

بیشتر کسانی که وارد دانشگاه میشوند فکر میکنند همینکه یک ورق پاره به نام مدرک بگیرند مشکل شان حل میشود مدرک را نشان میدهند و یک کار خوب با درامد خوب بدست می اورند .در صورتیکه رفتن به دانشگاه برای گرفتن مدرک نیست برای اموختن تخصص است اگر شما درکاری تخصص داشته باشید و بتوانید با ان تخصص مشکل جامعه و مردم را حل کنید برای کاری که انجام میدهید دستمزد دریافت میکنید هر چه تخصص شما بیشتر و هر چه تخصص شما کم یاب تر باشد درامد شما هم بیشتر است برای مثال اگر شما جراح مغز بسیار ماهری باشد و کسی مثل شما درکشور وجود نداشته باشد بیماران برای درمان صف می کشند .

البته در انتخاب رشته تحصیلی یا کار  دقت کنید.  ایا استعداد یا توان آن کار را دارید؟

داستان این جوان از انجا شروع میشود که در رشته عمران وارد دانشگاه میشود . فکرش این بود که  واقعا در این رشته تحصیلی موفق شود و به یک مهندس واقعی تبدیل شود فقط داشتن مدرک برایش ارزش نداشت پس تصمیم مهمی گرفت که زندگی او را تغییر داد .

او به یک یک شرکت های راه سازی مراجعه کرد و به انها گفت که دانشجوی رشته عمران است و دوست دارد در ساعاتی که به دانشگاه نمی رود بصورت رایگان در شرکت انها کار کند و تجربه بدست اورد بیشتر شرکت ها قبول نکردند و برخی هم با نا مهربانی جواب رد به او دادند ولی دانشجوی جوان ما سریخت تر از این حرف ها بود . از قدیم گفته اند جوینده یابنده است  در پایان دانشجوی ما هم توانست در یک شرکت راه سازی بصورت نیمه وقت  اما بدون دستمزد مشغول کار شود. دانشجوی ما تنبلی نمیکرد هرکاری که میتوانست انجام میداد و سعی میکرد همه چیز را  خوب یاد بگیرد و در همان حال به درس های دانشگاه هم توجه میکرد تا  در امتحان دانشگاه هم موفق شود . پس از پایان تحصیلات دانشگاه خود را برای رفتن سربازی اماده کرد و برای خداحافظی به شرکت راه سازی رفت مسئول شرکت راه سازی گفت از کار کردن شما بسیار راضی بودم وقتی سربازی شما تمام شد شما را با حقوق خوب استخدام میکنم برای افراد کاری و با تجربه همیشه کار هست.

خلاصه داستان دانشجوی ما در مدت ۴ سال مدرک دانشگاهی گرفت و به همراه آن تخصص و سابقه کار .این درحالی است که بیشتر دانشجویان با تقلب یا التماس و حداکثر فقط با حفظ کردن نمره قبولی میگیرند .عزیزان اگر قرار بود کسی کتاب را حفظ کند و مانند طوطی تکرار کند دیگر نیازی به زحمت شما نبود دستگاه ضبط صدا حدود صد سال است که اختراع شده .منظور از تحصیل یعنی اینکه شما بتوانید کاری را انجام دهید که بدون تحصیل قادر به انجام آن نیستید .

داستان زندگی دختر هنرمند:

این داستان از انجا شروع میشود که دوستی مرا به خانه خود دعوت میکند تابلوی نقاشیبسیار زیبایی که روی دیوار نسب شده بود نظرم را جلب کرد .پرسیدم کار کیست گفت این هنر دختر ۱۴ ساله من است . گفتم دخترتان واقعا هنرمند است.از ان روز به بعد هر بار به خانه دوستم می رفتم از دیدن نقاشی های زیبای روی دیوار لذت می بردم . این دختر هنرمند با رتبه بسیار عالیدر امتحان کنکور قبول شد و در فکر تحصیل در رشته پزشکی بود ولی پدرش گفت تو استعدادزیادی در رشته هنر داری اطمینان دارم اگر دررشته هنر تحصیل کنی حتما موفقیت بیشتری بدست می اوری . دختر هم قبول کرد در دومین سال تحصیل چنان موفقیتی بدست اورد که تالبوهای نقاشی ان در کنار استادان به نمایش گذاشته شد و حتی قبل از پایان تحصلات دانشگاهی به عنوان استاد نیمه وقت در همان دانشگاه مشغول کار شد . و پس از چندین سال تلاش حالا موفقیت و درامد بسیار خوبی دارد  . ایا من و شما هم میتوانیم با تحصیل در رشته هنر مثل او موفق و پولدار شویم ؟  جواب این سوال را خودتان باید بدهید. اگر استعداد لازم را دارید حتما موفق میشوید و اگر استعداد لازم را ندارید فکر میکنم رفتن به دانشگاه وقت تلف کردن باشد

کسی در دانشگاه مهندس و پزشک یا هنرمند نمیشود .شخص با این استعداد به دنیا می اید و فقط  برای بالا بردن مهارت و گرفتن مدرک به دانشگاه می رود . اگر دقت کنید دور بر شما مهندسین یا پزشکان فراوانی وجود دارند که توانایی کار در رشته ای که تحصیل کرده اند را ندارند.

مهندس کامپیوتر یک شرکت بزرگ با مدرک سوم راهنمایی:

جای تعجب است ولی واقعیت دارد یک شرکت بزرگ کامپیوتری توسط چند مهندس کامپیوتر پولدار تاسیس میشود ولی جز هزینه کردن کاری از انها ساخته نبود .در عوض جوانی با ۲۰ سال سن مهندس واقعی این شرکت بود .یک برنامه نویس نابغه که از بد روزگار پولی برای ادامه تحصیل نداشت . با خرید کتاب و مطالعه فراوان خودش استاد خودش بود انقدرتوانایی و استعداد داشت که همه کاره شرکت شد پس از چند سال شعبه دیگری از این شرکت در خارج از ایران تاسسیس شد و این جوان نابغه در خارج از کشور مشغول کار شد . پس قبل از تحصیل یا انتخواب شغل استعداد خود را ازمایش کنید .

دانشجوی بی پول همراه با تحصیل یک شرکت کوچک برای اسفالت خیابان تاسیس کرد:

یک راننده برایم تعریف کرد جوانی را سوار ماشین کردم جوان دانشجو بود و از یک استان دیگر برای تحصیل به استان گیلان امده بود راننده گفت وقتی شنیدم جوان دانشجو است گفتم چه فایده جوانان درس میخوانند ولی کار نیست در جواب جوان گفت چه فراوان است کار جوان خودش باید کاری باشد و اینگونه  داستانش را تعریف کرد پدر و مادرم فرهنگی بازنشته هستند برای همین از نظر مالی نمیتوانند کمک زیادی به من بکنند و من مجبورم هم کار کنم و هم درس بخوانم در روزهای اول تحصیل  در شهر شما کارگری میکردم و  با گروه شهرداری کوچه و خیابان را اسفالت میکردم  البته کارگر ساده  با بیل و فرقون برای اسفالت خیابان ها تلاش میکردم .شاید خیلی ها میگفتند فلانی پدر و مادرش فرهنگی خودش هم دانشجو ببین گارگر ساده اسفالت ولی برای من کار عار نبود بعد چند ماه تجربه زیادی پیدا کردم داشتن سواد و تحصیل به دردم خورد فهمیدم اگر مقداری سرمایه داشته باشم میتوانم چند بیل و گلنگ و فرغن و کارگر داشته باشم چون خودم کارگری کرده بودم و در حین کار با مسئولین شهر داری  و قیمت ها و کمبود گروه های اسفالت شهرداری اشنا شده بودم

با شهرداری صحبت کردم  و  برای اسفالت خیابان اعلام امادگی کرده و قیمت مناسب هم پیشنهاد دادم قیمتی که خودم سود ببرم و شهرداری هم با رضایت کار را به من بدهد. وقتی شهر داری قبول کرد با پدرم صحبت کردم که وام بگیرد ولی قسط وام را خودم بدهم چون واقعا پرداخت قسط وام برای پدرم امکانپذیر نبود وام را گرفتم لوازم مورد نیاز را گرفتم حالا هم دانشجو هستم و هم یک شرکت کوچک اسفالت با ۲۰ کارگر راه اندازی کرده ام  . این جوان از پدرش کمک مالی گرفت چون با کارگری و دقت در کار اطلاعت لازم برای شروع کار را بدست اورده بود در نتیجه درصد موفقیت این جوان در کسب و کار جدید بسیار بالا بود در غیر این صورت احتمال ورشکستگی او زیاد بود برای همین از قدیم گفته اند باد اورده را باد می برد شما باید لایق پولدار شدن باشید و این لیاقت با کار تلاش  صبر  تحمل  سختی ها بدست می اید بارها دیده و شنیده اید فردی سال ها تلاش کرد و صاحب چندین کارخانه شد و پول و ثروت زیادی بدست اورد ولی بعد او  فرزندش پول ثروت پدر را به باد داده و حالا فقیر و بدبخت است چرا چنین شد ؟ چرا پسر پولدار بدبخت شد ؟ چون لایق سرمایه ای که پدر به او داده بود نبود حتما میگویید من لایق هستم ولی پدر  سرمایه ای ندارد تا به من بدهد یا به پول دارد ولی به من نمیدهد  در جواب باید بگویم ببخشید شرمنده شما هنوز لیاقت تان را ثابت نکرده اید این دانشجو هم  از یک روش درست برای پولدار شدن استفاده کرد 

بعد سال ها تلاش و گدایی در پیری:

روزی در خیابان با دوستی در حال صحبت بودم پیر مردی با عصا در حال گدایی بود دوستم گفت این پیر مرد را می شناسی گفتم نه گفت نجار بسیار خوبی بود در بازار مغازه نجاری داشت گفتم  پس چرا گدایی میکند دوستم گفت استاد نجار به فکر دوران پیری نبود نه بیمه بازنشستگی داشت و نه سرمایه کافی برای دوران پیری برای همین وقتی ناتوان شد کم کم هر چه داشت فروخت تا حالا که برای گذران زندگی راهی جز گدایی ندارد

این ماجرا قصه  قدیمی مورچه و جیرجیرک  را به یادم  می اورد مورچه تمام تابستان بهار و حتی پاییر را کار میکرد و برای زمستان غذا ذخیره میکرد جیرجیرک به او میخندید آواز میخواند و میگفت کار بیجا مال خر است برف سنگین زمستان فرا رسید جیرجیرک از روی ناچاری برای گدایی به خانه مورچه رفت  و گفت غذا و جای گرم ندارم مورچه گفت پس فصل تابستان و بهار را چه میکردی جیرجیرک گفت برای شادی شما اواز میخواندم  مورچه گفت پس اکنون برقص . زندگی ما انسان ها هم ۴ فصل دارد فصل بهار از کودکی تا ۱۸ سالگی باید از این فصل به خوبی استفاده کنیم و تا میتوانیم  به همراه تحصیل حرفه های مفید را هم یاد بگیریم  تا برای فصل تابستان اماده باشیم فصل تابستان زمان کار و معرف شدن به عنوان استادکار یا بازاری است بعد ان فصل پاییز است فصل کار و جمع اوری برای گذراندن فصل زمستان است زمستان فصلی از زندگی شما است که توان کار ندارید کمر درد .پا درد و مشکلات دیگر به شما اجازه کار کردن را نمی دهد افرادی که به فکر فردا نیستند و می گویند خدا بزرگ استان موقع  یک کاری میکنیم . باید بدانند از قدیم گفتند از تو حرکت از خدا برکت تا شما برای اینده برنامه ریزی و تلاش نکنی از خدا هم چیزی به شما نمیرسد

داستان های فراوانی از موفقیت یا شکست افراد وجود دارد اگر با دقت به انها گوش کنید میتوانید از تجربه انها استفاده و از شکست خودتان جلو گیری کنید.

میوه فروش بی فکر:

میوه فروشی با گاری کوچک خود میوه میفروخت و دائم از زندگی و کمبود مالی شاکی بود دائم میگفت پدرم هیچ پولی برام نگذاشته هیچ کمکی نمیکند دلم برایش سوخت گفتم چقدر درامد داری گفت همین گاری را میوه میگرم چند روز طول میکشه تا همه را میفروشم سود خوبی داره معمولا بعد فروش چند هفته ای را استراحت میکنم چون پول خیلی زیادی در میاورم بعد یک ماه میرم بار فروشی و میوه را نسیه میخرم و دوباره روز از نوع گفتم واقعا بدبختی البته نه از نظر مالی از نظر عقلی گفت چرا ؟ در جواب گفتم بدبختی تو از تنبلی و شود ان بی فکر  است شما چند روز کار میکنی پول خوبی در میاوری بعد انقدر میخوری میخوابی که همه پول تمام موقع میوه را نسیه میخری اگر بجای تنبلی هر روز کار کنی و بجای ول خرجی پس انداز کنی بعد چند سال مغازه می خری و دیگر زیر این باران و برف و افتاب با گاری کاسبی نمیکنی و اگر باز عاقل باشی بعد ده یا  بیست  سال هم مغازه داری هم خانه و ماشین و شاید چند کارگر جوان در مغازه تو مشغول کار باشند . ولی اگر تنبلی و بیفکری کنی بعد  بیست سال چه داری هیچ. پس از سال ها که پیر شدی  همراه گاری یک عصا هم داری  و با تن پیر و ناتوان در برف و باران مشغول هل دادن گاری میوه هستی . پس میبینید گرفتاری  مالی از افکار و تصمیم غلط و اشتباه بوجود می اید مهم نیست پدر برای شما مال و ثروت به ارث گذاشته یا نه اگر تفکر شما درست نباشد اگر برنامه ریزی درست نداشته باشید .تمام مال و ثروت را از دست میدهد و برعکس با برنامه ریزی و تصمیم درست مشکلات مالی شما حتما حل میشود.

برنامه ریزی یک میوه فروش عاقل:

در محله ما جوانی با یک گاری کوچک میوه فروشی می کرد  بجای اجاره یک خانه کامل یک اتاق اجاره کرده بود دائم کار میکرد و تا می توانست پس انداز میکرد. با تلاش زیاد توانست در یک منطقه دور افتاده که هنوز برق نداشت تکه زمینی بخرد و ارام ارام شروع به ساختن خانه کرد یادم هست که می گفت هر وقت میوه لازم دارید من ان را تا دم در خانه شما می اورم خانه سازی دارم میوه ای را که لازم دارید از من بخرید. ادم با ادب و درستکاری بود مردم هم از او خرید میکردند.به هر حال یک اتاق را اماده کردو چند سال را در همان یک اتاقی که ساخته بود زندگی کرد .سپس ارام ارام  خانه را تکمیل کرد .حالا پس از سال ها خانه او دو طبقه و دو واحد جدا دارد یک طبقه را اجاره داده و خدا را شکر زندگی خوبی دارد . شاید کار او  از نظر شما عجیب یا سخت به نظر اید. ولی کار او  بسیار عاقلانه و بدون ریسک و خطر همراه  با موفقیت بالا بود .   چرا؟  

بیشتر افراد سعی میکنند با اجاره یک خانه خوب ظاهر زندگی خود را زیبا کنند ولی این کار عاقبت خوشی ندارد . در قسمت خرید خانه دلیل ان را توضیح میدهم.

  

۱۰- حالا که مشکل داریم و زیر بار قرض و نزول هستیم چه کنیم؟

مهم دقت کنید قبلا گفتم وقتی ناراحت  یا عصبانی هستید و از همه مهم متر وقتی مشکل مالی دارید هر تصمیمی که بگیرید اشتباه است  و در هر کاری که میکنید ضرر میکنید بهترین کار اگر میتوانید چند ساعت اسراحت کنید پارک بروید به درختان نگاه کنید نفس عمیق بکسید و سعی کنید کار و مسیری را انتخواب کنید که کمترین خطر را دارد حتی اگر این کار سود خیلی کمی دارد برای خودم بار ها پیش امده دچار مشکل مالی بودم بسیار نارحت و گرفته در این شرایط هر کاری را که قبول میکردم و انجام میدادم هم تلاش و زحمت من دو برابر بود و هم ضرر من به تدریج فهمیدم هر گاه خیلی ناراحتم و ضرر کرده ام دیگر کار نکنم استراحت کنم به خودم ارامش بدهم و با فکر  ارام  روز بعد کار را ادامه دهم با تمام وجود این جمله را باره  حس کردم بخند تا دنیا به تو بخندد در حال گرفتاری خندیدن  سخت است ولی داشتن ارامش غیر ممکن نیست همیشه بگویید این هم میگذرد حالا که به سن پیری رسیده ام با چندین نوع ناراحتی و درد گرفتارم جای نگرانی نیست این هم میگذرد به زودی. روزی که همه درد ها از بین میرود فرا میرسد . پس مردانه مقاومت کنید  زیرا زن هایی مقاوم تر از کوه به شما نگاه میکنند  پس تلاش کنید تا کم نیاورید    

آیا فقط بی پول هستید؟ یا بی پول و بیکار هستید؟ یا هم بی پول و هم بی کار وهم بدهکار هستید؟ ایا بدهی شما به دوستان است؟ یا به بانک؟ و از ان بدتر گرفتار نزول شده اید؟ خوب این ها درجات گرفتاری است امیدوارم در زندگی درست برنامه ریزی کنید تا هیچوقت در چنین شرایطی گرفتار نشوید.

فروش همه چیزهای منزل که وجود انها ضروری و مهم نیست ممکن است بگویید ابرویم میرود – ابروی شما زمانی میرود که کاملا ورشکست شده اید زن و بچه شما خانه ای برای زندگی ندارند و شاید ان موقع شما در زندان باشید پس سعی کنید هر طور شده جلو پاشیده شدن خانواده را بگیرید میدانم برای شما و خانوداه شما مشکل جدی پیش امده ولی قبل از اینکه مشکل کاملا غیر قابل حل شود باید ان را حل کرد

تبدیل نزول به وام یا قرض از دوستان و نزدیکان  . در این شرایط قرض کردن  از نزدیکان بهتر از وام است به ترتیب نزول از همه بد تر – وام گرفتن بد –  قرض گرفتن از همه بهتر است  چرا  چون اگر پول نزول کنید دائم بر میزان بدهی شما افزوده میشود ظلاهرا شما مشکل را بدون فروش لوازم خانه و کاملا  ابرو مندانه حل کرده اید . ولی اشتباه میکنید اخر ماه مشکل شما با شدت دو برابر و حتی بیشتر برمیگردد و در پایان مشکل قابل حل شما به مشکل غیر قابل تبدیل میشود پس اول هر چیز قابل فروش را بفروشید تا بدهی خود را صاف کنید بعد از اشنایان خود کمک بخواهید رو راست بگویید مشکل دارم همه چیز را فروختم اینقدر کم دارم امید وارم کسانی برای کمک به شما وجود داشته باشند اگر پیدا نکردید ناچاری باید وام بگیرید و اگر نشد مجبور هستید دو یا سه برابر کار کنید . سخت  است میدانم ولی چاره ای نیست . کسی که در حال غرق شدن است باید تلاش کند تا غرق نشود .در این شرایط سخت  ممکن است  زن و فرزندان شما هم با کار کردن در رفع مشکل کمک تان کنند . ناراحت کننده است ولی باز چاره ای وجود ندارد . برای همین به شما توصیه میکنم قبل از گرفتاری مالی توان مالی خود را بالا ببرید و با کار و پس انداز بیشتر سرمایه بیشتری برای کار بهتر فراهم کنید

———————

۱۱- تحصیل درست و غلط و اثر ان در میزان درامد( چرا اینقدر لیسانس بیکار داریم)

  

اثر تحصیل در اینده و درامد

یکی از راه های موفقیت تحصیل علم دانش است ولی اگر این گفته درست است چرا اینقدر تحصیل کرده بیکار داریم مطالعه این قسمت برای

شما که در فکر تحصیل خود یا فرزند تان هستید مهم است

تحصیل و درامد

عزیزان زیادی برای بدست اوردن شیک شغل راحت و کم زحمت به دانشگاه میروند

در گذشته  این حرف ها را   زیاد میشنیدم  

پسرم درس بخوان و مدرک بگیر تا بتوانی پشت میز بشینی و با امظا کردن کاغذ کلی پول بگیری

 هیچ کاری بهتر از درس خواندن نیست با داشتن مدرک بدون زحمت پول میگیری

این حرف از کجا امده داستان چیست در زمان قدیم قبل از رضا شاه  مردم ایران بیشتر بیسواد بودند

و شغل بیشتر مردم  کشاورزی یا کارگری بود فقط بیچه های پولدار  ارباب درس  

میخواندند البته ان زمان میگفتند سواد یاد میگیرم یا با سواد هستیم   تنها چیزی که یاد میگرفتند و مهم بود خواندن و نوشتن بود

خواندن و نوشتن از نظر همه مردم یک کار بی فایده و وقت تلف کردن بود بعد ها  که مدارس دولتی ایجاد

 کسی دوست نداشت پسرش را برای درس خواندن به مدرسه بفرستد به بچه ها میگفتند برو دنبال کار و صنعت درس و سواد یعنی چه

بچه های کار گر و کشاورز  اگر دوست داشتند بدون کمک پدر مادر کار میکردند  و درس میخواندند

 این را هم بگویم در ان دوران بیشتر مردم لباس های پاره میپوشیدند و بچه ۱۳ ساله کت و شلوار پدر بزرگ را که مرده بود میپوسید و استین و پاچه شلوار را تا میزند تا اندازه   شود به این راحتی کسی لباس نو نمی دوخت   بعد کار های دولتی ایجاد شد

دولت افراد با سواد را استخدام کرد به انها حقوق خوبی میدار چون همه به لباس پاره و کهنه عادت داشتند دولت به کارمندان کت و شلوار نو داد

مردم بیسواد به یک باره دیدند پسر فلان بیچاره درس خانده باسواد شده حالا پشت یک میز نشته و به یک پیر مرد ۴۰ ساله دستور میده حاجی برام چایی بیار ان موقع در هر اداره ای یک مسئول چای وجود داشت

و برای کارمندان چای می اورد همه میدیدند با درس خواند لباس نو دارمد خوب و کلی احترام بدست میاورند در حالی که باقی مردم باید برای یک لقمه نان باید  

از صبح تا شب زحمت بکشند همین شد که مردم به چشم دیدند و فهمیدند که اگر سواد داشتند زندگی  و احترام شان  خیلی بهتر میشود

البته مردم فهمیدند ولی بد فهمیدند خصوصا  جوانان امروز که واقعا خیلی خیلی موضوع را بد فهمید ند میپرسید چرا ؟

چون همه با زحمت زیاد  و حتی تقلب و رشوه دادن به دانشگاه میروند همه تلاش میکنند تا نمره بگیرند به هر قیمتی که شده تقلب دادن رشوه

فکر میکنند مدرک را که گرفتند کار تمام است در حالی که تازه شروع  کار و بدبختی است

اجاز دهید واضح تر توضیح دهم یک مهندس ساختمان با تقلب  و رشوه مدرک میگیرد 

حالا مهندس است وبرای شما  نقشه ساختمانی را میکشد  و پول خوبی هم میگیرد ولی چون مدرک مهندسی او با رشوه تقلب است 

نقشه ساختمان او هم بی ارزش و تقلبی است  پس نمیتواند خانه خوبی بسازد اگر خانه سرتان خراب نشود شانس اورده اید

پزشک با مدرک تقلبی هم همینطور 

میتوانم  هزار صفحه داستان وخاطره در باره افرادی با مدارک تقلبی برایتان بنویسم

 این تحصیل کرده ها تحصیل کرده واقعی نیستند تحصیل کرده بیسواد هستند  ببخشید ولی این افراد عمر خود را با تحصیل تلف کرده اند

یا با مدرکی که دارند  کاری پیدا نمیکنند و یا برخی شرکت ها از مدرک انها سو استفاده میکنند

سواستفاده  صاحبان کارخانه از  افراد تحصیل کرده ولی بی سواد  

معمولا  بیشتر کارخانه های تولیدی نیاز به یک مهندس ناظر دارند یکی از کارهایی که میکنند این است

اگهی استخدام میدهند بعد یکی را برای کار دعوت میکنند و میگویند چند ماه بدون حقوق کار کن تا ببینم کارت چطور است

خوب مشخص است کارش چطور است مهندس بیسواد کاری بلد نیست ولی حق امظا دارد بدون دادن حقوق از 

  امظای او سو استفاده میکنند بعد چند ماه  مهندس بیسواد خسته از کار و رفت و امد بدون حقوق

استعفا میدهد  یا او را اخراج میکنند و یک مهندس بیسواد دیگر خوشحال از اینکه کاری بدست اورده

به دام کارخانه دار می افتد البته خیلی دست  از کارخانه دار ناراحت نشوید چون ارزش کار ان مهندس همینقدر است

شرایط کار یک مهندس باسواد  را  بعدا توضیح میدهم 

شرایط کار یک مهندس باسواد

مندس قالب ساز

مهندس الکترونیک قربانین

هنر مند نقاش دختر قربانیان

——

تحصیل کردن یعنی  اموختن مهارت و تخصص  پس اموختن مکانیکی  یعنی اموختن مهارت و تحصیل علم

همین مکانیک خودرو اگر تحصیلات دانشگاهی داشته باشد و یا فقط کتاب های  رشته طراحی خودرو و موتور را مطالعه کند

یک مهندس با سواد است که مدرک ندارد و با فارغ التحصیل شدن از دانشگاه یک مهندس باسواد و با تجربه است

پس تحصیل کرده  واقعی کسی است  معلومات و دانش بیشتری از من شما دارد و قادر به انجام کاری است که من شما توانایی ان را نداریم

وگرنه دانشتن مدرک به تنهایی هیچ ارزشی ندارد     

 ——————

۱۲- خانه مغازه ماشین کدام یکی را اول بخریم

—-

۱۳- خانواده بی مسئولیت

شیر زنانی مسئول خانواده هستند ولی شوهران  انها مردانی بی مسئولیت هستند. زن و بچه کار میکنند و مرد مفت خور یا بدتر از ان معتاد و بیکار است . زن بیچاره زجر میکشد و تحمل میکند . بهترین راه حل برای چنین خانواده ای عاقل شدن مرد و تغییر رفتار است و یا زن باید تصمیم مردانه بگیرد و ان مرد بی مسئولیت را هر چه زودتر از زندگی خود خارج کند وگرنه چنین مردی تا اخر عمر مثل زالو خون زن و بچه ها را می مکد. متاسفانه برخی خانواده ها با جدایی زن و شوهر مخالف هستند . و میگویند زن با لباس سفید خانه شوهر میرود و با کفن سفید خارج میشود . این حرف درد ناک است اگر خودت زن بودی یا جای ان زن بودی این کار را میکردی ؟ پدر و مادر نباید دخترشان را در بدبختی رها کنند  برعکس باید او را حمایت کنند تا زندگی بهتری داشته باشد   . بله تلاق چیز بدی است و اثر بدی روی کودکان و حتی زن و مرد میگذارد. برای همین میگویم چند سال اول زندگی مشترک بچه دار نشوید . از طرفی زن هایی هم هستند که نتیجه زحمات مرد را بر باد میدهند و همیشه زندگی خود را با دیگران مقایسه میکنند .مثلا میگویند شوهر فلانی برای زنش ماشین خریده من از ان زن چه کم دارم . باید به این خانم بگویم از اول باید چشمت را باز میکردی و با یک مرد پولدار تر ازدواج میکردی تا بتواند دائم چیزهای گران برایت بخرد مرد قول چرا جادو نیست که بشکن بزند و پول ظاهر کند پول با زحمت  زیاد بدست می اید.  حالا که انتخاب  شما این مرد با این درامد بوده باید با او همکاری کنی حتی شده برای کمک اقتصادی به خانواده کار کنی بله  زن و شوهر با هم کار کنند تا زندگی بهتری برای خودشان بسازند. درود به زن ها و مردهایی که هر دو کار میکنند و مشکلات زندگی را با هم حل میکنند. چنین خانواده ای حتما در مدت کوتاهی سر بلند خواهند بود

درود به زن ها و مردهایی که هر دو کار میکنند و مشکلات زندگی را با هم حل میکنند

۱۴-تفریح درست – تفریح  و خوشگذرانی حد و اندازه دارد.

برخی از مردم واقعا نمی دانند تفریح چیست و چگونه باید تفریح کرد. البته بنظر من بیشتر مردم ایران تا کنون در باره چگونه تفریح کردن اموزش ندیده و حتی فکر هم نکرده اند . یکی از این تفریحات بد سیگار قلیان و مواد مخدر است . حتما میگویید دیگر چه کار کنیم فقط همین تفریح وجود دارد . سوال من این است اگر سیگار و مواد خدر نبود . شما با بریدن انگشت یا کورکردن چشمتان تفریح میکردید . چون استفاده از سیگار و مواد مخدر درست مثل بریدن انگشت دست خودتان است . سیگار ریه های شما را بیمار میکند قلب شما را ضعیف میکند . ضرر قلیان چندین برابر سیگار است . هر دو اینها مواد مخدر و سرتان زا هستند ولی چون شما را ارام ارام در خماری و بی خبری بیمار میکند و میکشد شما فکر  سیگار ضرری ندارد . با خرید و استفاده از سیگار و مواد مخدر دیگر سالیانه پول زیادی را میتوانستید سرمایه گذاری کنید را از دست میدهید و هم سلامتی خود را از دست میدهید و تازه بعد این همه باید برای بدست اوردن سلامتی خود دوباره هزینه کنید و این همه پول میتواند برای کار مفید تر مصرف شود.حتما میپرسید اگر سیگار بد است چرا تولید میشود ؟ تولید میکنند تا جیب شما را خالی کنند و هر چه بیشتر سیگار بکشید بیشتر به ان اعتیاد پیدا میکنید و باید باز هم بیشتر سیگار بکشید . کسی چنین مشتری خوبی را به این راحتی از دست نمیدهد . شما باکشیدن سیگار بیمار میشوید. شما پول و سلامتی خود را به باد میدهید فروشندگان و تلوید کنندگان سیگار و توتون بیمار نمیشوند انها  با بیماری و بدبختی شما پولدار میشوند . پس به فکر جان و ضرر مالی خودتان باشید . تازه سیگار کشیدن شما برای نزدیکان شما خصوصا کودکان بیشتر از همه ضرر دارد. پس هر چه زود تر سیگار و هر نوع مواد مخدر دیگر را ترک کنید .

پول چاقوی دوبله است ایا  برای در دست گرفتن ان امادگی دارید  ؟ 

بله دوستان پول چاقوی دولبه است  هم میوه را پوست میکند و هم دستان را میبرد پس باید برای در دست گرفتن پول لیاقت لازم را داشته باشید وگرنه همین پول گردن شما را میبرد

افراد زیادی پولدار شدند و البته لیاقت  پولدار شدن را داشتند با بدختی و  زحمت زیاد پولدار شدند پس لیاقت پولدار شدن را داشتند

ولی نگه داشتن پول و ثروت هم لیاقت و قدرت زیادی لازم دارد وقتی پولدار میشوید هر چه بخواهید میخرید  میخورید میپوشید و تفریح میکنید

ولی باید مقاوم باشید تفریح حد و اندازه دارد وگرنه همین تفریح شما را بدبخت میکند و میکشد

 چند داستان واقعی

  دزدی را گرفتند از او سوال کردند چرا دزدی میکنی و چند بار زندان افتادی داستان زندگی خودت را بگو

دزد گفت معتاد هستم  راهی جز دزدی ندارم دائم به زندان می افتم وقتی ازاد میشوم کنار خیابان میخوابم داخل ذباله ها

 بر ای سرکردن شکم دزدی میکنم  از او پرسیند کسی را نداری زن و بچه از اول اینطور بد بخت و دزد بودی

 مرد دزد گفت نه در جوانی شاگرد یک صافکاری خودرو  بودم خیلی زحمت کشیدم تا یک صافکار ماهر شدم

انقدر کارم عالی بود که همه برای کارم صف میکشیدند برای همین خیلی پولدار شدم برای خودم مغازه خریدم  

حالا دیگر صاحب مغازه خودم بودم برای خودم کار میکردم وضعیت مالی من هر روز بهتر می شد خانه و ماشین خرید  حتی انقدر وضعیت مالی من عالی بود که بجای

یک ماشین ده تا مایشن سواری خریدم و انها را به راننده ها ی دیگر اجاره میدام چندین شاگرد داشتم حتی اگر کار نمیکردم در ماه کلی دارمد داشتم

از او پرسیدم پس چه شد . زن بچه و ان همه مال و ثروت چه شد

در جواب گفت تفریح زیاد خوشی بیش از اندازه اول  رفتن دنبال عیاشی و خوش گذرانی

بعد ارام ارام مشروب و مواد بجای کار همیشه خواب بودم هر کسی توانست سرم را کلاه گذاشت

دیگر کسی به من کار نمیداد اگر هم کار میداد حالی برای کار نبود زن و بچه ام مرا رها کردند

هر چه با زحمت جمع کردم به باد رفت و حالا  این زندگی من است که میبینی

البته پول به روش های مختلف انسان را نابود میکند فقط خوش گذرانی زیاد  و مواد مخدر نیست 

فرد دیگری غرق در پول و غرور با هرکسی مشکل داشت میگفت میزنم این بابا را میکشم مگر دیه او چقدر است انقدر دارم 

که زن و بچه او را هم میکشم انقدر گفت گفت  تا یک روز فردی را کشت و خانواده او  هم رضایت نداد و  حالا حاجی پولدار و قدرتمند با پول زیاد هم ابروی خودش را برد و

به فنا رفت پس باید لایق نگه داشتن پول باشید پول زیادی خطر ناک است اگر ارام ارام و با برنامه ریزی درست پولدار شوید

سعی کنید از پول برای بالا بردن تفکر خودتان استفاده کنید کمی مطالعه و تفریح درست لیاقت و توانایی شما را  

بالا میبرد تا پول فقط وسیله  خدمت  به شما باشد نه وسیله نابودی شما

در داستان های گفته شده روش هایی برای پولدارشدن هم وجود دارد مثلا یاد گرفتن حرفه و تلاش برای استاد شدن 

——————-

۱۵- دزدی بانک های امریکایی از مردم امریکا و اثر ان بر اقتصاد ایران 

—————-

مسیر پیشرفت مالی  و رسیدن به آرزوها  چگونه است؟

چه وقت زمان خرید- خودرو – لوازم لوکس و تفریح  و غیره فرا می رسد ؟

تمام تلاش ما این است که هر چه زودتر مشکلات مالی را رفع کنیم صاحب خانه و ماشین و غیره شویم . برای اینکه مشکلات مالی را زود تر حل کنیم باید سختی زیادی را تحمل کنیم . بدون تحمل سختی و بدون تلاش عاقلانه موفقیتی وجود ندارد .پس برای تحمل چندین سال سختی اماده شوید . اولین موضوع درامد است داشتن خودرو و خانه مهم نیست چرا ؟ چون بدون درامد خوب هر دو انها را از دست میدهید .پس برنامه اول بالا بردن درامد است . بالا بردن درامد هم به دو صورت انجام می شود .یا  سعی میکنید در حرفه ای  مهارت پیدا کنید مثلا بجای کاینکه کار گر ساده باشید استاد برق کار باشید .هر چه مهارت شما بیشتر و تخصص شما کم یاب تر باشد دستمزد و درامد شما هم بیشتر است .توجه کنید باید استعداد و توان لازم جهت درست انجام دادن ان حرفه را نیز  داشته باشید. اگر توان و استعداد لازم را ندارید بهتر است دنبال یک حرفه دیگر بروید و یا دنبال تجارت بروید . به هر حال در اینجا فرض میکنیم شغل شما مشخص است .حالا باید فکرکنید برای بهتر شدن کار و درامد به چه  چیزهایی نیاز دارید . ممکن است لازم باشید تا دریک دوره تخصصی شرکت کنید . از طرفی دوست دارید یک خودرو یا یک تلویزیون بخرید .همزمان هر دو کار را نمیتوانید انجام دهید. پول کافی نیست یا خرید تلویزیون و یا شرکت در دوره . تصمیم درست شرکت در دوره اموزشی است حتی اگر زن و فرزند از تصمیم شما ناراحت شوند . یا اگر فروشنده سیار هستید .اجاره کردن یک مکان یا خرید لوازم بیشتر جهت فروش عاقلانه تر از خرید تلویزیون است . بصورت خلاصه برای چند سال همه وقت و سرمایه شما صرف بهتر کردن و رفع مشکلات کسب کار میشود. تا درامد هر چقدر که امکان دارد بالا برود . وقتی درامد بالا رفت و پس انداز بیشتر شد . و برنامه ای برای افزایش درامد وجود نداشت .از این سرمایه برای تهیه خانه استفاده کنید. دقت کنید ممکن است خانه اجاره ای بسیار زیبا و در یک محله عالی قرار داشته باشد ولی خانه شما نیست . حاصل زحمت و درامد شما در پایان به جیب صاحب خانه و بنگاه ریخته میشود درست مثل این است که جیب شما سوراخ باشد.هیچ پولی داخل جیب شما باقی نمی ماند . پس در ابتدا با اجاره یک اتاق ارزان در یک محله دور افتاده .تا میتوانید پس انداز کنید .و یک تکه زمین ارزان بخرید . میدانم زمین ارزان در محله خوب وجود ندارد. ولی پله های نردبان را یکی یکی باید طی کنید. خرید زمین و ساختن یک اتاق  و زندگی در ان . باعث میشود در زندگی یک هدف بزرگ داشته باشید . ان هدف ساختن خانه است . خوب در بد ترین حالت شما در اتاقی کوچک و در محله ای زندگی میکنید که ان را دوست ندارید ولی بهتر است کمی خوشبین باشید و  به قسمت خوب ان هم توجه کنید .دیگر از هر ماه پرداخت کرایه خانه خبری نیست پس اگر یک یا چند ماه درامد خوب نبود صاحب خانه ای نیست تا شما را بیرون کند و اگر درامد و پس انداز خوب بود یک اتاق به دو اتاق و ارام ارام به یک خانه کامل تبدیل میشود . وقتی خانه کامل شد وقت رفتن به محله بهتر است .محله ای که دوست دارید انجا زندگی کنید . دوباره پس انداز برای خرید خانه بهتر در محله بهتر ولی اینبار .یک سرمایه بزرگ حامی شما است .می پرسید کدام سرمایه ؟ همین خانه ای که با زحمت ساخته اید .اگر دقیق حساب کنید می بینید  قیمت خانه شما سه الی چهار برابر بیشتر از پولی است که برای ان خرج کرده اید تازه چندین سال از  اجاره خانه  و حق بنگاه و هزینه حمل و نقل لوازم منزل هم خبری نبوده .اگر خانه ای اجاره میکرید حالا چیزی جز خاطره های مختلف از محله های مختلف و شاید مقدار زیادی بدهی نداشتید. هر سال اضافه کردن پیش پول و اجاره خانه جلو پیشرفت شما را میگیرد . فقط فکر کنید وقتی که پیر شدید و درامد شما کاهش پیدا کرد باز میتوانید یک خانه خوب در محله خوب اجاره کنید . نگویید ان موقع خدا بزرگ است خدا به شما عقل داده تا درست فکر و برنامه ریزی کنید .از قدیم گفته اند از تو حرکت از خدا برکت ولی حرکت شما باید عاقلانه باشد.

حالا که جوان هستید خودتان را برای دوران پیری اماده کنید . در جوانی تحمل سختی ها اسان است . تحمل هوای سرد بدون بخاری و هوای گرم بدون کولر کار زیاد و استراحت کم و غیره ولی وقتی پیر شدید  گرما و سرمای زیاد میتواند مرگبار باشد اگر یک روز ۵ ساعت کار کنید شاید روز بعد به سختی بیدار شوید همیشه نیاز به دکتر و دارو دارید . جوانی زودتر از انچه که فکر میکنید از شما دور میشود . و جوانی به شما میگوید عمو دستت را به من بده و شما را از یک سمت خیابان به سمت دیگری می برد. بله درست به همین سرعت عمر و جوانی می گذرد .  سی یا چهل سال دور نیست همین امروز است و به سرعت فرا میرسد. پس درست برنامه ریزی کنید تا دچار مشکل نشوید. بعد از تهیه خانه میتوانید با خرید خوردو کمی تفریح کنید ولی دقت کنید . خودرو سرمایه نیست . با خرید خودرو  اسایش و شادی بدست میاورید و از نظر مالی ضرر میکنید ؟ هزینه تعمیر .بیمه . بنزین . روغن . و غیره اگر خوب حساب کنید می بینید استفاده از اژانس بسیار با صرفه تر است خصوصا اگر پول خرید خودرو را در بانک سرمایه گذاری کنید . اگر قیمت خودرو ۵۰ میلیون تومان در نظر بگیریم .سودی که بانک به این مبلغ پرداخت میکند بین ۵۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان است حالا هزینه بنزین- روغن – بیمه – تعمرگاه و غیره را هم اضافه کنید .می بینید استفاده از آژانس خیلی بهتر است . البته تصمیم با خودتان است ولی تا میتوانید با خرید ملک مثل خانه و مغازه و اجاره انها و یا سرمایه گذاری روی کار درامد خودتان را بالا ببرید. تا هزینه خرید و نگهداری از یک خودرو بر روی زندگی شما اثر منفی نداشته باشد. پس بصورت خلاصه کار پس اندازه برای داشتن کار بهتر با درامد بیشتر تلاش برای خانه دار شدن از یک اتاق تا یک خانه و بعد کار کمتر و استفاده از دارایی که جمع اوری کرده اید .  

ایا  نزول – وام  و یا قرض گرفتن خوب است ؟ عزیزان بدترین کار نزول گرفتن است .نزول مانند یک زالو خون شما را میمکد و تا تمام خون شما را خشک نکند شما را رها نمیکند . پس نزول را فراموش کنید . بجای نزول از ول خرجی کم کنید و به پس انداز اضافه کنید .تا به دام نزول خوار نیفتید . وام گرفتن هم مشکلات زیادی ایجاد میکند و تفاوت زیادی با نزول  ندارد سود  -کارمزد – جریمه دیر کرد و غیره خرید لوازم منزل و خودرو بصورت قسطی  هم کار درستی نیست.چرا ؟ چون شما  وسیله را با قیمت گران تر خریده اید . خرید لوازمی مثل یخچال که نداشتن ان ممکن است مشکلات بیشتری ایجاد کند اشکالی ندارد . از طرفی گاهی قیمت لوازم چنان با سرعت بالا میرود که گاهی خرید قسطی مفید بنظر میرسد ولی با این حال در خرید قستی و گرفتن وام دقت کنید . و تا جای ممکن فقط برای خرید چیزهای مهم و یا افزایش سرمایه گذاری ازوام استفاده کنید برای مثال شما فروشنده لباس هستید . و مقدار زیادی لباس خوب با قیمت عالی وجود دارد ولی شما سرمایه لازم را ندارید .اگر با گرفتن وام میتوانید در مدت کوتاهی تجارت پر سودی داشته باشید حتما این کار را انجام دهید .

بانک و  وام خانودگی چیست؟

برخی خانوده های پر جمعیت یا دوستان خوب دور هم جمع میشوند و یک بانک کوچک درست میکنند و هر هر یک از اعضا در ماه  مبلغی به صندوق این بانک میدهند مثلا هر یک ۵۰ هزار تومان و هر ماه با انجام قرعه کشی پول جمع شده به یکی از اعضای بانک وام داده میشود . کسی که وام گرفته سر ماه باید ۵۰ هزار تومان سهم ماهیانه به همراه قسط وام پرداخت کند ممکن است این قسط ۲۵ هزار تومان یا ۵۰ هزار تومان باشد .مقدار سهم ماهیانه و مقدار قسط وام باید درست محاسبه شود تا به مشکل برخورد نکنید . و هر ماه با قرعه کشی یک نفر وام را دریافت میکند . از انجایی که این وام بدون سود است کمک بسیار خوبی برای اقتصاد خانواده است.اگر برای برنامه ریزی بانک خانوادگی نیاز با اطلاعات بیشتری دارید میتوانید عبارت – صندوق های خانوادگی-  را در اینترنت جستجو کنید   

دقت کنید به هیچ عنوان برای تشکیل بانک خانوده از افراد بد حساب و بدقول استفاده نکنید .

مسیر بالا بردن سرمایه و خرید لوازم زندگی

برنامه ریزی اقتصادی برای پیش رفت مالی مهم

اول مغازه و محل کسب بعد

خانه بعد ماشین و تفریح

———–

اینده  و سرنوشت شما به دو چیز  مهم بستگی دارد 

اتفاق هایی که قبول و رد انها به دست شما نیست  مثل به دنیا امدن در شهر استان یا خانواده. بد یا خوب بودن انها به دست شما نیست پس با فکر کردن به انها و ازار دادن خود

با این افکار نه تنها فایده ای ندارد بلکه ضرر هم دارد فکر خود را روی چیزی بگذارید 

که در اینده شما موثر است و تنها چیزی که روی اینده شما موثر است تصمیم های خوب و بدی است که خودتان میگیرید پس با دقت و فکر کردن زیاد تصمیم بگیرید

این کتاب در سال ۱۳۹۹ برای موفقیت عزیزانی که مشکلات مالی دارند نوشته و آن را رایگان به همه عزیزان هدیه می کنم امیدوارم پندهای این کتاب چراغ راه شما را روشن و مشکلات شما کم کند.

علی رضایی . شهر رشت سال ۱۳۹۹

———–

اگر در نوشتن مطالب و جمله بندی اشتباهی ملاحضه کردید به بزرگواری خودتان ببخشید

اگر فکر میکنید این اموزش ها برای شما مفید است برایم پیام دهید تا مقاله شن روان را ادامه دهم در ضمن با پرسیدن سوال برای بهتر شدن  و مفید تر شدن مقاله به من کمک کنید 

شن روان برنامه موفقیت مالی زندگی شما است

 

 

 

 

این  مقاله نیمه کاره است سعی میکنم هر ماه مقداری از مطالب ان را تکمیل  کنم

 

==============================================

اگر فکر میکنید این اموزش ها برای شما مفید است برایم پیام دهید تا مقاله شن روان را ادامه دهم در ضمن با پرسیدن سوال برای بهتر شدن  و مفید تر شدن مقاله به من کمک کنید 

 

شن روان برنامه موفقیت در زندگی مالی  شما است

 

این  مقاله نیمه کاره است سعی میکنم هر ماه مقداری از مطالب ان را تکمیل  کنم